Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Rodzaje brodzików prysznicowych

Maj 2021, autor: Tomasz Kuc, doradca klienta
Brodzik ILA zamontowany na posadzceNieodzownym elementem kabiny prysznicowej jest brodzik. Jednak brodziki mogą się między sobą bardzo różnić pod względem materiału wykonania, wielkości, kształtu, czy wysokości. Co należy wiedzieć przed zakupem?

Dobrze wybrany brodzik prysznicowy sprawi, że kabina prysznicowa będzie perfekcyjnie komponować się z całą łazienką, wpłynie na prezencję kabiny i wygodę użytkowania. Jakie są rodzaje brodzików prysznicowych i który z nich warto wybrać, by spełnił oczekiwania?

Spis treści
  1. Typy brodzików prysznicowych
  2. Z czego wykonuje się brodziki?
  3. Brodzik może być dekoracją

Typy brodzików prysznicowych

Produktów z tej kategorii jest tak dużo, że w każdej łazience brodzik do kabiny może wyglądać inaczej. Można je dzielić wedle różnych kategorii, a jednym z częściej stosowanych podziałów jest wyszczególnienie na brodziki klasyczne, podpłytkowe i powierzchnie prysznicowe. W pierwszym przypadku brodzik montuje się na nóżkach albo bezpośrednio na wylewce. Dostępne są w różnych kształtach i da się je dopasować bezpośrednio do wymiarów kabiny. Mają kształt prostokąta, kwadratu, czy półokręgu. W sprzedaży jest nawet brodzik pięciokątny. Tak samo różna jest ich wysokość – niski brodzik może mieć wysokość tylko 30 lub 35 mm, przez co wygląda płasko, a równie dobrze może mieć 30 cm. Inwestor, którego interesuje wysoki brodzik, znajdzie też wyższe modele.

Klasyczne brodziki można zmienić przy okazji remontu lub w trakcie użytkowania. To istotna różnica, kiedy spojrzy się na brodzik podpłytkowy. Jego montaż wymaga gruntownego remontu. W zależności od wybranej technologii brodziki te mają kratkę ściekową z syfonem albo odpływ. Charakteryzują się spadkiem w kierunku odpływu i specjalną matą uszczelniającą. Brodzik posadzkowy jest niewidoczny, a kabinę ustawia się na podłodze, więc rozwiązanie to jest dobre do łazienek minimalistycznych i nowoczesnych.

Ciekawą propozycją są ultracienkie brodziki stalowe, czyli tzw. powierzchnie prysznicowe. Dostępne są w kilku kolorach i w zasadzie są niewidoczne na podłodze. Stanowią dobrą alternatywę dla brodzików podpłytkowych.

Z czego wykonuje się brodziki?

Przeglądając brodziki, nietrudno zauważyć, że są wykonane z różnych materiałów. Do wyboru są brodziki konglomeratowe, akrylowe, ceramiczne, stalowe i kamienne. Brodzik z konglomeratu to inaczej brodzik kompozytowy w większości składający się ze składnika mineralnego. Pozostałą część stanowią barwniki, syntetyczne żywice i inne składniki, dzięki którym brodzik zyskuje swoje właściwości, czyli gładkość, kolor i połysk. Najczęściej są z lanego marmuru lub sztucznego kamienia. Są dość ciężkie, ale przy tym efektowne i przyjemne w dotyku. Można je znaleźć na przykład w ofercie SanSwiss.

Najpowszechniejsze są brodziki akrylowe, które są znacznie tańsze od poprzednich. Są przy tym lżejsze i gładkie w dotyku. Akryl stanowi jedynie zewnętrzną warstwę, od wewnątrz brodzik usztywnia sklejka, płyta mdf albo laminat. Jednak nie prezentują się tak dobrze, ani nie są tak wytrzymałe.

Dużą odpornością i wytrzymałością charakteryzują się brodziki ceramiczne. Jednocześnie są one bardzo ciężkie, więc nie wszędzie będzie można je zamontować. Do wyboru są jeszcze brodziki stalowe, które pokrywa się warstwą emalii. W ich przypadku brodzik jest narażony na odpryski, a stal na rdzewienie. I na koniec brodziki kamienne. Są eleganckie i odporne, przy czym często wymagają impregnacji i polerowania. Trzeba także wiedzieć, że wypolerowany kamień może być śliski, co zwiększa ryzyko wypadku.

Brodzik może być dekoracją

Jeśli wybór brodzika jest dobrze przemyślany, to będzie nie tylko funkcjonalny, ale stanie się ozdobą łazienki. Najłatwiej kupić brodzik z kabiną i jest to dobra propozycja, kiedy ktoś szuka czegoś łatwego w montażu, taniego i interesuje go brodzik głęboki. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się osobny zakup brodzika i kabiny. Wtedy też można go dobrać pod kątem indywidualnych potrzeb i wystroju.

Przeglądając ofertę SanSwiss, można znaleźć m.in. brodzik 70 × 100, brodzik 120 × 90 albo brodzik  90 × 90 półokrągły i wiele innych wymiarów. Są to brodziki konglomeratowe i montuje się je na podłodze lub na nóżkach, można je także wbudować poprzez zlicowanie z podłogą. Proporcje tworzyw są następujące: 80% składu stanowi marmur, a 20% to poliester. Na zewnątrz jest pokryty powłoką Gelkoat. Można je kupić nie tylko w różnych kształtach i rozmiarach, ale i w kilku wariantach kolorystycznych. Przyjęło się, że brodzik w łazience jest biały. Jednak nie trzeba się do tego ograniczać, a znacznie ciekawszy design reprezentuje czarny brodzik, który znajdziemy w seriach brodzików ILA i MARBLEMATE.

Jaki brodzik dla niepełnosprawnych?

Do wyposażenia podchodzi się zupełnie inaczej, kiedy przygotowuje się projekt łazienki dla niepełnosprawnych. Wtedy też na pierwszym planie powinny być indywidualne potrzeby użytkownika i to, jakie rozwiązania mogą pomóc mu w codziennym funkcjonowaniu. Kabina prysznicowa powinna mieć szerokie wejście, uchwyty pozwalające się przytrzymać i specjalne siedzisko. Brodzik dla niepełnosprawnych ma za zadanie ułatwiać wejście pod prysznic zarówno osobie, która chodzi samodzielnie, ale ma z tym trudność, jak i osobie jeżdżącej na wózku. Dlatego też najlepiej sprawdzi się brodzik niskoprogowy. Wysokie i głębokie brodziki najlepiej od razu odrzucić.
Zobacz podobne artykuły
  1. Prysznic walk-in: zalety i wady
  2. Kabina bez brodzika - zalety i wady
Zobacz wszystkie artykuły