Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

W klimacie spa, czyli prysznic podtynkowy

Listopad 2020, autor: Michał Swoboda, doradca klienta
Drzwi do wnęki w jasnej łazienceMinimalizm, ukrywanie instalacji w ścianach i zmniejszanie ilości elementów wyposażenia łazienki to najbardziej aktualny trend. W przypadku prysznica podtynkowego to także ogromna wygoda i komfort użytkowania, jak w prawdziwym Spa! O czym warto wiedzieć decydując się na takie rozwiązanie?

Spis treści
  1. INSTALACJA UKRYTA W ŚCIANIE
  2. DESZCZOWNICA
  3. PANEL I ELEMENTY NATYNKOWE

INSTALACJA UKRYTA W ŚCIANIE

Montaż prysznica podtynkowego wymaga przede wszystkim wcześniejszego zaplanowania instalacji, bowiem rurki i zawory ukryte są w ścianie. Pracę należy zacząć od montażu baterii podtynkowej (dostępne są standardowe ceramiczne lub z wbudowanym termostatem), zwykle na wysokości 110 – 120 cm od podłogi.

DESZCZOWNICA

Decydując się na przedsięwzięcie jakim jest montaż prysznica podtynkowego, nie warto ograniczać się jedynie do słuchawki! Zatem następny etap montażu to instalacja deszczownicy na suficie lub ścianie, w zależności od wybranego wariantu. W przypadku wersji ściennej – powinna znajdować się ona średnio na wysokości 220 cm (lub o 40 cm wyżej od wzrostu najwyższego użytkownika). Nowoczesne deszczownice wyposażone są w zawory kulowe, umożliwiające dowolne ustawienie kąta strumienia wody, a także w diody LED – te dla poprawnego działania wymagają jednak silnego strumienia wody.

PANEL I ELEMENTY NATYNKOWE

Po sprawdzeniu szczelności instalacji, można przejść do montażu panelu sterowania, wylewki, kolanka prysznicowego, węża i słuchawki prysznicowej, dysz do hydromasażu, czy drążka. Tu warto wspomnieć, że prysznic w wersji podtynkowej daje naprawdę wiele możliwości dostosowania do potrzeb użytkowników, a do tego świetnie prezentuje się szczególnie z kabinami typu walk-in.

WADY I ZALETY INSTALACJI PODTYNKOWYCH

Główną trudnością montażową w przypadku prysznica podtynkowego jest konieczność kucia w ścianach i zatynkowania bruzd. Dobrze zaplanowany i zainstalowany system nie powinien stwarzać problemów konserwacyjnych, czy z ewentualną wymianą części. Plusem jest fakt, że elementów ukrytych w ścianie nie trzeba czyścić, nie ulegają też korozji i są bardziej wytrzymałe. Jednakże wszelkie niedogodności wynagradza efekt wizualny i komfort użytkowania prysznica podtynkowego.
Zobacz podobne artykuły
  1. Prysznic z deszczownicą czy ze słuchawką? Co wybrać?
  2. Domowe SPA - jakie akcesoria wybrać?
Zobacz wszystkie artykuły