Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Rośliny w łazience

Maj 2021, autor: Sebastian Wiśniewski, doradca klienta
Rośliny w łazienceChociaż łazienka ma być przede wszystkim funkcjonalna, warto ją zaplanować w taki sposób, by była estetyczna i przytulna. Interesujący efekt można osiągnąć, jeśli dodatkiem do aranżacji będą rośliny.

Rośliny doniczkowe sprawiają, że wnętrza stają się przytulniejsze. Stawia się je na okiennych parapetach, komodach i podłodze. Są w jadalni, salonie, sypialni, dlaczegóż by nie postawić ich także w łazience?

Spis treści
  1. Rośliny do łazienki
  2. Rośliny do łazienki – podstawowe zasady uprawy
  3. Gatunki roślin do łazienki
  4. Kwiaty do łazienki pomogą w walce z wilgocią?

Rośliny do łazienki

Wydawałoby się, że w łazience panuje niesprzyjający dla rozwoju roślin mikroklimat. Nic bardziej mylnego! Jest wiele gatunków, które uwielbiają wilgoć, a w łazience będą rosnąć znacznie bujniej aniżeli w pokoju, gdzie jest suche powietrze, zwłaszcza w sezonie grzewczym. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rośliny tropikalne – to idealne kwiaty do łazienki. Wilgoć, unosząca się podczas kąpieli para wodna i ciepło to idealne warunki dla tego typu gatunków.

W łazienkowym mikroklimacie odnajdą się zarówno typowo tropikalne rośliny, jak i te, które rosną w dolnych partiach lasów wilgotnych. W drugim przypadku będą dobrze rosnąć nawet przy niewielkiej ilości światła.

Rośliny do łazienki – podstawowe zasady uprawy

Decydując się na rośliny do łazienki, można sprawić, że będzie w niej panować ciekawy klimat, a codzienne zabiegi pielęgnacyjne będą przyjemniejsze. Aby jednak prezentowały się dobrze, trzeba zadbać, by miały optymalne warunki do rozwoju. Nie wolno ich stawiać w bezpośredniej bliskości środków chemicznych. Ich opary mogą być dla roślin szkodliwe. Dotyczy to również mydła, więc doniczka nie może stać obok mydelniczki. Kwiaty lubiące wilgoć często źle się czują przy ekspozycji na słońce, dlatego lepiej unikać stawiania ich na parapecie.

Należy także pamiętać o tym, by łazienkę, w której jest roślinność, wietrzyć i zmniejszyć częstotliwość podlewania. W łazience zawsze poziom wilgotności jest wyższy niż w innych pomieszczeniach, więc woda paruje z doniczek wolniej. To, że kwiaty do łazienki lubią wilgoć, nie znaczy, że wolno je przelewać.
Rośliny w łazience

Gatunki roślin do łazienki

Wbrew pozorom wybór roślinności, jaką można włączyć w wystrój łazienki, jest całkiem spory. Efektownie będą prezentować się różnego rodzaju paprocie. Uwielbiają wilgoć i rozproszone światło. Chcąc wprowadzić do łazienki nieco koloru, można postawić na storczyki o barwnych kwiatach. Niektóre łazienki są wysokie i jest w nich dużo przestrzeni. Wtedy też ciekawie będą wyglądać rośliny wiszące. Rewelacyjnie sprawdzi się zielistka z długimi zielonymi liśćmi z białym środkiem.

Jedną z popularniejszych roślin ostatnich lat jest monstera. Jej ozdobą są liście. Sama roślina jest duża i jest idealna do większych pomieszczeń. Gatunkiem o barwnych i przyciągających spojrzeniach liściach są krotony. Najczęściej stawia się je w pokojach, ale przez wymagania względem poziomu wilgoci, ich uprawa może być trudna. Za to jako rośliny do łazienki sprawdzają się doskonale. Ich naturalnym środowiskiem jest wilgotny las tropikalny. Inne propozycje, które można wykorzystać to anturium, difenbachia albo alokazja. Przy łazience nawiązującej do stylu afrykańskiego, sprawdzi się lubiący wodę papirus, który będzie budził skojarzenie z Egiptem.

W przypadku, kiedy łazienka jest bardzo jasna i ma okno zapewniające dopływ promieni słonecznych, we wnętrzu można postawić większość gatunków, które normalnie stawia się w pokojach. Przykładem są fikusy, draceny, bromelie albo maranty.

Kwiaty do łazienki pomogą w walce z wilgocią?

Zdarza się, że wilgoć w łazience jest bardzo duża i należy ją zredukować. Walcząc z wilgocią, sięga się po różne metody. Warto również pomyśleć o niektórych gatunkach roślin. Nie zlikwidują całkowicie problemu z wilgocią, ale znacząco go zmniejszą. Rośliny pochłaniające wilgoć to na przykład skrzydłokwiat. Pięknie kwitnie przez większość roku, a wodę pobiera nie tylko poprzez korzenie, ale całą powierzchnią liści, więc poziom wilgotności się zmniejsza. Równie dobrze sprawdzi się chamedora wytworna i mało znana oplątwa.

Rośliny do łazienki bez okien

Doniczki z roślinami można ustawić w łazience o każdym metrażu. Będą idealne zarówno do wielkich pomieszczeń, jak i małej łazienki w bloku. Sprawdzą się też w każdym rodzaju wystroju – glamour, rustykalnym, nowoczesnym, ale problemem może być brak światła dziennego. Czy są kwiaty do łazienki bez okna? Odpowiedź na to nie jest całkiem jednoznaczna. Są gatunki, którym nie przeszkadza to, że będą stać w pomieszczeniu o dużym zacienieniu. Co jakiś czas należy je na jeden dzień przenieść do innego pokoju, ale przez większość czasu mogą stać w łazience.

Rośliny do łazienki bez okien to na przykład zamiokulkas. Aby przeżyć, nie potrzebuje dużo promieni słonecznych. Dobrą propozycją jest ustawienie jednej doniczki w łazience a jednej w pomieszczeniu z oknem. Następnie wystarczy je raz na tydzień zamienić miejscami. Jeżeli w łazience nie ma okna, to można sięgnąć po wspomnianą chamedorę wytworną. Najczęściej to łazienki bez okien mają problem z nadmiarem wilgoci, więc gatunek ten jest tym bardziej warty uwagi.
Zobacz podobne artykuły
  1. Łazienka w stylu boho
Zobacz wszystkie artykuły