Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Sypialnia z łazienką - jak urządzić łazienkę w sypialni?

Styczeń 2022, autor: Daniel Czajka, doradca klienta
Sypialnia z łazienkąŁazienka w sypialni to wciąż mało popularny pomysł. Rozwiązanie to nieraz wzbudza kontrowersje. Są osoby zachwycone możliwością stworzenia prywatnej strefy relaksu, ale nie brakuje też przeciwników, którym ta propozycja w ogóle nie odpowiada. Jak urządzić taką łazienkę i kiedy w ogóle warto się na nią zdecydować?

O łazience w sypialni można myśleć tylko pod warunkiem, że nie jest jedyna w domu. Powinna być przynajmniej jeszcze jedna dodatkowa łazienka dla gości i pozostałych domowników. Zapraszanie wszystkich do sypialni nie byłoby komfortowe dla nikogo, zwłaszcza gdyby łazienka była przeszklona. Poza tym jest to opcja dla ludzi odważnych i otwartych na nowości, którzy nie boją się eksperymentować z urządzaniem wnętrz.

Spis treści
  1. Sypialnia z łazienką – czy to rozwiązanie dla każdego?
  2. Łazienka w sypialni – jakie rozwiązania?
  3. Sypialnia z osobną łazienką
  4. Sypialnia z łazienką i garderobą – to trzeba dobrze zaplanować!
  5. Przeszklona łazienka w sypialni
  6. Czy sypialnia z łazienką sprawdzi się przy każdej aranżacji?

Sypialnia z łazienką – czy to rozwiązanie dla każdego?

Jeszcze kilkanaście lat temu emocje wzbudzało połączenie salonu z aneksem kuchennym, co teraz jest zupełnie naturalne i stosuje się nie tylko w nowoczesnym budownictwie. Podobnie może być ze stworzeniem łazienki w sypialni. Wśród największych zalet wymienić można powiększenie przestrzeni. Taka sypialnia będzie wydawać się znacznie przestronniejsza i jest to jeden z powodów, dla których rośnie grupa osób zainteresowanych takim rozwiązaniem. Kiedy i jak urządzić łazienkę w sypialni?

Można o niej pomyśleć, mając do zagospodarowania duże wnętrze i wtedy, gdy nie jest to jedyna łazienka w domu, o czym było już wyżej. Łazienka w sypialni ma przede wszystkim sprzyjać relaksowi. Może stać się domowym salonem SPA. Aby rzeczywiście doskonale spełniała swoją funkcję, trzeba wszystko dobrze przemyśleć. W przeciwnym razie okaże się, że rozwiązanie to, zamiast cieszyć i być wnętrzarskim hitem, stanie się problemem. Urządzenia sanitarne należy dobrać pod kątem indywidualnych potrzeb i miejsca, jakim się dysponuje.

Jak się zaraz okaże, łazienka w każdej sypialni może wyglądać zupełnie inaczej. Nie ma dwóch takich samych wystrojów, a i oczekiwania przyszłych użytkowników mogą być każdorazowo inne. Jednak projektując taką aranżację, należy pamiętać, by zachować pewną spójność. Kolory i sposób wykończenia strefy sypialnej i kąpielowej powinny być zbliżone. Przykładowo, jeżeli w sypialni jest dużo drewna, to warto, by było ono też w części łazienkowej.

Należałoby się również zastanowić nad tym, jak obie te przestrzenie rozdzielić, a pomysłów na to jest co najmniej kilka. Popularnością cieszy się wydzielenie łazienki za pomocą szklanej ściany. Jeżeli inwestorowi marzy się sypialnia z otwartą łazienką, to może ją stworzyć za wezgłowiem łóżka. Uniwersalną metodą jest postawienie ścianki działowej. Innym pomysłem jest stworzenie pomieszczenia dwupoziomowego. To z jednej strony pozwala wydzielić strefy, z drugiej zapewnia odrobinę intymności. Są też osoby, które podążają w zupełnie przeciwną stronę, a wannę stawiają od razu obok łóżka.
Sypialnia z łazienką - jak urządzić łazienkę w sypialni?

Łazienka w sypialni – jakie rozwiązania?

Bez wątpienia stworzenie sypialni z łazienką daje ogromne możliwości aranżacyjne. W takiej łazience musi być miejsce na umywalkę, miskę WC i bidet. Oprócz tego powinna być kabina prysznicowa, a jeśli miejsce na to pozwala to także duża wolnostojąca wanna. Można ją ustawić za wezgłowiem łóżka, na środku sypialni, pod oknem lub pod ścianą. W każdym wariancie może być największą ozdobą wnętrza, stanowiąc silną konkurencję dla łóżka. Są osoby, które wręcz ustawiają wannę na podwyższeniu, by jeszcze bardziej wyeksponować jej piękno.

A jaka kabina prysznicowa? Doskonale sprawdzą się nowoczesne kabiny typu walk-in, które nie mają drzwi. Taki oszczędny design jest elegancki i efektowny, a przy tym bardzo wygodny w użytkowaniu. Przeszkolona ściana odgradzająca od części sypialnej z jednej strony jest dyskretną dekoracją, z drugiej podkreśla znakomicie oryginalność aranżacji. Uzupełnieniem takiej kabiny może być stylowa deszczownica.

Sypialnia z osobną łazienką

W przypadku, kiedy sypialnia z łazienką wydaje się inwestorom zbyt innowacyjnym i naruszającym intymność rozwiązaniem, mogą wziąć pod uwagę coś innego. Coraz częściej projektuje się łazienkę tuż przy sypialni. I chociaż opcja ta ma wiele wspólnego z połączeniem obu pomieszczeń, to łazienka obok sypialni to nie to samo, co łazienka w sypialni. Mogą to być zupełnie odrębne dwa pomieszczenia albo takie, które subtelnie się ze sobą łączą. Wtedy też warto zwrócić szczególną uwagę na drzwi przesuwne. Nie muszą mieć tradycyjnych rozmiarów. Rewelacyjnie prezentują się drzwi szerokie. W dowolnej chwili można cieszyć się łazienką otwartą na sypialnię albo całkowicie ją odseparować. Jak widać, pomysłów jest dużo i tylko od użytkowników zależy, jaki wariant będzie tym idealnym.

Sypialnia z łazienką i garderobą – to trzeba dobrze zaplanować!

Połączenie łazienki z sypialnią jest strzałem w dziesiątkę, kiedy będzie tam też garderoba. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne. Podczas porannego szykowania się do pracy można zaoszczędzić mnóstwo czasu, bo wszystko będzie pod ręką. Sypialnia z łazienką i garderobą jest rozwiązaniem wyjątkowo praktycznym, ale projekt trzeba wcześniej dokładnie przemyśleć. Zarówno łazienka, jak i garderoba potrzebują przestrzeni, którą wydziela się w sypialni. W przypadku kiedy sypialnia nie jest zbyt przestronna, wydzielenie dodatkowych pomieszczeń może stać się kłopotliwe i sprawi, że żadne z nich nie będzie ergonomiczne. Całe wnętrze może być bardzo ciasne, przytłaczające i raczej mało praktyczne, nie mówiąc już o tym, że nie będzie to sprzyjać relaksowi. Jeżeli jednak sypialnia jest przestronna, to w zależności od tego, jak rozkłada się pomieszczenie, garderobę można zorganizować na przykład we wnęce albo przy skosach.

Przeszklona łazienka w sypialni

Wnętrza, w których jest dużo szkła, są lekkie, eleganckie i luksusowe. Ponadto obecność szkła sprawia, że pomieszczenie wygląda na większe i jaśniejsze. Jest to doskonały sposób na to, by zaoszczędzić miejsce. Po szkło chętnie sięgają zarówno prywatni inwestorzy, jak i cenieni projektanci wnętrz. Dlaczegóż by nie wprowadzić go w sypialni? Przeszklona łazienka w sypialni robi ogromne wrażenie. Nie zapewnia w żaden sposób intymności i z tym trzeba się liczyć, jednak pozwoli stworzyć oryginalny efekt aranżacyjny i wydzielić prywatną strefę relaksu. Takie rozwiązanie kojarzy się z luksusowym apartamentem. Sypialnia z przeszkloną łazienką nie jest czymś dla każdego, ale decydując się na nią, można uzyskać klimatyczny i modny wystrój. Warto zauważyć, że obecność szklanej ścianki pozwala wytłumić dźwięki. Skutecznie wyciszy na przykład lecącą pod prysznicem wodę.

Czy sypialnia z łazienką sprawdzi się przy każdej aranżacji?

Decydując się na połączenie sypialni z łazienką, patrzy się nie tylko na to, czy metraż pozwala stworzyć ergonomiczną przestrzeń. Ważny jest także wystrój. Chociaż sypialnia z łazienką to innowacyjna koncepcja, sprawdzi się ona przy prawie każdym stylu aranżacyjnym. Przy stylu nowoczesnym warto postawić na jednolite kolory, sprawdzi się też beton, drewno i kamień. Nieco kłopotliwy może być styl industrialny. Z reguły łazienki urządzone wedle tych zasad są dość ciemne, co nie pasuje do przytulnej sypialni. Za to wyjątkowy rezultat można osiągnąć, gdy wnętrze będzie w stylu glamour. Jest pełen przepychu i elegancji, a zdobiona wolnostojąca wanna pasuje do niego idealnie. W sypialni z łazienką w takim wydaniu nie może zabraknąć złoceń i połysku.

Co ciekawe, łazienka będzie rewelacyjnie wyglądać w sypialni urządzonej w stylu klasycznym, rustykalnym i vintage. Tego rodzaju wystroje wprowadzają do wnętrza przytulny i ciepły klimat, a łazienka będzie zachęcać do odpoczynku. Rewelacyjnie będą prezentować się tradycyjne postarzane meble. Aby zachować spójność między łazienką i sypialnią warto sięgnąć po meble z tej samej kolekcji. Przykładowo komoda w sypialni może być podobna do szafki znajdującej się pod umywalką.

Zalety i wady sypialni z łazienką

Łazienka w sypialni to nowatorski pomysł, który dopiero zyskuje zwolenników. Zanim inwestorzy zdecydują się na to rozwiązanie, powinni dobrze zastanowić się nad jego zaletami i wadami. Jednym z walorów bezsprzecznie jest wygoda. Po długiej relaksującej wieczornej kąpieli nie trzeba przemierzać całego domu, a łóżko jest tuż obok. Bezpośrednia bliskość łazienki wiąże się z większym komfortem, jeżeli użytkownicy często korzystają z łazienki na przykład w nocy. Kolejną zaletą jest prywatność. Z łazienki w sypialni nie korzystają inni domownicy ani goście. Do tego dochodzi możliwość stworzenia niepowtarzalnej aranżacji.

Co w takim razie z wadami? Dla części osób problemem może być kwestia intymności, zwłaszcza jeśli sypialnię dzieli się z partnerem. Kłopotliwa jest także wentylacja grawitacyjna. Jest ona niezbędna, aby zapobiec pojawieniu się grzybów i pleśni. Należy pamiętać o częstym wietrzeniu sypialni i zainwestowaniu w drzwi z otworami. Inną kwestią są koszty. Nie jest tajemnicą, że remont łazienki jest wyjątkowo kosztowny w porównaniu z tym planowanym w innych pomieszczeniach. W przypadku sypialni z łazienką dochodzi jeszcze kwestia instalacji. Nie jest to więc najtańsza opcja, ale jest to cena za komfort i luksus.
Zobacz podobne artykuły
  1. Łazienka SPA w domu
  2. Duża łazienka – jak ją zaaranżować?
Zobacz wszystkie artykuły