Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Jak uszczelnić kabinę prysznicową?

Grudzień 2021, autor: Michał Swoboda, doradca klienta
Jak uszczelnić kabinę prysznicową?Stawiając na dobrej jakości i dobrze zamontowaną kabinę prysznicową, można mieć pewność, że będzie ona szczelna. Jeżeli byłaby źle osadzona, mogłaby zacząć przeciekać. Problem z nieszczelnym brodzikiem może pojawić się także w trakcie użytkowania. Na szczęście można sobie z tym bardzo łatwo poradzić.

Przeciekający brodzik jest uciążliwy. Woda zalegająca w trudno dostępnych szczelinach w końcu doprowadzi do pojawienia się pleśni, a pozbycie się jej często nie jest proste. Warto więc wziąć się za uszczelnienie kabiny prysznicowej od razu, kiedy tylko domownicy zaobserwują, że zaczęła przeciekać. W co się należy zaopatrzyć i jak uszczelnić kabinę prysznicową?

Spis treści
  1. Przeciekająca kabina prysznicowa
  2. Uszczelnienie brodzika i kabiny prysznicowej
  3. Jak uszczelnić kabinę prysznicową bez brodzika?
  4. Liczy się systematyczna konserwacja
  5. O uszczelnieniu kabiny warto pomyśleć jeszcze przed montażem

Przeciekająca kabina prysznicowa

Prawdopodobnie przed tym, jak zdiagnozuje się przyczynę przeciekania, zastanawiające będą pochlapane ściany lub kałuża wody na podłodze. Zanim rozpocznie się uszczelnianie brodzika kabiny prysznicowej, najpierw trzeba się upewnić, że jest to konieczne. Należy zweryfikować, czy obecność wody nie jest jednorazowa, bo na przykład nie były domknięte drzwi kabiny. Kiedy jednak sytuacja się powtarza, konieczne będzie dokładne przyjrzenie się całej kabinie, by zdiagnozować, w którym miejscu dochodzi do przecieku. Najczęściej uszczelnia się połączenie między brodzikiem a ścianą kabiny albo drzwiami. Wtedy też wystarczy kupić silikon do kabiny prysznicowej.

Idąc do sklepu, można znaleźć różne rodzaje silikonu, nie każdym z nich można wykonać silikonowanie kabiny. Na sklepowej półce jest na przykład silikon szklarski, dekarski, budowlany, kamieniarski, uniwersalny i sanitarny. I to właśnie ten ostatni jest tym, jaki można wykorzystać w łazience. W łazience panuje specyficzny mikroklimat i jest duża wilgoć, więc wszystkie materiały, jakie się w niej zastosuje, muszą być odporne na pleśń i wilgoć.

Uszczelnienie brodzika i kabiny prysznicowej

Jak uszczelnić kabinę prysznicową silikonem? Nie jest to trudne i można zrobić to we własnym zakresie, bez konieczności angażowania specjalistów. Wystarczy postępować zgodnie z kilkoma zaleceniami. Przede wszystkim silikonowanie brodzika i kabiny musi poprzedzać usunięcie starych uszczelnień. Pomoże w tym rozpuszczalnik bądź nożyk, dalej miejsce to trzeba dobrze wyczyścić i odtłuścić. Aby na brodziku lub szybie kabiny nie powstały nieestetyczne plamy, krawędzie zabezpiecza się na przykład taśmą malarską. Na koniec wystarczy pistoletem do silikonowania wypełnić szczeliny, przetrzeć fugę i odczekać dobę aż silikon będzie całkiem suchy. W tym czasie z prysznica korzystać nie wolno.

Jak uszczelnić kabinę prysznicową bez brodzika?

Powyższa metoda sprawdzi się w przypadku, kiedy w łazience stoi kabina z brodzikiem, ale jak uszczelnić kabinę prysznicową bez brodzika? Wielu inwestorów decyduje się na montaż kabiny z odpływem liniowym, a wtedy brodzika nie ma. W takiej sytuacji także pomocny jest silikon. Jednak należy koncentrować się na uszczelnieniu elementów wchodzących w skład odpływu liniowego. Ważna jest przede wszystkim izolacja podłogi w miejscu stylu odpływu z płytkami.

Liczy się systematyczna konserwacja

Dobrej klasy kabina prysznicowa ma uszczelki, które perfekcyjnie zabezpieczają przed wydostawaniem się wody poza kabinę. Mimo to w trakcie długiej eksploatacji może pojawić się problem z przeciekaniem. Nie trzeba jednak czekać, aż do tego dojdzie i lepiej zadbać o systematyczną konserwację. Co to oznacza?

Przede wszystkim poprzez wymianę uszczelek, które z biegiem czasu tracą swoje właściwości. Co parę lat warto również wymienić fugi silikonowe. Zdarza się, że inwestor musi zrobić to szybciej, bo kabina przecieka lub silikon nie był naniesiony starannie, ale w większości przypadków, wystarczy odświeżenie co parę lat. Nie wolno także zapominać o regularnym czyszczeniu profili i uszczelek. Dbając o to, można znacznie wydłużyć ich żywotność.

O uszczelnieniu kabiny warto pomyśleć jeszcze przed montażem

Najczęściej o jakichkolwiek naprawach myśli się dopiero wtedy, kiedy już dojdzie do usterki. Tymczasem jeszcze przed tym, jak zamontuje się kabinę, można zapobiegać konsekwencjom przeciekania w przyszłości. W tym celu ściany prysznica zabezpiecza się folią izolacyjną w płynie. Robi się to jeszcze przed ułożeniem płytek. Folię w płynie warto także zastosować w miejscu, gdzie będzie stał brodzik. Nakłada się ją w zasadzie tak samo jak farbę, czyli pędzlem. Ważne jest to, że folii nie można zastosować na ścianie, którą później pokryje się farbą. Zadaniem folii jest ochrona podłogi i ścian przed szkodliwym działaniem wody. Istotne jest także zabezpieczenie narożników izolacyjnych i listew, które wciska się w silikon.

Dlaczego uszczelnianie kabiny jest takie ważne?

Przeciekająca kabina to nie tylko uciążliwe dodatkowe sprzątanie po kąpieli. W dłuższej perspektywie brak działań skutkuje pojawieniem się pleśni. Do tego mieszkając w bloku, należy się liczyć z tym, że istnieje prawdopodobieństwo zalania sąsiadów. Wszystko to razem sprawia, że lekceważenie usterki prowadzi do tego, że remont będzie kosztowniejszy i bardziej czasochłonny.
Zobacz podobne artykuły
  1. Jakie szkło wybrać do kabiny prysznicowej?
  2. Jak zamontować odpływ liniowy?
  3. Czyszczenie fug - jak wyczyścić fugi w łazience?
  4. Wentylacja w łazience - jak zrobić ją dobrze?
  5. Zatkany odpływ - jak sobie z nim poradzić?
  6. Przeciekająca kabina prysznicowa - jak to naprawić?
  7. Czym wyczyścić silikon w kabinie prysznicowej?
  8. Hydroizolacja łazienki - Poradnik
Zobacz wszystkie artykuły