Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Zużycie wody prysznic a wanna - co się bardziej opłaca?

Maj 2022, autor: Adrian Swoboda, doradca klienta
Zużycie wodyKiedy zbliża się czas remontu łazienki, w wielu domach odbywa się odwieczny spór o to, czy postawić na prysznic, czy wannę. Jednak do głosu dochodzą nie tylko preferencje domowników, ale również względy ekonomiczne. Koszt wody nieustannie wzrasta, toteż inwestorzy wolą koncentrować się na tych rozwiązaniach, które pozwalają zwiększyć oszczędności.

Oszczędzanie wody bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków. Oprócz tego poprzez mniejsze zużycie wykazuje się troskę o ekologię i naturalne środowisko. Chociaż w Europie nikt w najbliższej perspektywie nie musi martwić się o to, że nagle w kranie wody zabraknie, jest wiele regionów na świecie, gdzie ilość wody jest deficytowa. To dodatkowo skłania do jej oszczędzania. Jaka więc będzie odpowiedź na pytanie - wanna czy prysznic? Co pozwoli na mniejsze zużycie wody?

Wanna czy prysznic – co jest opłacalne?

Jeśli bierze się pod uwagę wannę i prysznic, to bezsprzecznie mniejsze zużycie dotyczy kabiny prysznicowej. Aby wziąć komfortową kąpiel w wannie, trzeba byłoby wypełnić ją wodą przynajmniej do połowy. Przeciętna wanna pomieści między 120-150 litrów. Nawet jeśli rzeczywiście będzie wypełniona tylko częściowo, to jednorazowa kąpiel wiąże się z wykorzystaniem nawet 70-80 litrów wody. Zużycie wody, jakie oferuje prysznic, jest więc o wiele niższe.

Przepływ wody zależy od tego, jaka jest słuchawka i czy posiada ona perlator (więcej na jego temat i tego, jakie płyną korzyści z jego zakupu, można znaleźć w artykule ,,Perlator – co to jest, jak działa i dlaczego warto go zainstalować?” oraz we wpisie „Jak oszczędzać wodę w domu?”). Najczęściej jednak w ciągu minuty zużywa się od 5 do 9 litrów. Jeżeli w łazience ma być deszczownica, to wartość ta będzie nieco wyższa, bo wzrasta do przedziału 7-12 litrów. Przeciętny prysznic to mniej więcej 5 minut lania wody. W tym czasie zużywa się około 30-40 litrów wody. Jeśli woda nie będzie odkręcona cały czas, to wartość ta będzie mniejsza.

Jak łatwo zauważyć, nawet jednorazowy prysznic może nieść za sobą duże oszczędności. Jeśli do tego przemnoży się liczbę członków rodziny i częstotliwość kąpieli, a następnie zestawi zużycie wody w prysznicu i wannie, to różnice będą ogromne. W zależności od tego, ile w danej gminie kosztuje litr wody oszczędności w skali roku mogą sięgnąć od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w przypadku rodziny cztero bądź pięcioosobowej.
Zużycie wody prysznic a wanna - co się bardziej opłaca?

Jakie są inne sposoby na oszczędzanie wody?

Z pewnością pomocny będzie perlator, o którym było już wspomniane wcześniej. To niewielkie sitko, które zakłada się na końcówkę kranu bądź słuchawki prysznicowej. Napowietrza wodę, przez co wypływa jej znacznie mniej. Ponadto strumień wody jest lepiej ukierunkowany, co z kolei sprawia, że woda się nie rozchlapuje.

Są też inne sposoby na oszczędzanie wody. Warto na przykład zaprzyjaźnić się z chłodniejszą wodą. Nie chodzi o to, by kąpać się w wodzie lodowatej. Jednak jeśli ktoś lubi kąpać się w bardzo gorącej wodzie, to zanim się ona nagrzeje, dużo jej wypłynie. Podczas mycia włosów szamponem, czy mydlenia ciała wodę powinno się zakręcać. Są to czynności, które wykonuje się bez jej udziału i lepiej by nie wypływała z kranu niepotrzebnie. W przypadku kiedy domownicy obawiają się, że biorą prysznic zbyt długo, dobrze sprawdza się budzik lub minutnik, który będzie dzwonił na przykład po 5 minutach, informując, że czas kończyć kąpiel.

Wanna z prysznicem – czy to jest możliwe?

Pomimo tego, że prysznic to mniejsze zużycie wody niż wanna, korzystanie z tej drugiej po długim i wyczerpującym dniu jest bardzo atrakcyjne. Wydaje się więc, że najlepszą opcją będzie inwestycja w jedno i drugie. Niestety nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli spojrzy się na metraż większości łazienek. Opcją, którą wtedy można rozważyć, jest wanna i prysznic 2w1. Wystarczy zainwestować w pasującą do łazienki wannę, a następnie uzupełnić ją o wysokiej klasy parawan nawannowy. Dzięki temu na co dzień będzie można wziąć prysznic, który pozwoli na oszczędność wody, a kiedy domownikom przyjdzie ochota na długą kąpiel, to skorzystają z wanny.
Zobacz podobne artykuły
  1. Łazienka w stylu eko - trzy zasady
  2. Jak oszczędzać wodę w domu?
  3. Wanna z parawanem - w jakiej łazience się sprawdzi?
  4. Perlator - co to jest, jak działa i czy warto go kupić
  5. Parawan nawannowy dwuczęściowy składany
Zobacz wszystkie artykuły