Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Parawan nawannowy - szklany czy plastikowy? - Podpowiadamy

Sierpień 2023, autor: Adrian Swoboda, doradca klienta
Szklany parawan nawannowyDługa relaksująca kąpiel w wannie, czy może szybki orzeźwiający prysznic? Najczęściej wśród domowników są zwolennicy obu tych rozwiązań. To prowadzi do dylematów, czy lepszą opcją okaże się wanna, czy jednak kabina prysznicowa? Mało która łazienka zapewnia wystarczającą przestrzeń do instalacji obu rozwiązań. Kompromisem między nimi może okazać się parawan nawannowy.

Najważniejszą zaletą wyróżniającą parawany nawannowe jest to, że wanna będzie pełnić funkcję kabiny prysznicowej. Dzięki temu nie trzeba robić długiego i kosztownego remontu, by cieszyć się korzyściami płynącymi z posiadania prysznica. Jednak podjęcie decyzji o zakupie osłony na wannę to nie wszystko, bo trzeba zastanowić się, jaką kupić, a dostępne są w różnych odsłonach. Jaki parawan nawannowy wybrać, bo w pełni sprostał oczekiwaniom inwestorów? Lepszy jest plastikowy czy szklany parawan?

Spis treści
  1. Dlaczego warto zainwestować w parawan nawannowy?
  2. Parawany nawannowe – rodzaje
  3. Parawany nawannowe szklane — zalety i wady
  4. Parawany nawannowe plastikowe — zalety i wady

Dlaczego warto zainwestować w parawan nawannowy?

Powodów, dla których warto wyposażyć swoją łazienkę w parawan nawannowy, jest sporo. Przede wszystkim pozwala skorzystać z szybkiego prysznica bez ryzyka zachlapania łazienki, kiedy jest w niej tylko wanna. Mając wannę z parawanem, nie trzeba każdorazowo wypełniać jej wodą, by wziąć kąpiel. Zagwarantowana przez parawan możliwość wzięcia prysznica to duża oszczędność wody i czasu. Ponadto jest to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w małej, jak i przestronnej łazience. Nie trzeba wygospodarować dodatkowego miejsca na kabinę prysznicową, by cieszyć się jej zaletami. Ze względu na różnorodność parawanów nawannowych, są one dobrą propozycją przy każdym wystroju wnętrza. Różnią się pod wieloma względami i w zależności od potrzeb można je montować z prawej lub lewej strony.

Wybierając parawan nawannowy, w pierwszej kolejności trzeba kierować się wielkością i kształtem wanny oraz metrażem łazienki. Nie bez znaczenia jest również wygoda użytkowania i prezencja — styl wykonania ma być kompatybilny z wystrojem wnętrza. Dostępny w sprzedaży wybór parawanów nawannowych jest spory, dlatego nikt nie powinien mieć trudności ze znalezieniem modelu spełniającego jego wymagania.

Parawany nawannowe – rodzaje

Wszystkie parawany nawannowe pełnią takie same funkcje, ale w zależności od wielkości i kształtu wanny, a także budżetu i preferencji inwestora, idealny parawan nawannowy będzie wyglądać inaczej. W przypadku klasycznej prostokątnej wanny najczęściej stosuje się panel nawannowy mający szerokość 70-180 cm i wysokość 140 – 200 cm. Jednak takie rozwiązanie niekoniecznie sprawdzi się przy wannie półokrągłej i asymetrycznej. Wtedy lepszym wariantem jest parawan na wannę na wymiar.
Parawan nawannowy - szklany czy plastikowy? - Podpowiadamy

Podział parawanów ze względu na sposób otwierania

Parawany można podzielić według różnych kryteriów. Najczęściej dzieli się je ze względu na typ otwierania i materiał. Patrząc przez pryzmat sposobu otwierania, pierwszym rodzajem jest parawan wannowy harmonijkowy. Zbudowany jest ze skrzydeł drzwiowych, które przy otwieraniu składają się w harmonijkę. W zależności od modelu zbudowany jest z od 2 do 7 elementów, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.

Drugim typem jest parawan nawannowy wahadłowy. Jest jednoskrzydłowy i może się otwierać do środka lub na zewnątrz wanny. Taka szyba prysznicowa na wannę przez swoją konstrukcję nie ma zbyt wielu szczelin i zakamarków, dlatego łatwo utrzymać ją w czystości.
Dostępne są także parawany nawannowe przesuwne. W tym przypadku panel przesuwa się na prowadnicy. W porównaniu z poprzednimi wersjami zajmują więcej przestrzeni, więc najlepiej sprawdzają się w łazienkach o większym metrażu.

Ciekawą opcją w przestronnym pomieszczeniu może się okazać także parawan stały. Jest to jedna duża tafla szkła, którą montuje się na rancie wanny. Wybierając taki szklany parawan, trzeba uwzględnić m.in. wielkość wanny. Model tego typu jest nieruchomy i nie da się go przesunąć ani złożyć. Z jednej strony musi gwarantować zatrzymanie wody wewnątrz, z drugiej swobodne wejście do środka.

Podział parawanów nawannowych ze względu na materiał wykonania

Innym kryterium podziału jest wyszczególnienie parawanów szklanych i plastikowych. Oba rodzaje cieszą się popularnością, choć są atrakcyjne dla różnych grup inwestorów. Parawany szklane wykonuje się z bezpiecznego szkła hartowanego o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, które      przy stłuczeniu rozpada się na kawałki bez zaostrzonych krawędzi. Z kolei parawan nawannowy plastikowy powstaje z polipropylenu bądź akrylu. Panele tego typu też są odporne na wilgoć i do pewnego stopnia również na uszkodzenia mechaniczne. Który z tych rodzajów wybrać do swojej łazienki?

Parawany nawannowe szklane — zalety i wady

Szukając wyposażenia klasy premium, które posłuży przez długi czas, z pewnością warto zainwestować w parawan szklany na wannę. Materiał wykonania jest bardzo wytrzymały na zarysowania i inne uszkodzenia. To z kolei przekłada się na wysoką trwałość i piękną prezencję przez długi czas. Parawan szklany jest w pierwszej kolejności rozwiązaniem funkcjonalnym. Jednak nie można zapominać o jego prezencji – wanna z parawanem szklanym może być prawdziwą dekoracją i podkreślać charakter łazienki. W zależności od zastosowanego stylu aranżacyjnego profile mogą być różnego kształtu i koloru. Ponadto przeglądając parawany, warto pomyśleć o ich czyszczeniu. Renomowani producenci jak SanSwiss oferują parawany z trwałą polimerową powłoką hydrofobową, dzięki której na powierzchni nie osadza się kamień i nie powstają zacieki. Taki parawan wystarczy przetrzeć, by był idealnie gładki i czysty.

Czy w obliczu tylu zalet parawan szklany nawannowy ma jakieś wady? Z pewnością będzie to cena, która jest wyższa niż w przypadku parawanów wykonanych z tworzywa. Warto się jednak zastanowić, jak długo ma być użytkowany, kiedy będzie planowany kolejny gruntowny remont i jakim dysponuje się budżetem.

Parawany nawannowe plastikowe — zalety i wady

Obok różnych parawanów szklanych w sklepie nie brakuje tych wykonanych z tworzywa. Wśród największych zalet, jakimi wyróżnia się parawan plastikowy, wymienić można jego niską cenę. Ponadto jest znacznie lżejszy aniżeli parawan szklany nawannowy. Producenci dbają o wysoką jakość produktów z tej kategorii, dlatego wiele z nich to modele wytrzymałe. Jednak pod tym względem słabo wypadają w porównaniu z parawanami szklanymi. Podczas czyszczenia trzeba bardziej uważać, aby nie doszło do zarysowania powierzchni. Przy parawanach na wannę plastikowych nie ma też powłoki jak AQUAPERLE. Oznacza to, że mogą pojawiać się zacieki i trwałe osady z kamienia, więc parawan, w jaki będzie uzupełniona wanna, wymaga więcej      czyszczenia.

Podsumowanie

Jak widać na podstawie powyższych informacji, parawan nawannowy jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Jest przy tym ozdobą nadającą aranżacji wyrazu. Szyba nawannowa pozwoli zaoszczędzić dużo czasu i energii, jakich wymagałaby wymiana wanny na kabinę prysznicową. Stawiając na model wysokiej jakości, można cieszyć się nim przez wiele lat.
Zobacz podobne artykuły
  1. Parawany nawannowe – kiedy są strzałem w dziesiątkę?
  2. Wanna z parawanem - w jakiej łazience się sprawdzi?
  3. Parawan nawannowy dwuczęściowy składany
  4. Wanna w małej łazience - czy to możliwe?
Zobacz wszystkie artykuły