Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Wanna w małej łazience - czy to możliwe?

Styczeń 2024
Wanna w małej łazienceWanna to jedno z elementarnych urządzeń, jakie kojarzą się z wyposażeniem łazienki. Pozwala na długie relaksujące kąpiele i odprężenie po całym dniu. Niestety wiele łazienek, zwłaszcza tych w blokach, to pomieszczenia bardzo małe, a wanna zajmuje sporo miejsca. Czy w związku z tym zmieści się bez powodowania uciążliwości w korzystaniu z łazienki? Jaka mała wanna będzie warta uwagi? A może lepiej z niej zrezygnować?

Od razu trzeba zaznaczyć, że nie zawsze wanna w małej łazience to najlepsze rozwiązanie, choć w części przypadków znajdzie ona swoje zastosowanie. Zawsze jednak przed zakupem wybranego modelu trzeba dobrze przeanalizować jego wady i zalety, a także dobrze przemyśleć rozkład całego pomieszczenia. Co jeszcze jest ważne podczas wyboru wanny do małej łazienki?

Spis treści
  1. Jaka wanna do małej łazienki jest najlepsza?
  2. Czy wanna dobrze sprawdzi się w małej łazience?
  3. Wanna do małej łazienki - zalety
  4. Wanna do małej łazienki - wady
  5. Mała łazienka z wanną czy prysznicem?

Jaka wanna do małej łazienki jest najlepsza?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo jest to zależne od wielu czynników. Na pierwszy plan wysuwa się wielkość łazienki i umiejscowienie kanalizacji. To one warunkują to, gdzie będzie stała wanna, czy się w ogóle zmieści i jak będzie duża. Najczęściej wybiera się modele narożne i prostokątne, które będą zabierać jak najmniej przestrzeni. Elegancka i modna jest wanna wolnostojąca mała, ale z pewnością tej przestrzeni zabierze znacznie więcej, dlatego w pomieszczeniu o niewielkim metrażu lepiej wstrzymać się z zakupem. Ani nie da się jej odpowiednio wyeksponować, ani korzystanie z wnętrza nie będzie wygodne.

Następnie zwraca się uwagę na to, jakie są potrzeby domowników i jaki budżet chcą przeznaczyć na ten cel. Do wyboru są klasyczne małe wanny do łazienki, które kosztują zaledwie kilkaset złotych. Jednak jeżeli przyszłym użytkownikom zależy na jakości, trwałości i dodatkowym komforcie, jaki daje na przykład hydromasaż, to muszą się liczyć z tym, że nawet mała wanna wolnostojąca lub narożna będzie kosztować znacznie więcej.

Czy wanna dobrze sprawdzi się w małej łazience?

Wanna do małej łazienki w bloku może być rozwiązaniem, które sprawdzi się dobrze, ale tylko pod warunkiem, że wnętrze jest doskonale przemyślane i zaprojektowane. Po ustawieniu wanny musi pozostać miejsce na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Dostęp do toalety i umywalki powinien być bezproblemowy. Istnieją wytyczne odnośnie odległości między poszczególnymi sprzętami, więc już na etapie planowania trzeba wszystko dokładnie zmierzyć, a wyniki pomiarów porównać z zaleceniami technicznymi. Wanny do małych łazienek mają różne kształty i rozmiary, więc łatwiej dobrać model odpowiadający możliwościom wnętrza. Z pewnością wanna wolnostojąca w małej łazience, choć jest efektowna, to z reguły nie będzie najtrafniejszym wyborem. Za to wspomniane wanny narożne i prostokątne mogą w niewielkiej łazience znaleźć swoje zastosowanie.
Wanna w małej łazience - czy to możliwe?

Wanna do małej łazienki - zalety

Przede wszystkim wanna w małej łazience pozwala na długie i relaksujące kąpiele. Ciepła kąpiel doskonale odpręża ciało. Do tego można wykorzystać różnego rodzaju olejki aromatyczne i przygotować domowe spa. Jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Dzieci uwielbiają bawić się w wodzie, więc nakłonienie ich do kąpieli będzie znacznie prostsze.
Wanna jest urządzeniem wszechstronnym. Może pełnić funkcję wanny, ale równie dobrze sprawdza się jako prysznic. Wystarczy zainwestować w stylowy parawan nawannowy. Trwałe produkty z tej kategorii proponuje producent kabin prysznicowych i brodzików SanSwiss.

Warto zaznaczyć, że wanny mogą być też stylowe i eleganckie. Wzory, jakie są dostępne w sklepach, są na tyle różnorodne, że dobrze wkomponują się w różne wystroje.

Wanna do małej łazienki - wady

Pomimo zalet, o jakich była mowa wyżej, małe wanny do małej łazienki nie oznaczają samych korzyści. Jest kilka dość istotnych wad, które mogą do zakupu zniechęcić. Szczególnie ryzykownym przedsięwzięciem wanna jest w przypadku bardzo małych łazienek. To prawda, że są modele o niewielkich rozmiarach, ale niekoniecznie wanny łazienkowe małe są wygodne w użytkowaniu. Jeżeli domownicy są wysocy, kąpiel może być kłopotliwa.

Dochodzi kwestia poruszania się po łazience. Wanna zajmuje dużo miejsca. Łazienka w bloku jest bardzo niewielkim pomieszczeniem, a często trzeba zmieścić w niej jeszcze pralkę. Trudno więc o ergonomię gdy liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni.

Nie można nie wspomnieć o zużyciu wody. Kąpiel w wannie jest przyjemna i relaksująca, ale każdorazowo trzeba ją wypełnić wodą, a to zwiększa domowe rachunki. Alternatywą jest kabina prysznicowa.
Wanna w małej łazience - czy to możliwe?

Mała łazienka z wanną czy prysznicem?

Mając małą łazienkę, lepszą inwestycją mogą się okazać kabiny prysznicowe. Zajmują znacznie mniej miejsca niż wanna, więc stworzenie ergonomicznej przestrzeni jest prostsze. Kabiny prysznicowe są jak wanny w wielu odsłonach i można je zamówić na wymiar. W przypadku aranżacji małego pomieszczenia doskonale sprawdzają się kabiny modułowe.
Możliwość zaoszczędzenia miejsca nie jest jedynym powodem, dla którego kabina prysznicowa coraz częściej zastępuje wannę. Pozwala na szybką kąpiel, co doceniają osoby żyjące aktywnie. Warto zaznaczyć, że podczas brania prysznica oszczędza się nie tylko czas, ale i pieniądze. Zużycie wody jest dużo mniejsze, co przekłada się na mniejsze rachunki i jest wyrazem troski o ekologię.

A co z prezencją? Współczesne kabiny prysznicowe są stylowe i eleganckie. Mają nowoczesny design, który zdobi wnętrze i podkreśla jego charakter.

Podsumowanie

Wanna jest istotnym elementem wyposażenia łazienki. W części przypadków jest rozwiązaniem wartym uwagi nawet wtedy, kiedy chodzi o aranżację mniejszego wnętrza. Mimo to jej zakup nie wiąże się z samymi zaletami, dlatego często bierze się pod uwagę inwestycję w alternatywę dla wanny, czyli kabinę prysznicową.
Zobacz podobne artykuły
  1. Jak urządzić małą łazienkę? Pomysły, inspiracje
  2. Parawany nawannowe – kiedy są strzałem w dziesiątkę?
  3. Mała łazienka w bloku – sprawdzone porady
  4. Wanna z parawanem - w jakiej łazience się sprawdzi?
  5. Parawan nawannowy - szklany czy plastikowy? - Podpowiadamy
Zobacz wszystkie artykuły