Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Panele do łazienki - jakie wybrać? Wady i zalety rozwiązania

Wrzesień 2022, autor: Tomasz Kuc, doradca klienta
Panele do łazienkiPanele podłogowe są często spotykanym elementem wykończeniowym wielu wnętrz, ale nie kojarzy się ich z wystrojem łazienki. Wątpliwości związane z ich zastosowaniem wiążą się przede wszystkim z tym, że nie są odporne na wilgoć. Jednak widać tu pewną zmianę, a na rynku pojawiają się propozycje, które można wziąć pod uwagę.

Łazienka najczęściej kojarzy się z płytkami ceramicznymi. Jednak patrząc na wielość dostępnych materiałów wykończeniowych, chciałoby się pokusić o nieco więcej oryginalności. To m.in. z tego względu panele do łazienki cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Mimo to nie każde panele sprawdzą się równie dobrze. Jakie panele do łazienki są odpowiednie? Co się sprawdzi zamiast płytek?

Spis treści
  1. Jak panele do łazienki, to tylko wodoszczelne
  2. A może panele winylowe do łazienki?
  3. Łazienka – panele nie tylko na podłogę
  4. Jak układać panele łazienkowe?
  5. Zalety paneli łazienkowych

Jak panele do łazienki, to tylko wodoszczelne

W łazience panują zupełnie inne warunki, niż we wszystkich pozostałych pomieszczeniach. Panuje w niej dość specyficzny mikroklimat i wysoki poziom wilgoci. To właśnie przez to, część materiałów wykończeniowych nie znajdzie zastosowania. Szybko by się psuły, odkształcały, a we wnętrzu pojawiłby się nieprzyjemny zapach stęchlizny. Tak jeszcze do niedawna stałoby się z panelami. Jednak teraz, kiedy technologia poszła bardzo do przodu, do wyboru są wodoodporne panele, które nie tylko są znacznie trwalsze, a wilgoć im nie zaszkodzi, ale będą się fantastycznie prezentować.

Żeby panele łazienkowe były wytrzymałe i doskonale spełniały swoje funkcje, producent musi zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Ich powierzchnię pokrywa się specjalnym impregnatem, którego zadaniem jest ochrona przed absorpcją wody. Oprócz tego panele powinny być laminowane, co zabezpiecza nie tylko przed wodą, ale również przebarwianiem i ścieraniem. Ponadto panele łączy się długimi listewkami, co z kolei fantastycznie zwiększa ich szczelność.

A może panele winylowe do łazienki?

Panele laminowane do łazienki bez zwątpienia będą strzałem w dziesiątkę, choć nie jest to jedyna opcja, jaką do wyboru ma inwestor. Można też wziąć pod uwagę modele winylowe (PCV). W przypadku paneli laminowanych konstrukcja opiera się na kilku warstwach. Najpierw jest wzmocnienie z papieru, następnie drewno, a na nim powłoka z żywicy. Z kolei panele winylowe do łazienki od dołu mają korek, a na nim umieszcza się płytę HDF, czyli cechujące się dużą twardością włókna drzewne. Na końcu jest winyl dekoracyjny, a na nim przezroczyste PCV.

Łazienka – panele nie tylko na podłogę

Już samo to, że w aranżacji łazienki uwzględni się panele, będzie robić wrażenie, a wnętrze będzie atrakcyjne. Jednak można iść o krok dalej i pomyśleć o tym, by kupić panele winylowe do łazienki na ścianę. Jeszcze bardziej interesujący efekt uzyska się, stawiając na panele na sufit do łazienki. Rezultat może być świetny, ale trzeba pamiętać, że sufit w innym kolorze niż biały będzie optycznie pomniejszał łazienkę, więc z tej opcji lepiej zrezygnować przy mniejszym metrażu, za to przy przestronnym sprawdzi się jak najbardziej. Patrząc od strony technicznej, takie panele łazienkowe można wykorzystać nie tylko w łazience, ale w każdym innym wymagającym wnętrzu. Mogą jednak przymarzać, więc nie wolno ich układać w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej zera stopni.

Kiedy inwestor szuka nietuzinkowej dekoracji do wnętrza, to poza wykończeniem podłogi i ściany warto wziąć pod uwagę panele szklane do łazienki. Będą one odpowiednikiem obrazów lub fototapety w innych wnętrzach. Do tej pory wykorzystywano je głównie w kuchni w przestrzeni nad blatem. Teraz natomiast doceniono je także w łazience. Mogą mieć dowolną grafikę — las, morze, abstrakcję i ożywią całą aranżację. Fenomenalnie będą komponować się z drewnopodobnymi panelami podłogowymi. A przez to, że są ze szkła, łatwo się je czyści i są odporne na działanie wilgoci.

Jak układać panele łazienkowe?

Skoro konstrukcja paneli wygląda nieco inaczej niż tych, które układa się w pokojach, jednym z pytań, jakie zadają sobie inwestorzy, jest to, jak panele winylowe do łazienki na ścianę i podłogę prawidłowo zamontować? Jednym z niewątpliwych atutów tego rozwiązania jest montaż będący zdecydowanie szybszy niż klejenie tradycyjnych płytek ceramicznych. Dotyczy to nie tylko paneli winylowych, ale i laminowanych. Najważniejsze jest dokładne wymierzenie powierzchni, na której będą panele podłogowe wodoodporne. To pozwoli na dopasowanie deski do odpowiednich rozmiarów i uniknięcia przycinania i niepotrzebnych strat.

Drugą kwestią jest podkład. Podobnie jak panele PCV do łazienki musi być odporny na wilgoć i działanie wody. Dobrej jakości podkład nie tylko zwiększy wytrzymałość powierzchni, ale pozwoli także wyrównać pojawiające się na ścianie i podłodze nierówności.

Sam sposób montażu będzie zależny od tego, jakie panele kupi inwestor. Najczęściej mają one zamek typu quick step, jednak na ścianie znacznie łatwiej układa się te z klejem. Panele ścienne do łazienki samoprzylepne układa się bardzo szybko, a tego, jaka jest siła wykorzystanego kleju, można dowiedzieć się z informacji, jakie producent zawarł na opakowaniu.
Panele do łazienki - jakie wybrać? Wady i zalety rozwiązania

Zalety paneli łazienkowych

Panele podłogowe do łazienki wiążą się z szeregiem zalet, stąd tak rośnie ich popularność. Przede wszystkim docenia się je za ich nieprzeciętną estetykę. Są w szerokiej gamie kolorystycznej, w tym mogą przypominać drewno, a te, jak wiadomo jest eleganckie i wytworne. Większość gatunków drewna nie nadaje się do tego, by włączyć je w wystrój łazienki. Panele, które wizualnie będą do drewna bardzo podobne, są więc doskonałą alternatywą. Będą ocieplać wnętrze, dodadzą przytulności, podkreślą jego charakter.
Drugim atutem jest prosty montaż. Dotyczy to zarówno zamka quick step, jak i paneli samoprzylepnych. Oprócz tego można układać panele winylowe na stare płytki, a więc szybko odświeżyć łazienkę, bez czasochłonnego skuwania kafelków.

Łazienkowa podłoga jest często mokra, a to przy nieodpowiedniej powierzchni grozi poślizgnięciem się i upadkiem. Z tego względu poleca się płytki ceramiczne antypoślizgowe. A jak to wygląda z panelami? One również mogą mieć specjalne antypoślizgowe gumowe paski, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo.

Warto także spojrzeć na komfort użytkowników. Panele do łazienki gwarantują znacznie większy komfort, aniżeli płytki. Są cieplejsze, a tym samym stąpanie po takiej podłodze jest przyjemniejsze. Zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Nie ma tutaj uciążliwego szorowania. Podłogę lub ściany wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką i gotowe. Zupełnie tak samo jak w płytkach ceramicznych. Są też bardzo wytrzymałe na ścieranie i będą służyć przez długi czas.

Czy panele wodoodporne do łazienki mają wady?

Wybierając materiały wykończeniowe, każdy analizuje nie tylko zalety, ale i wady poszczególnych rozwiązań. Jak to będzie w tym przypadku? Porównując płytki i panele, tym drugim trudno zarzucić jakieś poważne wady. Pod względem komfortu i montażu panele wypadają lepiej. Cenowo jedne i drugie są do siebie zbliżone.  Jedynym minusem może być fakt, że stawiając na panele, w łazience nie będzie prawdziwego drewna.
Zobacz podobne artykuły
  1. Drewno w łazience: jak to zrobić dobrze
  2. Łazienka bez płytek – co na ściany zamiast glazury?
  3. Lastryko w łazience - jak je wkomponować?
  4. Granit w łazience
Zobacz wszystkie artykuły