Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Kabina prysznicowa dla seniora - jak ją przystosować?

Październik 2023
Kabina prysznicowa dla senioraKabina prysznicowa jest nieodzownym elementem wyposażenia większości łazienek. Chociaż korzystanie z niej kojarzy się z komfortem, to są sytuacje, w których wzięcie prysznica może być dla osób starszych sporym wyzwaniem. Pomijając kwestie zdrowotne, dużą rolę odgrywa sama kabina prysznicowa i to, czy jest przystosowana do użytkowania przez osoby starsze. Czym powinna cechować się kabina prysznicowa dla seniora, by była dla niego bezpieczna i wygodna w użytkowaniu?

Łazienka zalicza się do pomieszczeń, w których najważniejsze jest ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni, co może być czasem trudne, jeśli weźmie się pod uwagę, że wiele łazienek ma niewielki metraż. Do tego trzeba wyposażyć ją w sprzęty odpowiadające potrzebom domowników, co również może stać się kłopotliwe, bo te mogą się różnić. Jednym z elementarnych sprzętów w łazience jest kabina prysznicowa. Do wyboru jest wiele modeli różniących się między sobą m.in. kształtem, wielkością, wysokością brodzika itd. Na czym się skupić podczas wyboru prysznica dla osoby starszej?

Spis treści
  1. Dlaczego kabina prysznicowa dla seniora wymaga specjalnej uwagi?
  2. Cechy idealnej kabiny prysznicowej dla seniora
  3. Instalacja uchwytów i barier bezpieczeństwa
  4. Dostosowanie kabiny prysznicowej do indywidualnych potrzeb seniora

Dlaczego kabina prysznicowa dla seniora wymaga specjalnej uwagi?

Powodów, dla których nad wyborem kabiny dla osoby starszej należy pochylić się bardziej, jest co najmniej kilka. Przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo. Wraz z wiekiem zmniejsza się mobilność organizmu. Z tego względu osoby starsze są znacznie bardziej narażone na upadki i różne urazy. Konsekwencje takich wypadków są najczęściej dużo poważniejsze niż w przypadku młodszych osób, a organizm dłużej musi dochodzić do zdrowia. Ryzyko urazu jest jeszcze większe wtedy, kiedy wchodząc do kabiny, trzeba wysoko podnosić nogi i kiedy wychodzi się spod prysznica na śliską podłogę, a przy tym nie ma się czego przytrzymać, by nie stracić równowagi. Patrząc z tej perspektywy, można powiedzieć, że źle dobrana kabina prysznicowa może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia użytkownika.

Chociaż jest to najważniejsze, to prysznic dla seniora musi uwzględniać nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale też komfort użytkowania. W naturalny sposób potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem. Pojęcie komfortu także jest względne i postrzegany jest w różny sposób. Co więc jest ważne w tym przypadku? Przeglądając kabiny prysznicowe dla starszych, patrzy się na to, by wejście do nich nie było zbyt wysokie. Prysznic ma relaksować, a nie być źródłem obaw i dyskomfortu związanego z nadwyrężaniem stawów podczas wchodzenia i wychodzenia. O komforcie można mówić również w sytuacji, kiedy senior jest w stanie samodzielnie wziąć prysznic, a więc ma do dyspozycji m.in. uchwyty, na których może się podeprzeć lub siedzisko, na którym może usiąść. Poza tym, że może pojawić się kłopot z utrzymaniem równowagi, trudności może sprawiać regulacja temperatury wody, co też trzeba mieć na uwadze.

Cechy idealnej kabiny prysznicowej dla seniora

Wiadomo już, że kabiny prysznicowe dla osób starszych wymagają przemyślenia predyspozycji i potrzeb przyszłych użytkowników. Pojawia się jednak pytanie o to, czym powinna charakteryzować się dobra kabina prysznicowa dla starszych osób? Do podstawowych cech zalicza się m.in.:
  1. Niski brodzik lub jego brak. Jeżeli brodzik dla seniora nie będzie wysoki, to przez brak konieczności podnoszenia nóg znacząco maleje ryzyko upadku. Inwestycja w odpowiedni brodzik bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo.
  2. Szerokie wejście do kabiny prysznicowej. W łazience zwłaszcza tej małej często poszukuje się sposobów na optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Czasem odbywa się to kosztem mniejszych rozmiarów poszczególnych urządzeń. W przypadku łazienki projektowanej pod kątem użytkowania przez osobę starszą lepiej zachować ostrożność. Za mała kabina nie tylko nie będzie wygodna, ale i mniej bezpieczna niż ta z większym wejściem. Idealne kabiny prysznicowe dla seniorów mają szerokie drzwi albo nie posiadają ich w ogóle, co dotyczy kabin typu walk-in.
  3. Bezpieczne i wygodne wnętrze kabiny. Niski brodzik i szersze wejście to nie jedyne, co sprzyja komfortowi. Przestrzeń prysznicowa dla starszych powinna mieć antypoślizgową podłogę, solidnie przytwierdzone uchwyty, a w części przypadków także ergonomiczne siedzisko. Na większą wygodę podczas brania prysznica wpływają także półki na kosmetyki.
  4. Odpowiednia bateria i słuchawka prysznicowa. Jak już było wyżej, jedną z problematycznych kwestii, jakie wiążą się z korzystaniem z prysznica przez osoby starsze, jest ustawienie temperatury. Aby temu zapobiegać, dobrą propozycją będzie inwestycja w termostatyczną baterię prysznicową, w której można ustawić stałą temperaturę. To pozwoli zabezpieczyć organizm przed ewentualnym oparzeniem i wychłodzeniem. Dobrą propozycją jest słuchawka prysznicowa z opcją regulacji kierunku i siły strumienia.
Kabina prysznicowa dla seniora - jak ją przystosować?

Instalacja uchwytów i barier bezpieczeństwa

Postępująca z wiekiem ewolucja potrzeb człowieka dotyczy wszystkich obszarów życia. Nie można o tym zapominać w trakcie planowania wszystkich aranżacji wnętrz. Wystrój musi odpowiadać stylowi życia, upodobaniom i stanowi zdrowia. Łazienka dla starszej osoby musi uwzględniać to, że są lub mogą się pojawić w przyszłości problemy z poruszaniem. Dlatego też bardzo często bierze się pod uwagę montaż różnego rodzaju uchwytów i barier bezpieczeństwa. Uchwyty mogą mieć postać listew lub rurek, jakie instaluje się na ścianach i przy drzwiach kabiny prysznicowej. W razie, gdyby osoba starsza straciła równowagę lub poczuła się słabo, może się przytrzymać uchwytu. Z kolei bariery bezpieczeństwa to dłuższe poręcze bądź szyny, jakie znajdują się przy krawędziach brodzika i przy podłodze. Ich rolą jest dodatkowa ochrona przed upadkiem. Uchwyty i bariery są dostępne w wielu wariantach, więc można dopasować coś, co będzie dobrze komponować się z wystrojem wnętrza.

Dostosowanie kabiny prysznicowej do indywidualnych potrzeb seniora

Chociaż można przewidywać, jakie będą podstawowe potrzeby i oczekiwania seniora w związku z użytkowaniem kabiny prysznicowej, nie można zapominać, że każdy człowiek jest inny. Do tego dochodzi stan zdrowia. Najlepiej, by kabina prysznicowa dla starszej osoby była dobrana pod kątem możliwości seniora, który będzie z niej korzystać.

Prysznic dla starszych osób musi być odpowiedniej wielkości. Chodzi nie tylko o wspomniane drzwi, ale również wnętrze. Senior ma mieć gwarancję swobody ruchów. Do tego ważny jest niski brodzik i dobra bateria prysznicowa. To są elementy, jakie sprawdzą się w każdym przypadku. Jednak nie zawsze kabiny prysznicowe dla starszych osób uwzględniają obecność uchwytów, poręczy i siedziska. Są osoby, które są sprawne i nie chcą tego typu wyposażenia. Jeśli więc nie obserwuje się, by senior miał trudności w poruszaniu i nie jest niepełnosprawny, zanim kabina prysznicowa dla osoby starszej będzie doposażona o bariery bezpieczeństwa lub inne elementy, lepiej upewnić się, że przyszły użytkownik będzie z nich zadowolony.

Podsumowanie

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym podczas tworzenia aranżacji na pierwszym planie jest ergonomia. Zawsze bierze się pod uwagę metraż i potrzeby użytkowników. Kiedy przedmiotem aranżacji jest łazienka dla seniora, najlepiej od razu przejrzeć kabiny prysznicowe dla starszych. W przypadku młodszych osób nie zawsze myśląc o kabinie, trzeba robić remont, czasem wystarczy przejrzeć parawany nawannowe i uzupełnić wannę o szybę, dzięki której będzie pełnić funkcję prysznica. Jednak dla seniorów taka opcja może być niewygodna. Zamiast tego można postawić na moduł – kabiny modułowe dopasowane do potrzeb osób starszych dostępne są w ofercie SanSwiss. Producent ma też w ofercie ultrapłaskie brodziki oraz przydatne pod prysznicem akcesoria i części. Stawiając na wyposażenie od SanSwiss, zyskuje się gwarancję, że w łazience będą sprzęty praktyczne, trwałe i eleganckie.

Pomimo tego, że kabina prysznicowa zalicza się do najważniejszych urządzeń znajdujących się w łazience, nie jest jedynym elementem, którego wybór warunkuje wygodę korzystania osób starszych. Liczy się cały wystrój i wyposażenie. Więcej na temat tego, jak zaaranżować łazienkę dla osoby starszej, można przeczytać w artykule „Łazienka dla seniora”.
Zobacz wszystkie artykuły