Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Jak zamontować odpływ liniowy?

Grudzień 2021, autor: Michał Swoboda, doradca klienta
Odpływ liniowyOdpływ liniowy jest nowoczesnym i modnym rozwiązaniem, które od lat cieszy się coraz większym powodzeniem. Jednak przed podjęciem decyzji warto wiedzieć o nim więcej, ponieważ odpływu liniowego nie da się zamontować w dowolnej chwili.

O odpływie liniowym należałoby myśleć już na etapie budowy domu lub podczas gruntownego remontu. Znajduje w kabinie prysznicowej zamiast brodzika i jest przy tym niemal niewidoczny. Jego elementy ukryte są w podłodze lub ścianie. Odpływ liniowy – jak zamontować i jakie są jego zalety?

Spis treści
  1. Instalacja odpływu liniowego
  2. Rodzaje odpływu liniowego
  3. Wady i zalety odpływu liniowego

Instalacja odpływu liniowego

O ile korzystanie z odpływu liniowego jest komfortowe, o tyle jego instalacja wymaga wiedzy i doświadczenia. Przed jego montażem trzeba odpowiednio przygotować wnętrze. Prace, z jakimi należy się liczyć to m.in. montaż podejścia kanalizacyjnego, dokładne wymierzenie miejsca, w którym ma być syfon, czy wykonanie wylewki. Na podstawie tego, jakie możliwości daje łazienka i jak ma wyglądać jej aranżacja, należałoby się skupić na innych typach odpływów. Od wybranego odpływu zależy cena samych zestawów. Do tego należałoby doliczyć koszt związany z wcześniej wymienionymi pracami. Jeżeli montaż odpływu liniowego będzie zlecony fachowcowi, to dojdzie cena robocizny.

Rodzaje odpływu liniowego

Konstrukcja odpływu liniowego jest dość prosta. Tworzy go syfon, rynna i znajdujący się na widoku ruszt. Jednak można wymienić kilka typów odpływów, a w zależności od tego, jaki odpływ liniowy wybierze inwestor, montaż wygląda inaczej. Pierwszym typem jest odpływ ścienny, który montuje się w ścianie, a woda w syfonie spływa zgodnie z grawitacją. Drugi rodzaj to odpływ do zabudowy płytkami. To rozwiązanie jest dobrą propozycją, jeśli inwestorowi zależy na tym, by odpływ był niewidoczny. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że dostęp do rynienki jest utrudniony, a to oznacza, że czyszczenie jest trudniejsze. Ostatnim typem jest odpływ narożny. Jego zaletą jest większa przepustowość i szybkie odprowadzanie wody. Jak sama nazwa wskazuje, montaż odpływu liniowego tego typu odbywa się w narożu kabiny.

Wady i zalety odpływu liniowego

Pierwszą rzeczą, jaka może skłaniać do inwestycji w to rozwiązanie, jest estetyka i minimalizm. Montaż odpływu liniowego pod prysznicem znacząco zwiększa komfort korzystania z kabiny. Dzięki temu, że na podłodze nie będzie brodzika, nie trzeba wysoko podnosić nóg, co jest bardzo wygodne dla dzieci, osób starszych bądź osób niepełnosprawnych. Drugą zaletą jest minimalistyczny wygląd, który świetnie pasuje do zasad stylu nowoczesnego. Ponadto łazienka, w której znajduje się odpływ liniowy, wydaje się przestronniejsza. Oznacza to, że jest to świetna propozycja w przypadku mniejszych łazienek. Wnętrze, w którym znajduje się odpływ liniowy, można łatwiej utrzymać w czystości – wycierając podłogę, wystarczy mopem wjechać także pod prysznic.

Pomimo tak wielu zalet, odpływ liniowy ma także kilka minusów. Mycie płytek pod prysznicem jest proste, ale są jeszcze fugi, które w czyszczeniu mogą być uciążliwe, a także silikon, który co jakiś czas trzeba wymieniać. Kolejną wadą, z jaką wiąże się montaż odpływu liniowego, jest cena, która nie raz jest wyższa niż ta, jaka wiązałaby się z instalacją brodzika. Niewątpliwie trzeba równie zwrócić uwagę na to, że odpływ liniowy jest dość wymagający pod względem instalacji. W przeciwieństwie do brodzika nie można go zamontować w dowolnym momencie. Najlepiej myśleć o nim już podczas projektowania łazienki. Oprócz tego łazienka, w której ma być odpływ liniowy, musi mieć dodatkową hydroizolację na ścianach i podłodze.
Jak zamontować odpływ liniowy?

Montaż odpływu liniowego krok po kroku

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi odpływ liniowy ścienny, płytkowy czy narożny, montaż przebiega kilku etapowo. Pierwszym krokiem jest weryfikacja rodzaju podłogi i tego, jakie w budynku są stropy. Jeżeli podłoga jest na gruncie w budynku jednorodzinnym, to ustawia się podejście, betonuje, instaluje syfon i robi wylewkę. Kiedy chodzi o podejście w stropie gęstożebrowym, to robi się je już podczas budowania stropu. Najpierw umieszcza się w nim elementy podejścia, następnie betonuje. Przy montażu odpływu liniowego w bloku, gdzie jest strop żelbetowy albo monolityczny, podejście powinno być pod stropem i maskuje się je płytą kartonowo-gipsową.
Po wykonaniu podejścia można przejść do montażu elementów odpływu liniowego. Odpływ zawsze musi być wyżej niż miejsce przyłączenia do kanalizacji, a kratka ma być 1-2 mm pod płytkami. Niezależnie od tego, czy odpływ będzie znajdował się w ścianie, czy w podłodze, musi być blisko panelu prysznicowego. Na opakowaniu zestawu zawsze znajduje się informacja o tym, jaki zaleca się wykonać spadek. Ponadto trzeba pamiętać o odwodnieniu. Do wyboru są tutaj dwa rozwiązania. Przy odwodnieniu punktowym spadek jest z czterech stron, a przy odwodnieniu liniowym z dwóch.

Po zamontowaniu całości, wylaniu oraz zastygnięciu betonu można przejść do kolejnego kroku, czyli izolacji. Odpływ syfonu okleja się taśmą uszczelniającą, stosuje się ją także przy narożach kabiny prysznicowej. Na ściany i podłogę nakłada się folię w płynie stanowiącą izolację przeciwwodną. Powinna znaleźć się na całej powierzchni podłogi i na ścianach do wysokości przynajmniej 1,5 m.

Dopiero kiedy wykona się wszystkie prace wymienione wyżej, można przejść do układania płytek, co stanowi potwierdzenie, że odpływu liniowego nie da się prawidłowo zainstalować we wnętrzu, w którym ma być wykonany jedynie pobieżny remont. Układanie płytek zaczyna się od strony odpływu. Najlepsze będą te w mniejszym rozmiarze, dzięki temu nie ma konieczności ich przycinania. Alternatywą dla odpływu liniowego może być ultra płaski brodzik. Jest on prawie na poziomie podłogi lub może zostać z nią zlicowany, więc w użytkowaniu będzie równie wygodny jak odpływ liniowy. Więcej na temat brodzików można przeczytać w artykule: „Rodzaje brodzików prysznicowych”.
Zobacz podobne artykuły
  1. Jak uszczelnić kabinę prysznicową?
  2. Czyszczenie fug - jak wyczyścić fugi w łazience?
  3. Hydroizolacja łazienki - Poradnik
Zobacz wszystkie artykuły