Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Odpływ prysznicowy - jaki wybrać?

Wrzesień 2023
Odpływ prysznicowyOdpływ liniowy jest nowoczesnym i wygodnym w użytkowaniu rozwiązaniem, którego popularność stale rośnie. Montuje się go w przypadku instalacji kabiny bez brodzika. O czym trzeba wiedzieć i jaki odpływ liniowy wybrać, by spełnił oczekiwania inwestora?

Kabiny prysznicowe wchodzą w skład podstawowego wyposażenia łazienki. Jeszcze do niedawna ich integralnym i oczywistym uzupełnieniem były brodziki. Teraz do wyboru jest jeszcze odpływ liniowy, który okazuje się atrakcyjną opcją dla wielu inwestorów. Pod pojęciem odpływu liniowego kryje się rodzaj odwodnienia podłogowego. Wiąże się on z wbudowaniem w posadzkę wąskiego kanału zakończonego z kratką, do której spływa woda z kabiny prysznicowej. W przeciwieństwie do brodzika odpływu liniowego prawie nie widać, a wewnątrz kabiny mogą znaleźć się te same płytki, jakie są na podłodze w całej łazience. Odpływy liniowe są eleganckie i mają sporo zalet, pod warunkiem że się je odpowiednio dobierze. Co w takim razie warto zweryfikować przed zakupem?

Odpływ liniowy - dlaczego warto?

Powodem, dla którego prysznic z odpływem liniowym cieszy się takim powodzeniem, jest wielość korzyści, jakie się z tym rozwiązaniem wiążą. Pierwszym co do niego przyciąga, jest unikatowa estetyka. W tym przypadku mniej znaczy więcej, bo odpływu praktycznie nie widać, chyba że inwestor chce inaczej. Wtedy może wziąć pod uwagę m.in. modele z podświetleniem. Najczęściej jednak wewnątrz kabiny prysznicowej znajduje się przedłużenie podłogi — odpływ liniowy pozwala ułożyć płytki także w kabinie. To sprawia, że kabina nie rzuca się w oczy, a łazienka jest optycznie większa. Inwestycja w odpływ liniowy otwiera również nowe możliwości podczas planowania wystroju. Przy tej opcji podłoga ma tylko po jednej stronie spadek, a nie jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego odpływu z czterech stron. Dzięki temu nie trzeba ograniczać się do układania tylko małych płytek, bo te w większym rozmiarze także znajdą tutaj swoje zastosowanie. Poza tym odpływ można zamontować w dowolnym miejscu – przy tylnej ścianie kabiny, po bokach, przy wyjściu – to także zwiększa możliwości aranżacyjne.
Odpływ prysznicowy - jaki wybrać?
Odpływ liniowy do prysznica to jednak nie tylko estetyka, ale też praktyczność i komfort użytkowania. Przez swoją konstrukcję odpływ liniowy jest w stanie odciągnąć więcej wody niż odpływ punktowy. Jest więc bardziej higieniczny i efektywny w działaniu. Przy odpływie liniowym nie ma podwyższeń, a ponieważ nie trzeba podnosić nóg, aby wejść do brodzika, zwiększa się wygoda i bezpieczeństwo. Zmniejsza się ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Znając podstawowe zalety, należałoby odpowiedzieć na podstawowe pytanie, jakie zadają sobie inwestorzy: odpływ liniowy – jaki wybrać?

Odpływ liniowy - na co zwracać uwagę?

Przeglądając oferty kolejnych sklepów, łatwo zauważyć, że odpływ liniowy pod prysznic dostępny jest w wielu wariantach. Najczęściej kupić można gotowy zestaw składający się z korytka, syfonu, listwy i elementów potrzebnych do instalacji. Będą one jednak różne pod względem parametrów technicznych, więc przed zakupem, należy się chwilę zastanowić. Ponadto nawet jeśli model odpływu liniowego spełnia podstawowe wymogi, aby mógł być zainstalowany w danym pomieszczeniu, dochodzi kwestia łatwości czyszczenia i wykończenie. Łatwe czyszczenie przekłada się na komfort użytkowania, bo dbałość o zachowanie czystości nie wymaga dużego nakładu czasu. Z kolei sposób wykończenia wpływa na prezencję i to, czy odpływ będzie dobrze komponować się z całym wystrojem w łazienki. A zatem, na co spojrzeć i jaki odpływ liniowy wybrać?

Przepustowość odpływu liniowego

Pierwsza rzecz, jaka powinna zainteresować kupującego, to przepustowość urządzenia. Określa ona, ile wody trafia do kanalizacji w ciągu jednej minuty. Poziom przepustowości będzie zależny od tego, jaki w urządzeniu zastosowano syfon. Za minimalną wartość uważa się 24 l/min, natomiast przy modelach najwyższej jakości wartość ta może przekroczyć 90 l/min. Nie oznacza to, że trzeba od razu koncentrować się na odpływach z przepustowością przy górnej granicy. Należy ją dobrać pod kątem wydajności natrysku.

Wysokość syfonu

Jedną z podstawowych kwestii jest wysokość syfonu. Najczęściej oscyluje ona w granicach między 10 a 15 cm. Optymalna wysokość jest zależna od pomieszczenia, w jakim będzie instalowany odpływ liniowy pod prysznic. W przypadku pomieszczeń, gdzie warstwa podłogowa jest niska, czyli na przykład w bloku, syfon powinien być niski. Zdarza się, że standardowa wysokość jest za duża, na szczęście producenci mają w swojej ofercie także niskie modele, których cała instalacja nie przekracza 6-7 cm.

Rozmiar odpływu liniowego

Odpływ liniowy pod prysznicem może mieć inny rozmiar w zależności od tego, jak duża jest kabina. Zaleca się, by jego długość była krótsza o mniej więcej 10 cm od szerokości kabiny. Oznacza to, że kiedy jej szerokość wynosi 100 cm, to idealnym odpływem będzie ten o rozmiarze 90 cm. Jeśli z kolei kabina jest mniejsza, a jej szerokość to 80 cm, to należałoby się zainteresować odpływem o wymiarze 70 cm.

Design odpływu liniowego

Pomimo tego, że odpływ liniowy jest delikatny i nie przykuwa uwagi, to jego wygląd można dopasować do charakteru łazienki. Po tym, jak zweryfikuje się, które modele będą odpowiednie pod względem parametrów technicznych, warto spojrzeć na nie jeszcze raz pod kątem wystroju łazienki.

Można postawić na model typu tiled-in albo z kratką, jaki odpływ liniowy wybrać? Pierwszy rodzaj to rynienka prysznicowa do zabudowy. Będzie dobrą propozycją, jeśli odpływ ma wizualnie stapiać się z podłogą. W tym przypadku można na ruszcie, czyli kratce wkleić płytki łazienkowe. Wadą takiego rozwiązania jest mniejszy przepływ wody. Większą popularnością cieszy się druga opcja, w której odpływ kończy się maskownicą. Maskownice dostępne są w różnych odcieniach i wzorach. Wyglądają elegancko i stylowo, a równocześnie nie zmniejszają przepustowości. W większości przypadków maskownicę można łatwo zdjąć i wyczyścić, a część modeli ma również wyjmowany syfon.

Jakość wykonania odpływu liniowego

Decydując się na zakup odpływu liniowego, spogląda się na niego jako na wieloletnią inwestycję. Oznacza to, że nie należy ograniczać się do wyboru modeli, które wydają się atrakcyjne pod względem cenowym. Liczy się również jakość. Tym samym warto skupiać się na propozycjach znanych producentów dbających o to, by odpływy były wykonane z trwałych materiałów. Ponadto część z nich zapewnia przedłużoną opiekę gwarancyjną, co także stanowi atut.

Wykorzystane do produkcji materiały muszą być odporne na uszkodzenia i korozję. Dobrze sprawdzą się na przykład aluminium albo stal nierdzewna. Zestaw z odpływem liniowym powinien zawierać stabilne nóżki z opcją regulacji wysokości. Poza tym lepiej postawić na komplet, w którym nóżek jest więcej, bo to zapewni lepszą stabilność. W trakcie zakupu powinno się także spojrzeć na elementy uszczelniające i łączenia. Odpływ liniowy ma częsty kontakt z wodą i wilgocią, więc nie może być tutaj żadnych szczelin.

Odpływ liniowy czy może jednak brodzik?

Instalacja odpływu liniowego nie jest możliwa w każdym budynku, bo zależne jest to od grubości stropu. Chociaż ostatecznie prysznic uzupełniony o odpływ liniowy wygląda prosto i minimalistycznie, to zanim się go zamontuje, potrzebny jest szereg czasochłonnych prac, jakich przy brodzikach nie ma. Kucie podłogi, przygotowanie wyprofilowania chroniącego przed zalaniem i dobra hydroizolacja to podstawa. Najlepiej zatrudnić fachowca, co da pewność, że instalacja będzie wykonana prawidłowo. Wszystko to razem sprawia, że remont jest długi i znacznie bardziej kosztowny, niż wtedy, kiedy w łazience ma być brodzik.
Odpływ prysznicowy - jaki wybrać?
Marząc o minimalistycznym prysznicu, zamiast odpływu można wziąć pod uwagę ultra płaskie brodziki od SanSwiss. Są znacznie niższe niż większość dostępnych na rynku rozwiązań i z powodzeniem można je zamontować zamiast odpływu liniowego. Dodatkowo taki brodzik można zlicować z posadzką, aby uniknąć różnicy poziomu między kafelkami a brodzikiem. Największą jednak zaletą brodzików jest łatwość czyszczenia (brak fug i innych łączeń na powierzchni podłogi) oraz 100% pewność, iż nigdy nie będzie przeciekał. Inwestycja będzie tańsza, szybsza i znajdzie zastosowanie w każdej łazience.
Jeśli prysznic wyposażony w odpływ liniowy jest niemożliwy lub trudny w instalacji, a inwestorzy nie chcą mieć kabiny z brodzikiem, bo marzy im się na przykład kabina walk-in, to ciekawą opcją może być odpływ ścienny. Ważne, by miał wyjmowany syfon i nadawał się do zabudowy ciężkiej i lekkiej z płyty gipsowej. To pozwoli uzyskać jednolitą powierzchnię podłogi, a płytki będą aż do ściany. Część producentów urządzeń z tej kategorii proponuje dodatkowe oświetlenie LED, które sprawia, że kabina prysznicowa wygląda jeszcze bardziej oryginalnie.
Zobacz podobne artykuły
  1. Jakie lustro do łazienki?
  2. Jakie siedzisko pod prysznic?
  3. Jaki grzejnik do łazienki?
  4. Jaki prysznic wybrać do małej łazienki?
Zobacz wszystkie artykuły