Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Jaki grzejnik do łazienki?

Sierpień 2022, autor: Michał Swoboda, doradca klienta
Grzejnik do łazienkiPodczas urządzania łazienki na pierwszy plan wysuwa się ergonomia i funkcjonalność. Przestrzeń trzeba tak zaplanować, by korzystanie z pomieszczenia było wygodne. Jednym z elementów wyposażenia, na które miejsce musi się znaleźć, jest urządzenie grzewcze. Jaki grzejnik do łazienki będzie odpowiedni?

Przeglądając grzejniki, należy spojrzeć na to, czy będą w stanie efektywnie ogrzać łazienkę. Warto przy tym wybrać taki model, który pozwoli wysuszyć po kąpieli lub prysznicu ręczniki. Jednocześnie wybierając kaloryfer do łazienki, nie można zapominać o wystroju. Producenci przygotowali modele różniące się między sobą pod względem wielkości, stylistyki i kolorów. Dzięki temu można wybrać takie urządzenie, które będzie nie tylko praktyczne, ale i w efektowny sposób uzupełni wystrój łazienki.

Spis treści
  1. Rodzaje grzejników łazienkowych
  2. Ważny jest sposób montażu
  3. Jaki grzejnik do dogrzania łazienki?
  4. Czy przy ogrzewaniu podłogowym grzejnik jest potrzebny?
  5. Jaki grzejnik na podczerwień do łazienki?
  6. Jak sprawdzić moc grzejnika?

Rodzaje grzejników łazienkowych

Grzejniki łazienkowe występują w wielu odsłonach. Różnią się stylistyką, rozmiarem, mocą i sposobem montażu. Można je podzielić na kilka podstawowych typów.

Grzejniki wodne

Takie urządzenie zastąpi kaloryfer w łazience. Jesienią i zimą ogrzewa pomieszczenie, natomiast w sezonie letnim tak jak całe ogrzewanie będzie wyłączone. Grzejnik podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania. Posiada pionowe przewody, które kończą się dwoma przyłączeniowymi końcówkami, a w jednym z nich znajduje się odpowietrznik. Tego rodzaju grzejniki mogą posiadać dekoracyjny ekran, który nie tylko będzie zasłaniał podłączenia instalacji, ale poprawi efektywność grzania. W zależności od modelu termostat do regulacji temperatury może być już wbudowany lub trzeba go dokupić osobno.

Grzejniki wodno-elektryczne

Do pewnego stopnia są nieco podobne do poprzedniego rodzaju, bo podłącza się je do instalacji centralnego ogrzewania. Jednak mają dodatkowo elektryczną grzałkę. To dzięki niej możliwość korzystania z urządzenia nie ogranicza się tylko do sezonu grzewczego. Najczęściej grzałka jest w komplecie z grzejnikiem, ale nawet kiedy konieczne będzie osobne dokupienie, nie powinno być problemu, bo pasują do większości grzejników. Ważne, by miała ona mniejszą moc niż moc grzejnika.

Suszarki, czyli grzejniki elektryczne

Jeszcze innym rodzajem są grzejniki elektryczne. Ze względu na mniejszą moc niż przy poprzednich typach, nie nadają się do tego, by samodzielnie ogrzewały całe pomieszczenie. Sprawdzą się natomiast jako urządzenie dogrzewające lub wtedy, kiedy podczas projektu łazienki inwestorzy nie uwzględnili urządzenia do suszenia ręczników lub ubrań. Takie urządzenie nie musi zajmować dużo miejsca, wystarczy, że będzie można je podłączyć do gniazdka elektrycznego.
Jaki grzejnik do łazienki?

Ważny jest sposób montażu

Planując zakup grzejnika, warto przemyśleć kwestię jego montażu. Patrząc z tej perspektywy, wyróżnia się trzy typy grzejników – z mocowaniem dolnym, bocznym i uniwersalnym. Klasycznym rozwiązaniem są grzejniki łazienkowe z podłączeniem bocznym. To propozycja zwłaszcza wtedy, kiedy w łazience jest stary kaloryfer i domownicy planują jego wymianę na nowy model, z lepszymi parametrami i nowoczesnym designem. Inwestycja w to rozwiązanie pozwoli uniknąć drogiego remontu i przerabiania całej instalacji. Wystarczy dobrać model o podobnych rozmiarach. Trzeba przy tym pamiętać, by rura odpowiedzialna za doprowadzanie wody była u góry, a odprowadzająca w dolnej części. W przeciwnym razie wydajność znacząco spadnie, łazienka będzie niedogrzana a rachunki wyższe.
Drugim typem jest grzejnik pionowy. To już nowoczesne rozwiązanie, które jest doskonałą propozycją, kiedy komuś zależy na nowoczesnej prezencji i oszczędności miejsca. Urządzenia z tej kategorii są smukłe. Jeżeli montaż wykona się nieprawidłowo, nie trzeba zaczynać od nowa, wystarczy sięgnąć po złącze krzyżowe, które pomoże ten błąd naprawić. Grzejniki łazienkowe drabinkowe tego typu mają najczęściej szerokość w przedziale miedzy 40 a 50 cm i są znacznie bardziej estetyczne w porównaniu z tradycyjnymi masywnymi grzejnikami. To idealna propozycja dla kogoś, kto zastanawia się, jaki wybrać grzejnik do łazienki w bloku. Najczęściej łazienka jest wtedy najmniejszym pomieszczeniem, w którym każdy metr ma duże znaczenie. Dlatego też dobrą propozycją będzie na przykład grzejnik nad wanną.

Jaki grzejnik do dogrzania łazienki?

W sytuacji, kiedy wybrany grzejnik jest niewystarczający i domownicy chcą dogrzać łazienkę, sprawdzą się wspomniane grzejniki elektryczne. Jaki grzejnik elektryczny do łazienki będzie odpowiedni? Jeżeli inwestor chce uniknąć dodatkowych kosztów, to najprostszym rozwiązaniem będzie zakup grzałki, którą podłączy się do obecnego grzejnika. Dzięki temu z grzejnika będzie można korzystać również poza sezonem grzewczym. W przypadku gdy nie ma możliwości jej podłączenia, dobrą opcją jest grzejnik elektryczny. Trzeba jednak zweryfikować, jaka jest jego szczelność i czy jest odporny na działanie pary wodnej i wilgoci. Może być urządzeniem stojącym, ale często da się go też powiesić. Nie raz można zobaczyć na przykład grzejnik nad WC. W przypadku modeli stojących warte uwagi są te z kółkami, dzięki którym łatwo można je przenosić.

Czy przy ogrzewaniu podłogowym grzejnik jest potrzebny?

Obecność grzejnika w większości przypadków jest oczywista, ale są sytuacje, kiedy pojawia się pytanie o zasadność jego montażu. Tak jest na przykład w przypadku ogrzewania podłogowego. Niektórzy zastanawiają się, czy wtedy także trzeba w niego inwestować. Za rozprowadzenie ciepła odpowiedzialna jest instalacja poprowadzona w podłodze, mimo to grzejnik do łazienki i tak się przyda, choć z innego względu. W takim przypadku będzie odpowiadać za kontrolę poziomu wilgotności, a ten w łazience bywa bardzo wysoki. Po kąpieli może wynosić nawet 70%. Jeżeli nie zadba się o wyrównywanie poziomu wilgotności, to może pojawić się problem z grzybami i pleśnią. Najlepiej po kąpieli łazienkę przewietrzyć, a jeśli okna w niej nie ma, tym bardziej istotny jest grzejnik. Poza tym dochodzi to, o czym pisaliśmy wyżej – na grzejniku ręczniki szybciej schną, czego nie zapewnia ogrzewanie podłogowe.
Jaki grzejnik do łazienki?

Jaki grzejnik na podczerwień do łazienki?

Ciekawą propozycją jest grzejnik na podczerwień. Emisja ciepła odbywa się dzięki promieniowaniu. W tym przypadku nie ma się do czynienia z ogrzewaniem powietrza a przedmiotów. Przyjemne ciepło można odczuć natychmiast po uruchomieniu grzejnika. W przypadku zwykłych grzejników ciepłe powietrze unosi się pod sufit, tutaj tego nie ma. Technologię ogrzewania podczerwienią wykorzystuje się w ogrzewaniu podłogowym. Coraz częściej dostępne są też inne urządzenia grzewcze. Jaki grzejnik na podczerwień do łazienki można wykorzystać? Najczęściej do wyboru będą specjalne panele i promienniki. Warto jednak sprawdzić, jaka jest moc grzejnika, by ogrzewanie było wydajne i energooszczędne.

Jak sprawdzić moc grzejnika?

Aby grzejnik optymalnie spełniał swoją funkcję, musi mieć odpowiednią moc. Jak sprawdzić moc grzejnika? Urządzenia łazienkowe mają moc od 50 W do 2000 W, rozpiętość jest więc duża. Najczęściej optymalną mocą jest mniej więcej 120 W na 1 m2 łazienki, jeżeli izolacja i szczelność okien są na dobrym poziomie. Oznacza to, że pierwszym wyznacznikiem odpowiedniej mocy będzie wielkość pomieszczenia. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę, czy grzejnik posłuży do suszenia ręczników, czy w łazience jest też drugi grzejnik, czy ma być jedynym źródłem ciepła albo służyć jako urządzenie dogrzewające. Do suszenia ręczników wystarczający będzie model o mocy 50 W, ale znacznie szybciej wyschną na tym, który ma moc 100 W.

Grzejnik pasujący do wystroju

Mając wiedzę na temat tego, jakie parametry techniczne powinien mieć grzejnik i który typ sprawdzi się w danym przypadku, można przejść do estetyki. Producenci przygotowali modele zarówno w tradycyjnym drabinkowym kształcie, jak i takie, które wizualnie przypominają nowoczesną rzeźbę. Jeżeli w łazience jest nowoczesna kabina prysznicowa na przykład typu walk in i inne nowoczesne rozwiązania, to grzejnik z tak unikatowym designem będzie podkreślać charakter wnętrza. Natomiast wtedy, kiedy łazienka jest w tradycyjnym stylu i jest w nim żeliwna wanna, to lepszy będzie kaloryfer lub grzejnik łazienkowy w klasycznym wzorze.
Zobacz podobne artykuły
  1. Ogrzewanie podłogowe w łazience
  2. Pochłaniacz wilgoci do łazienki - na co zwrócić uwagę
  3. Jaki prysznic wybrać do małej łazienki?
  4. Odpływ prysznicowy - jaki wybrać?
Zobacz wszystkie artykuły