Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Czym wyczyścić silikon w kabinie prysznicowej?

Wrzesień 2023
SylikonŁazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje wysoki poziom wilgotności. Jest w niej do tego cieplej niż w innych wnętrzach, a to z kolei stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni. Jednym z newralgicznych miejsc, gdzie problem ten pojawia się najczęściej, jest kabina prysznicowa, a dokładniej znajdujący się w niej silikon. Jak usunąć pleśń z silikonu i jakie są sposoby na to, by rozprzestrzenianiu się grzybów zapobiegać?

O tym, że w przyszłości może pojawić się nalot na silikonie, najlepiej pomyśleć już w trakcie wyboru uszczelniacza. W domu najpowszechniej stosuje się zwykły silikon, ale w przypadku łazienki nie znajdzie on swojego zastosowania i niechciane wykwity mogą pojawić się na nim znacznie szybciej. Z tego względu korzystniej od razu zainwestować w produkt z formułą dostosowaną do specyficznych warunków łazienki. Co prawda silikon sanitarny jest nieco droższy od zwykłego, ale sprawdzi się znacznie lepiej. Co jednak w sytuacji, kiedy pleśń na silikonie już jest i jak można zapobiegać jej pojawieniu się w przyszłości?

Spis treści
  1. Dlaczego warto regularnie czyścić silikon w kabinie prysznicowej?
  2. Jakie narzędzia i środki czyszczące są najlepsze do czyszczenia silikonu?
  3. Krok po kroku: jak wyczyścić silikon w kabinie prysznicowej?
  4. Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na silikonowych fugach w kabinie prysznicowej?

Dlaczego warto regularnie czyścić silikon w kabinie prysznicowej?

Aby nie musieć zastanawiać się, jak usunąć czarną pleśń z silikonu, warto od samego początku przedsięwziąć środki profilaktyczne, a w tym zadbać o czystość. Pleśń rozprzestrzenia się bardzo szybko, a przecierając powierzchnie, na których woda zbiera się najłatwiej, można zapobiegać większym problemom. Usuwanie pleśni z silikonu, gdzie widać ją na dużej powierzchni i jest efektem długich zaniedbań, może się okazać trudne. Często podstawowe sposoby nie działają i konieczna będzie wymiana całego silikonu.

Chociaż to na wykwity zwraca się największą uwagę, w rzeczywistości pleśń jest jedynie następstwem problemu. Jeśli silikon czyści się regularnie, szybciej można zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego, łatwiej znaleźć przyczynę i podjąć odpowiednie działania. Do najczęstszych powodów kłopotów z pleśnią zalicza się m.in. niesprawną wentylację i skraplanie się wody przez niedostateczne wietrzenie. Usunięcie wykwitów jest o tyle istotne, że czarna pleśń w kabinie prysznicowej rozprzestrzenia się łatwo i nie jest to tylko obniżenie walorów estetycznych łazienki. Zarodniki pleśni są bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Na konsekwencje obecności w pomieszczeniach, w których pojawia się pleśń, narażone są zwłaszcza dzieci, osoby starsze i mający skłonność do alergii.

Kabiny prysznicowe, brodziki, okolice wanny to miejsca, w których woda jest obecna najczęściej. Z tego względu to czyszczenie tych powierzchni i zakamarków się przy nich znajdujących jest szczególnie istotne. Jak pozbyć się pleśni z silikonu? W zależności od natężenia problemu stosuje się albo domowe sposoby, albo specjalistyczne preparaty. Może się też okazać, że konieczna jest wymiana całego silikonu.

Jakie narzędzia i środki czyszczące są najlepsze do czyszczenia silikonu?

Myśląc o tym, jak usunąć pleśń z silikonu, wcale nie trzeba daleko szukać, bo w wielu przypadkach sprawdzą się domowe sposoby, a podstawowe produkty są w każdej kuchni. Pierwszym z nich jest ocet. Cechuje się wysoką skutecznością, jest bezpieczny, naturalny i tani. Nie tylko pozwoli pozbyć się pleśni, ale jest delikatny dla struktury silikonu. Ocet stosuje się w proporcji z wodą 1:2. Wystarczy nanieść uzyskany roztwór na silikon, pozostawić na trochę i umyć. Jak usunąć grzyba w kabinie prysznicowej, kiedy sprawa wygląda już znacznie poważniej?

W przypadku kiedy pleśń na silikonie w brodziku lub przy szybach stanowi większy problem, to lepiej sprawdzi się mocniejsza mieszanka powstała na bazie wody, octu i sody oczyszczonej. Wśród innych domowych metod wymienia się także olejek herbaciany, który poradzi sobie rewelacyjnie z łagodniejszymi wykwitami. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli olejek połączy się z sodą oczyszczoną. Są osoby, które do czyszczenia silikonu wykorzystują wybielającą pastę do zębów i to też sprawdzi się dobrze. Ponadto można zastosować sok z cytryny albo proszek do pieczenia — to także pozwala rozprawić się z grzybem.

Jeśli domownicy dbają o kabinę, regularnie ją czyszczą i konserwują, to w większości przypadków można ograniczyć się do metod powyższych. Inaczej wygląda to wtedy, kiedy pleśń bardzo się już rozprzestrzeniła i jest obecna w łazience od dawna. Wtedy konieczne mogą okazać się specjalistyczne preparaty na przykład z chlorem. Niektórzy sięgają po środki do dezynfekcji toalet, ale w sprzedaży są również inne produkty.

Krok po kroku: jak wyczyścić silikon w kabinie prysznicowej?

Wiadomo już, czym wyczyścić silikon w kabinie prysznicowej, warto więc zastanowić się, w jaki sposób się do tego zabrać. W zależności od tego, po jakie z powyższych rozwiązań się sięgnie, inny będzie sposób postępowania. Przy rutynowym czyszczeniu, kiedy używa się na przykład zwykłego łagodnego detergentu, wystarczy gąbka lub miękka szmatka. W takiej sytuacji nie ma ryzyka, że zarysuje się szybę kabiny. Tak samo nie trzeba mieć takich obaw przy wodzie z octem albo cytryną. Wystarczy przemyć powierzchnię i wytrzeć do sucha.

Kiedy natomiast chce się usunąć czarną pleśń w kabinie prysznicowej, trzeba się przygotować nieco bardziej i myć powierzchnię ostrożniej. Po pierwsze należy założyć rękawiczki chroniące dłonie zarówno przed pleśnią, jak i przed silnymi związkami chemicznymi. Stosując sodę oczyszczoną, pastę wybielającą lub gotowe preparaty z chlorem, należy pamiętać, że mogłyby one zarysować szklaną powierzchnię ściany kabiny, więc postępować trzeba szczególnie ostrożnie. Najlepiej w tym celu sięgnąć po szczoteczkę do zębów pozwalającą na dokładne nałożenie preparatu.

W przypadku usuwania pleśni, kiedy stosuje się silniejsze preparaty, najpierw należy oczyścić powierzchnię z kurzu i codziennych zabrudzeń, a później nałożyć preparat. Przy uciążliwym brudzie lepszy efekt uzyskuje się, zostawiając środek na powierzchni przez pewien czas. Wystarczy kwadrans, po którym preparat należy zmyć.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na silikonowych fugach w kabinie prysznicowej?

W łazience problem z grzybem jest częsty, warto więc wiedzieć, jak usunąć czarną pleśń z silikonu. Jednak jak już było wyżej, najlepiej postawić na profilaktykę. Dbając o odpowiedni mikroklimat w łazience i utrzymując kabinę prysznicową w czystości, można uchronić się przed powstawaniem wykwitów. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Podstawą jest zachowanie odpowiedniego mikroklimatu. W łazience jest większa wilgotność niż gdzie indziej, ale nie może też przekroczyć wartości z drugiej strony. Nadmiar wilgotności prowadzi do nagromadzenia wilgoci, z którą trudno jest walczyć. Do działań w tym kierunku zalicza się dbałość o sprawną wentylację, częste pozostawienie otwartych drzwi do łazienki oraz okna, jeśli znajduje się ono w pomieszczeniu. W przypadku kiedy wydaje się to niewystarczające, należy dodatkowo zadbać o uzupełnienie wentylacji grawitacyjnej o wentylator.

Poza wentylacją liczy się dbałość o czystość w pomieszczeniu. Myjąc regularnie wszystkie sprzęty, łatwo usunąć zbierającą się wodę i ewentualne zarodniki pleśni. Szczególnie dokładnie trzeba to robić w narożnikach i zakamarkach. To idealne miejsca na rozwój grzyba.

Czyścić czy wymieniać? Kiedy warto wymienić silikon w kabinie prysznicowej?

Są sytuacje, kiedy nawet wiedząc, czym usunąć grzyba z silikonu i stosując profesjonalne preparaty, pozbyć się go wcale nie jest prosto. Tak się dzieje w łazienkach, gdzie doszło do długotrwałych zaniedbań, a pleśń nie tylko rozprzestrzeniła się na zewnątrz, ale też weszła w głąb silikonu. Niestety pobieżne usunięcie grzyba tylko pozornie da zadowalające efekty. Co prawda powierzchnia wygląda na czystą, ale może się okazać, że bardzo szybko problem powróci. Czym usunąć pleśń z silikonu w takim wypadku? Prawdopodobnie będzie to niemożliwe. Wtedy też konieczna okazuje się wymiana silikonu na nowy.

Wraz z użytkowaniem silikon traci swoje właściwości, a więc przestaje stanowić gwarancję szczelności. Zaczyna ciemnieć, pękać i traci odporność na wodę. Chociaż silikon sanitarny jest materiałem, który powinien być odporny na wystąpienie pleśni i grzybów, po latach traci swoje właściwości i łatwiej o niechciane wykwity. Sama procedura wymiany silikonu skomplikowana nie jest i można to wykonać samodzielnie.

Stary uszczelniacz da się łatwo usunąć ostrym narzędziem. Najlepiej w tym celu zastosować szpiczasty nożyk. Robić to trzeba ostrożnie, aby nie uszkodzić wanny lub kabiny prysznicowej. Na pozostałości silikonu nakłada się preparat rozpuszczający, który po kilkunastu minutach pozwala usunąć trudne do usunięcia resztki. Środków do usuwania silikonów jest sporo i bez problemu można dostać je w marketach budowlanych. Następnie powierzchnię trzeba umyć i osuszyć. Na koniec wystarczy uzupełnić szczelinę nowym silikonem i gotowe.

Wiedząc, jak zapobiegać i jak pozbyć się grzyba z silikonu, można łatwiej zadbać o prezencję i zdrowy mikroklimat w łazience. Wystarczy elementarna wiedza, konserwacja i systematyczna pielęgnacja, by znacząco zwiększyć żywotność silikonu.
Zobacz podobne artykuły
  1. Jak uszczelnić kabinę prysznicową?
  2. Zatkany odpływ - jak sobie z nim poradzić?
  3. Czym umyć kabinę prysznicową?
  4. Jak umyć parawan nawannowy - Porady
  5. Jak zabezpieczyć łazienkę przed grzybem i pleśnią?
Zobacz wszystkie artykuły