Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Jak zabezpieczyć łazienkę przed grzybem i pleśnią?

Luty 2024
Jak zabezpieczyć łazienkę przed grzybem i pleśniąŁazienka jest dość specyficznym pomieszczeniem. Czynności, jakie się w niej wykonuje, są jasno sprecyzowane. Ma pomóc zachować higienę i sprzyjać czynnościom pielęgnacyjnym. Ze względu na częste korzystanie z wody, jest w niej wysoki poziom wilgotności. Jeśli jest jej za dużo to stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów.

Zawsze poziom wilgotności w łazience jest wyższy niż w pozostałych pomieszczeniach i jest to zupełnie normalne. Trzeba go jednak kontrolować, bo wilgoć w łazience szkodzi zarówno wyposażeniu wnętrza, jak i zdrowiu domowników. Do czego prowadzi grzyb w łazience i jak mu zapobiegać?

Dlaczego zapobieganie grzybom i pleśni w łazience jest ważne?

O to, by nie pojawiła się pleśń w łazience, trzeba dbać z co najmniej kilku powodów. Na pierwszym planie jest zdrowie. Grzyb w łazienkach prowadzi do licznych chorób. Przyczynia się m.in. do rozwoju astmy, alergii, schorzeń natury dermatologicznej, chorób układu oddechowego i infekcji oczu. To skłania do działań zapobiegawczych i obniżających wilgoć w łazience. Troska o zdrowie powinna zachęcać do przyjrzenia się mikroklimatowi w łazience, jednak na tym nie koniec konsekwencji.

Obecność pleśni rzutuje na prezencję łazienki. Na różnych powierzchniach mogą pojawić się przebarwienia i plamy, a wchodząc do pomieszczenia, wyczuwalny będzie charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Do tego niszczą się fugi, tapety, farby, a często i meble. Oznacza to, że domownicy są narażeni na dodatkowe koszty związane z zakupem nowych elementów wyposażenia, a nieraz konieczny może się okazać większy i kosztowniejszy remont. Jak widać, skutków nadmiaru wilgoci jest sporo i jak zawsze powinno się postępować w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zabezpieczyć ścianę przed wilgocią?
Jak zabezpieczyć łazienkę przed grzybem i pleśnią?

Podstawowe kroki do utrzymania łazienki wolnej od grzybów i pleśni

Tak naprawdę o tym, by w przyszłości nie pojawił się problem z pleśnią, należy pomyśleć już na etapie remontu lub budowy. Czym zabezpieczyć ścianę przed wilgocią? Doskonale sprawdza się folia w płynie. Rozprowadza się ją za pomocą wałka lub pędzla w miejscach najbardziej narażonych na kontakt z wodą. Stosuje się też masy uszczelniające. Sprawdzają się do ochrony ścian, podłóg i wnętrz kabin prysznicowych. Są w sprzedaży w formie jednoskładnikowej pasty w wiadrach. Nakłada się je na tynki, cement, podłoża z płyt gipsowo-kartonowych, wylewki i beton. Powstają z żywic syntetycznych i są od razu gotowe do użycia. Nic się do nich nie dodaje i z niczym nie rozcieńcza. Czasem do kupienia są masy dwuskładnikowe.
Warto też przy okazji wyposażyć się w taśmy i uszczelki. Pierwsze stosuje się przy styku podłogi ze ścianą i w narożach. Natomiast przy przejściach rur i przy kratkach ściekowych wykorzystuje się kołnierze uszczelniające. Dzięki tego typu zabiegom jest mniejsze prawdopodobieństwo, że pojawi się grzyb pod prysznicem. Ponadto podczas wykańczania wnętrza trzeba pamiętać o tym, by sięgać po materiały odporne na wilgoć. Jak widać, to, w jaki sposób inwestor podejdzie do remontu, jest bardzo ważne, ale równie istotna jest eksploatacja.

Elementarną kwestią podczas użytkowania łazienki jest częsta wentylacja zwłaszcza po kąpieli, kiedy poziom wilgotności bardzo wzrasta. Oprócz tego ważne jest systematyczne czyszczenie i przecieranie powierzchni, o czym będzie więcej za moment. Jeżeli jest taka możliwość, lepiej też unikać suszenia prania i ręczników w łazience, bo to też sprzyja pojawieniu się wilgoci. Mimo wszystkich zabiegów profilaktycznych trzeba regularnie kontrolować poziom wilgotności i w razie konieczności zainwestować w osuszacz powietrza.

A jak zabezpieczyć drzwi łazienkowe przed wilgocią? Przede wszystkim powinny być z trwałego i wytrzymałego materiału, najlepiej kiedy są pokryte powłoką ochronną z farby lub lakieru. Dolną krawędź można zabezpieczyć silikonem sanitarnym.
Jak zabezpieczyć łazienkę przed grzybem i pleśnią?

Regularne czyszczenie: Klucz do zapobiegania pleśni

Wilgoć na ścianie od łazienki albo pleśń w kabinie prysznicowej pojawiają się na skutek częstego kontaktu z wodą. Unosząca się w powietrzu para wodna osadza się na różnych powierzchniach, stąd skutecznym zabiegiem zapobiegającym rozwojowi pleśni jest przecieranie miejsc, w których może gromadzić się woda i para wodna. Nie wolno zapominać o innych częstych zabrudzeniach związanych z eksploatacją łazienki jak zacieki, kamień i resztki kosmetyków. Nie tylko zaburzają estetykę, ale kiedy się zgromadzą, pozbycie się ich może być uciążliwe.
Częstotliwość czyszczenia łazienki może być różna w zależności od tego, jak duża jest łazienka, ile zużywa się wody, czy w łazience jest okno i sprawna wentylacja. Zaleca się jednak, by myć łazienkę nie rzadziej niż raz w tygodniu. A jakich środków użyć, by nie pojawił się grzyb w kabinie prysznicowej?

Wybór odpowiednich środków czyszczących przeciwko grzybom i pleśni

Pielęgnacja i czyszczenie łazienki powinny odbywać się przy użyciu odpowiednich preparatów. Sięgając po inne środki, można nieświadomie zniszczyć wyposażenie. Przykładowo jeśli w kabinie prysznicowej jest powłoka hydrofobowa, to pod wpływem mleczka lub innego środka żrącego mogłaby się uszkodzić. W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzają się profesjonalne środki czyszczące SanSwiss jak Glass Cleaner, Power Cleaner i Protect Cleaner.

Podczas rutynowego czyszczenia łazienki wystarczą łagodne detergenty. Większy problem pojawia się wtedy, kiedy jest grzyb w prysznicu lub w innym miejscu. To, że umyje się fugi bądź ścianę, nie oznacza, że problem znika. Grzyb może sięgać znacznie głębiej, więc z czasem problem powróci. Jeżeli już widać wykwity, od razu należy skupić się na preparatach grzybobójczych. Mają one w składzie silne związki chemiczne i postępuje się z nimi ze szczególną ostrożnością.

Jakie są najlepsze praktyki wentylacji w łazience, aby uniknąć pleśni?

Kilkukrotnie pojawiła się kwestia wentylacji. Obok czyszczenia i dobrego zabezpieczenia powierzchni odgrywa szczególną rolę. Jest kilka sposobów na to, by o nią zadbać. Jak już było wyżej, po kąpieli należy wietrzyć pomieszczenie. Najlepiej, jeśli jest okno, które można codziennie otwierać, zapewniając tym samym cyrkulację powietrza. Warto też zostawiać uchylone drzwi do łazienki, taka naturalna wentylacja wbrew pozorom potrafi wiele zdziałać. Inną dobrą praktyką jest inwestycja w wentylator łazienkowy, zwłaszcza kiedy pomieszczenie jest małe i nie ma w nim okna. Aby mieć pewność, że wentylator łazienkowy dobrze działa, najlepiej powierzyć jego instalację profesjonalistom. Istotne dla wentylacji są drzwi. Powinny mieć w dolnej części szczeliny lub otwory pozwalające na wymianę powietrza.

Wiedząc, jak zabezpieczyć ściany przed wilgocią, jak często czyścić i w jaki sposób dbać o wentylację, da się w pełni zadbać o komfort korzystania z łazienki, zdrowie domowników i większą trwałość wyposażenia. Nie wolno przy tym zapominać o licznych konsekwencjach nadmiaru wilgoci, co powinno stanowić dodatkową motywację do dbałości o mikroklimat łazienki.
Zobacz podobne artykuły
  1. Czyszczenie fug - jak wyczyścić fugi w łazience?
  2. Czym umyć kabinę prysznicową?
  3. Czym wyczyścić silikon w kabinie prysznicowej?
  4. Jak umyć parawan nawannowy - Porady
Zobacz wszystkie artykuły