Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Łazienka dla seniora

Grudzień 2021, autor: Tomasz Kuc, doradca klienta
Łazienka dla senioraZawsze planując wykończenie łazienki, trzeba brać pod uwagę potrzeby jej użytkowników. Kiedy w grę wchodzi łazienka dla seniora, ma to szczególne znaczenie. Wszystkie znajdujące się w pomieszczeniu sprzęty mają gwarantować funkcjonalność i komfort użytkowania osobom starszym. Jak do tego podejść?

Łazienka dla osób starszych będzie się nieco różnić od tej, jaka jest w domach, gdzie mieszkają osoby młode lub z dziećmi. Wraz z wiekiem zmniejsza się mobilność i ruchliwość stawów, a tym samym nie wszystkie rozwiązania będą dla seniora wygodne. Na szczęście na rynku jest wiele interesujących rozwiązań, dzięki którym można uzyskać wnętrze, które z jednej strony zapewni bezpieczeństwo, będzie funkcjonalne, a przy tym estetyczne.

Spis treści
  1. Wyposażenie łazienki dla osób starszych – o tym należy pamiętać
  2. Prysznic czy wanna w łazience dla seniora?
  3. Praktyczne elementy w łazience seniora: uchwyty, siedziska, nakładki
  4. Miska WC i umywalka – na co zwrócić uwagę?

Wyposażenie łazienki dla osób starszych – o tym należy pamiętać


Od wielu lat można zaobserwować, że społeczeństwo w Europie się starzeje. Konsekwencją nie jest tylko rosnące wyzwanie dla ochrony zdrowia. Wciąż zwiększająca się grupa osób starszych skłania producentów materiałów wykończeniowych i urządzeń sanitarnych do projektowania produktów odpowiadających na potrzeby seniorów. Dzięki temu aranżacja ergonomicznej łazienki dla osoby starszej nie jest już tak dużym wyzwaniem.

Patrząc na wszystkie pomieszczenia znajdujące się w domu, w łazience najczęściej dochodzi do wypadków. Często przyczyną tego są płytki, które po kontakcie z wodą robią się bardzo śliskie. Z tego względu absolutną podstawą są płytki antypoślizgowe. Powinna je mieć na podłodze każda łazienka dla seniora. Na tym jednak nie koniec. Trzeba zastanowić się nad tym, na jakiej wysokości zamontować misę WC, czy lepiej kupić wannę, czy prysznic. Warto też wziąć pod uwagę różnego rodzaju akcesoria, jak siedziska czy uchwyty pozwalające utrzymać stabilność. Większe bezpieczeństwo zapewni również rezygnacja z wysokich progów.

Prysznic czy wanna w łazience dla seniora?


Najważniejszą strefą w łazience jest strefa kąpielowa i to jej należy się przyjrzeć w pierwszej kolejności. Do wyboru są wanny i prysznice. To właśnie na tych drugich trzeba byłoby się skoncentrować. Wchodzenie do wanny może być dla osoby starszej trudne. Musi ona wysoko podnosić nogi, co niejednokrotnie sprawia kłopot. Poza tym łatwo o wypadek. Są osoby starsze, które są tak przyzwyczajone do kąpieli w wannie, że nie zamierzają z tego zrezygnować. Wtedy warto wyposażyć wannę w praktyczne uchwyty ułatwiające wchodzenie i wychodzenie.
Łazienka dla seniora
Jednak znacznie lepszą propozycją dla osób starszych są kabiny prysznicowe. Znika konieczność gimnastykowania się, a w przypadku kabin z płaskim brodzikiem, nie ma dużej różnicy wysokości w stosunku do podłogi. Rewelacyjnie sprawdzi się kabina walk in. Aby prysznic dla seniora był maksymalnie funkcjonalny, warto zainwestować w dodatkowe akcesoria, które można zamontować wewnątrz. Jakie?

Praktyczne elementy w łazience seniora: uchwyty, siedziska, nakładki


Podstawowe wyposażenie łazienki to jedna strona medalu. Liczą się także akcesoria dla seniora, dzięki którym łazienka będzie jeszcze lepiej urządzona pod kątem potrzeb osoby starszej. Do wyboru są ergonomiczne siedziska, które można zamontować pod prysznicem. Dzięki temu seniorowi łatwiej będzie się umyć, a kiedy stanie pod strumieniem wody będzie zbyt męczące, może usiąść. Nie wolno zapominać także o uchwytach, o których było już wcześniej. Sprawdzą się one pod prysznicem, przy wannie i przy toalecie. Kiedy mięśnie odmówią posłuszeństwa, zawsze można się podeprzeć. Są one na tyle różnorodne, że może je mieć nawet mała łazienka dla seniora.

Miska WC i umywalka – na co zwrócić uwagę?


Tuż obok kabiny prysznicowej, w łazience jest obecna miska WC. Z reguły znajduje się ona nieco wyżej niż w przeciętnych łazienkach. Wysokość należy dostosować do wzrostu seniora. Ważne jednak, by miska nie była zbyt nisko, bo siadanie i wstawanie może być trudne. Kiedy miska WC będzie w miarę wysoko, a obok niej będą uchwyty, korzystanie z pewnością będzie wygodniejsze.

A co z umywalką? Ona z kolei nie może być bardzo wysoko, by osoba starsza nie musiała wysoko podnosić rąk. Poza tym dobrze, by była w miarę szeroka, w ten sposób zmniejsza się ryzyko zachlapania podłogi. Należałoby się przyjrzeć baterii. Najlepiej zrezygnować z modeli z kurkami. Ich odkręcanie może być dla części osób uciążliwe. Zamiast tego lepsza będzie bateria jednouchwytowa z termostatem.

Jaka podłoga do łazienki dla osoby starszej?


Już na wstępie była wzmianka o tym, że w łazience bardzo łatwo o śliską podłogę. Dlatego też priorytetem podczas wyboru materiałów wykończeniowych powinna być funkcjonalność. Bardzo dobrze sprawdzają się płytki ceramiczne antypoślizgowe. Mają one nieco chropowatą powierzchnię przez co, nawet kiedy zachlapie je woda, nie będą śliskie. Istotne jest bezprogowe wejście do łazienki i w miarę możliwości pod prysznic np. dzięki ściance walk-in, która nie posiada drzwi. Dodatkowo można albo całkowicie zrezygnować z brodzika, albo postawić na brodzik ultrapłaski. W przypadku, kiedy osoba starsza ma większe problemy z mobilnością lub jest niepełnosprawna, łazienka powinna mieć jeszcze inne udogodnienia. Inspiracje można znaleźć we wpisie „Łazienka dla niepełnosprawnych – co musisz wiedzieć?”.
Zobacz podobne artykuły
  1. Kabina bez brodzika - zalety i wady
  2. Bezpieczna łazienka dla dzieci
  3. Łazienka dla niepełnosprawnych - co musisz wiedzieć?
Zobacz wszystkie artykuły