Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Bezpieczna łazienka dla dzieci

Maj 2021, autor: Michał Swoboda, doradca klienta
Łazienka bezpieczna dla dzieciKiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo dzieci, rodzice są w stanie wiele zrobić. O zagrożeniach, jakie mogą czyhać na najmłodszych, warto pamiętać także podczas urządzania domu. Jednym z pomieszczeń, w którym bardzo łatwo może dojść do wypadku, jest łazienka. Jak ją zorganizować?

Nie od dziś wiadomo, że narodziny dziecka zmieniają życie rodziny o 180 stopni. Młodzi rodzice muszą inaczej patrzeć na wiele spraw, w tym również na to, jak urządzony jest ich dom. Planując aranżację łazienki, należy pamiętać, że nie tylko ma być atrakcyjna, ale też funkcjonalna. Najlepiej, by zapewniała komfort użytkowania również dzieciom.

Spis treści
  1. Łazienka bezpieczna dzieciom
  2. Bezpieczna łazienka dla dzieci – przykładowe rozwiązania
  3. Meble i dodatki przystosowane do dzieci

Łazienka bezpieczna dzieciom

Podczas planowania wystroju i wyposażenia łazienki priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo. Pierwszym miejscem, o które szczególnie trzeba zadbać, są okolice wanny i prysznica. Z wanny dziecko mogłoby wypaść albo poślizgnąć się, jeśli samo potrafi już z niej wyjść. Ryzyko upadku na śliskiej podłodze jest również przy prysznicu.

Drugą strefą, jakiej warto się przyjrzeć, jest toaleta. W miarę możliwości miska WC powinna być niska, aby dziecko nie spadło. Poza tym, żeby nie uderzyło się deską sedesową, najlepiej zaopatrzyć się w deskę wolnoopadającą. Dla małych dzieci dobrą propozycją jest specjalna nakładka na deskę. Dochodzi jeszcze kwestia umywalki i tutaj podobnie jak w poprzednim przypadku należałoby tak całość przemyśleć, by maluch mógł z niej skorzystać. Wiadomo już, jak powinna wyglądać bezpieczna łazienka, teraz należałoby się zastanowić, w jaki sposób taki rezultat osiągnąć.

Bezpieczna łazienka dla dzieci – przykładowe rozwiązania

W przypadku, kiedy w łazience ma być wanna, warte uwagi są modele mające od środka rączki, za które można złapać. Mogą one zapobiec wielu upadkom. Ciekawą propozycją są parawany nawannowe. Da się je zamontować na niemal każdej wannie. Dziecko kąpiące się w przestrzeni za parawanem nie wypadnie z wanny. Ponadto nie zachlapie całej podłogi, a nie wolno zapominać, że mokra podłoga sprzyja upadkom.

Natomiast w sytuacji, gdy planuje się zakup prysznica, pierwszą rzeczą, jaką można zrobić, to zrezygnować z wysokich brodzików. Małe nóżki, które będą chciały do niego wejść lub wyjść, bardzo łatwo mogą stracić równowagę. Dziecko się przewróci i może zrobić sobie krzywdę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa całkowicie pozbawiona brodzika, czyli z odpływem liniowym. Jednak wiąże się to z dodatkowym kosztem i uciążliwymi pracami. Zamiast tego można wziąć pod uwagę brodzik, ale całkowicie płaski. Na przykład taki, jaki oferuje firma SanSwiss. Przy takim modelu nie ma dużej różnicy między wysokością brodzika a podłogą, dlatego z korzystaniem poradzi sobie nawet młodsze dziecko. Ponadto płaski brodzik można zlicować z posadzką. Zarówno w przypadku wanny, jak i prysznica należy pamiętać o tym, by rozłożyć antypoślizgową matę na podłodze.
Przy toalecie i umywalce sprawdzi się mały schodek. Rozwiązań tego rodzaju w sklepach jest sporo. Jednak nie każde jest równie dobre. Najlepsze są modele, których podstawa jest pokryta materiałem antypoślizgowym. Dobrze, by pojawiał się on także na samym schodku, gdzie dziecko będzie stało.

Meble i dodatki przystosowane do dzieci

Łazienka dla dzieci nie powinna uwzględniać szklanych dodatków, jakie mogłyby się znaleźć w zasięgu ręki dziecka. Pasty i szczoteczki powinny być na uchwytach albo w plastikowych kubeczkach. Trzeba zrezygnować z kamyków i innych drobnych dekoracji, jakimi dziecko mogłoby się zadławić. W każdej łazience znajduje się miejsce na proszki do prania i środki czystości. Bezwzględnie muszą być poza zasięgiem dzieci. Dlatego też najlepiej zainwestować w zamykane wysokie szafki, aby dziecko żadnego chemicznego środka nie było w stanie dosięgnąć. Ponadto dzieci mają osobne kosmetyki i przybory, do tego dochodzą zabawki do kąpieli. To w połączeniu z rzeczami należącymi do rodziców i tymi służącymi do sprzątania, może powodować bałagan. Aby go uniknąć, przestrzeń powinna być tak zaplanowana, by uwzględniała różnego rodzaju pojemniki i organizery.

A może łazienka tylko dla dzieci?

Są domy z dwiema łazienkami. Jeśli w domu jest więcej niż jedno dziecko, to warty uwagi jest pomysł, aby jedna z nich była urządzona specjalnie dla dzieci. Wtedy też rodzice mają swoją strefę, w której mogą się zrelaksować, bez ryzyka potykania się o gumową zabawkę. Natomiast dzieci zyskają łazienkę maksymalnie dostosowaną do swoich potrzeb.

Taka łazienka powinna mieć niską ceramikę łazienkową. Można zainwestować w specjalną ceramikę dla dzieci, małą i kolorową, ale to będzie spory wydatek, a dzieci szybko z niej wyrosną. Wystarczy zatem, że wszystkie sprzęty będą niżej, a dziecięcą aranżację można stworzyć dodatkami. Łazienka będzie zmieniać się wraz z wiekiem dzieci. Będą w niej wesołe kolorowe kubeczki, miejsce do przechowywania zabawek do kąpieli, maty antypoślizgowe, nisko powieszone lustro i wieszaki na ręczniki. Taki wystrój będzie miał w sobie sporo uroku, a ponadto łazienka będzie wygodna w użytkowaniu dla dzieci.
Zobacz podobne artykuły
  1. Łazienka dla seniora
Zobacz wszystkie artykuły