Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Płytki patchwork w łazience

Październik 2022, autor: Daniel Czajka, doradca klienta
Płytki patchwork w łazienceWybierając materiały wykończeniowe do łazienki, zupełnie naturalne, że spogląda się na płytki ceramiczne. Są bardzo trwałe, wytrzymałe i nie niszczą się pod wpływem wilgoci, której w łazience nie brakuje. Mnogość dostępnych wzorów i kolorów pozwala wybrać płytki estetyczne, a zarazem idealnie pasujące do całego wystroju. Przy jakich aranżacjach można wziąć pod uwagę płytki patchwork?

Sama idea patchworku nie jest nowa, choć dopiero od niedawna kojarzy się go z wykończeniem ściany. Początkowo pojęcie to dotyczyło tylko materiału szytego z różnych skrawków. W efekcie powstawał barwny wzór, w którym nie zawsze na pierwszy rzut oka wszystko ze sobą pasowało. W XIX wieku kobiety szyły z tego, co miały pod ręką. Każdy patchwork był inny i niepowtarzalny. Z czasem potencjał takiego łączenia różnych kolorów i wzorów zaczęto stosować szerzej. Docenia się go m.in. podczas wykończenia wnętrz. Patchwork na płytkach pozwoli uzyskać nieszablonowe i oryginalne wnętrze, ale czy sprawdzi się wszędzie?

Spis treści
  1. Płytki nie zawsze takie same
  2. Płytki patchwork – ich największe zalety?
  3. Gdzie układać płytki patchwork?
  4. Do jakiego stylu aranżacyjnego pasują płytki patchwork?
Płytki patchwork w łazience

Płytki nie zawsze takie same

Tradycyjny patchwork to cała gama kolorów. Nie inaczej jest w przypadku płytek. Są one tak różnorodne, że sprawdzą się przy niemal każdym wystroju. Różnią się między sobą materiałem z jakiego je zrobiono, dostępne są przy tym w wielu kształtach. Znaleźć je można w formie tradycyjnych prostokątów lub kwadratów, ale popularnością cieszą się też nowocześniejsze kształty jak heksagony.
W zależności od tego, jaki w łazience ma być styl aranżacyjny i jakie będą w nim dominować kolory, można spojrzeć na patchworki wielokolorowe, albo na takie, przy których wykorzystano dwa bądź trzy kolory. Ważny jest też wzór znajdujący się bezpośrednio na płytkach. Może się na nich przewijać motyw dywanowy, roślinny albo geometryczny. Do wyboru jest też patchwork układający się w szachownicę. Mając do dyspozycji tak wiele możliwości, płytki tego rodzaju da się dopasować dosłownie do każdego wnętrza. Jakie są inne ich atuty?

Płytki patchwork – ich największe zalety?

Najczęściej głównym powodem, dla którego inwestorzy decydują się na płytki patchwork, jest ich niebanalna prezencja. Wyglądają znacznie ciekawiej niż zwykłe płytki w jednym kolorze. Decydując się na nie, można mieć pewność, że będą jedną z dekoracji łazienki i przyciągną spojrzenia już od progu. Chociaż jest to istotne, to interesujący wystrój łazienki nie jest jedynym powodem, dla którego opcja ta jest warta uwagi.

Ponieważ w dalszym ciągu są to płytki ceramiczne, posiadają wszystkie cechy, które mają też tradycyjne płytki. Oznacza to, że łatwo je utrzymać w czystości, nie wymagają przy tym specjalnych zabiegów konserwacyjnych i nie wchodzą w reakcję z wodą. Dzięki temu będą inwestycją na lata. Atutem obecności wzorów jest to, że ewentualne plamy i zacieki nie są bardzo widoczne, więc nawet jeśli przez kilka dni domownicy nie będą ich przecierać, nie będzie się to rzucać w oczy.

Gdzie układać płytki patchwork?

Prawda jest taka, że da się je wykorzystać dosłownie w każdym miejscu. Płytki podłogowe patchwork mogą być na całej powierzchni posadzki. Można je też ułożyć na jej fragmencie, a tym samym w ciekawy sposób wyodrębnić strefy użytkowe. Interesujący rezultat uzyska się, kiedy ułożone na podłodze płytki będą mieć swoje przedłużenie na ścianie. Wtedy też płytki patchwork warto ułożyć w miejscu, gdzie stanie kabina prysznicowa. Szczególnie efektownie prezentować się będzie kabina walk in. Takie rozwiązanie rewelacyjnie sprawdzi się również w okolicy umywalki. Zasada jest taka, by tak wyraźne materiały wykończeniowe jak patchwork nie były w całej łazience. I zawsze układa się je w miejscu, które chce się jakoś bardziej wyeksponować. Jeżeli nawet w pomieszczeniu będą inne dekoracje, to wyrazistość patchworkowych płytek sprawi, że to one będą grać pierwsze skrzypce.
Płytki patchwork w łazience

Do jakiego stylu aranżacyjnego pasują płytki patchwork?

Aby można było mówić o atrakcyjnym wystroju, musi być on starannie przemyślany pod każdym względem. W zależności od tego, jaki styl aranżacyjny ma w nim zagościć, należałoby skupiać się na innych kolorach, materiałach i wzorach. Odmienny design będzie cechować też takie sprzęty jak kabina prysznicowa, wanna, parawan nawannowy i umywalka. Posiadająca płytki patchwork łazienka to w rzeczywistości bardzo różne aranżacje. Są inne nie tylko pod względem zastosowanej kolorystyki. Panuje w nich różny klimat i styl aranżacyjny. Pojawia się więc pytanie, przy jakich stylach można o tym pomyśleć. Dobrą wiadomością jest to, że mnogość wzorów patchworkowych pozwala wykorzystać je w wielu wystrojach. Mogą uzupełnić wnętrze tradycyjne, rustykalne, eklektyczne. Jednocześnie są świetną propozycją do łazienek urządzonych w stylu skandynawskim i nowoczesnym. To, czy finalnie płytki będą pasować do łazienki, a wystrój będzie zachwycać, zależy od tego, co oprócz nich pojawi się we wnętrzu.
Przykładowo do wnętrz urządzonych w zgodzie z zasadami stylu skandynawskiego warto włączyć płytki czarno-białe z geometrycznymi wzorami. Stonowane wzory m.in. białe, czarne i szare rewelacyjnie prezentują się w aranżacjach retro. Można je też wykorzystać przy wystroju francuskim bądź angielskim. Jeżeli natomiast inwestor myśli o stylu marokańskim i chce przywołać nieco morski klimat, to warto postawić na płytki, w których biel łączy się z odcieniami niebieskiego.

Dobrze dopasowane płytki patchwork mogą uzupełnić wystrój łazienki industrialnej. Styl ten wyróżnia się pewną surowością formy. Niektórzy mówią o nim, że jest zimny. Jednak są sposoby na to, by wprowadzić do niego nieco ciepła. Przykładem jest właśnie patchwork. Chociaż może kolorystycznie odpowiadać barwie betonu, to jednak odbiór takiej ściany lub podłogi będzie całkowicie inny.

Z czym płytki patchworkowe wyglądają dobrze?

Płytki patchwork prezentują imponująco, ale są przy tym bardzo wymagające. Tym samym nieraz postrzega się je jako problematyczne. Tymczasem wystarczy trzymać się podstawowych zasad, by uzyskać zachwycające wnętrze. Przede wszystkim tak wyraźne wzory nie lubią konkurencji. To one mają być na pierwszym planie i nic innego. Najlepiej prezentują się w połączeniu ze stonowanymi kolorami i tłem w jednym odcieniu. Poleca się je w zestawieniu z czernią, bielą, odcieniami szarości. Z mocniejszymi barwami lepiej uważać, w przeciwnym razie nie tylko trudno wydobyć całe piękno tkwiące w patchworku, ale łatwo można przesadzić i wnętrze staje się przytłaczające.

W każdym wystroju ważne są dodatki. Tutaj także będzie to miało duże znaczenie. Powinny współgrać stylistycznie z całym wystrojem, a równocześnie przez wzgląd na bogate wzornictwo patchworkowych płytek lepiej ograniczyć się do dodatków jednokolorowych. Takie akcesoria dobrze komponują się ze szkłem, drewnem, tworzywem i metalem.

Jak widać, płytek patchworkowych nie trzeba się obawiać. Drzemie w nich ogromny potencjał i pozwalają uzyskać zachwycające i oryginalne wnętrze, jakiego nie będzie miał nikt inny. Wiedząc, z czym można je komponować, a czego unikać, ze stworzeniem spójnego wystroju nie będzie problemu.
Zobacz wszystkie artykuły