Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Panele lamelowe do łazienki bez tajemnic

Styczeń 2023, autor: Sebastian Wiśniewski, doradca klienta
Panele lamelowe do łazienki bez tajemnicWielość dostępnych materiałów wykończeniowych zachęca do tego, by eksperymentować z trendami i urozmaicać aranżacje. Rosnącą popularnością cieszą się m.in. lamele. Co to jest lamela i czy sprawdzi się w każdym wnętrzu?

Pod pojęciem lameli kryje się element dekoracyjny służący do uzupełnienia ścian i sufitów. Decydując się na to rozwiązanie, pomieszczenie nabierze głębi i efektu trójwymiarowości. Lamela na ścianę pozwala w prosty i szybki sposób odmienić całe wnętrze. Sam montaż lameli nie jest skomplikowany. Poza tym nie bez powodu po te rozwiązanie chętnie sięgają doświadczeni projektanci wnętrz. Najczęściej lamele są obecne w salonie lub sypialni, a czy łazienka z lamelami też będzie dobrym pomysłem?

Spis treści
  1. Czy lamele sprawdzą się w łazience?
  2. Lamele pod prysznic
  3. Jakie wybrać lamele do łazienki?
Panele lamelowe do łazienki bez tajemnic

Czy lamele sprawdzą się w łazience?

Chociaż spotyka się je rzadziej, to lamele do łazienki są ciekawą opcją. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w tym miejscu panuje specyficzny mikroklimat i wysoki poziom wilgotności. Oznacza to, że niekoniecznie każde lamele drewniane sprawdzą się dobrze. Jednak występują również produkty z innych materiałów. Jeśli komuś zależy na drewnie, to może wziąć pod uwagę lamele dębowe, które podda się impregnacji. Będą pasować zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Jedną z zalet tego rozwiązania jest to, że nie zajmują dużo miejsca, a aranżacja będzie prezentować się znakomicie. Inwestując w lamele drewniane na ścianę, można sprawić, że wnętrze będzie cieplejsze. Z reguły to właśnie na tej powierzchni się je układa, ale dobrze prezentują się na suficie i jako przepierzenie. Oryginalne będą drzwi z lamelami.

Lamele pod prysznic

Jednym z nietuzinkowych miejsc, w których można ułożyć lamele ozdobne, jest wnętrze kabiny prysznicowej. Tutaj lepiej z drewna zrezygnować. Są jednak dla niego alternatywy. Są odporne na wodę, a przy tym będą dobrze wyglądać. Przykładem są lamele ceramiczne. Decydując się na ułożenie ich w tym miejscu, łatwo wyodrębnić strefę kąpielową, wyeksponować kabinę i podnieść jej walory dekoracyjne. Rewelacyjny efekt pozwolą uzyskać lamele ze światłami led.
Panele lamelowe do łazienki bez tajemnic

Jakie wybrać lamele do łazienki?

Jak już było wcześniej, nie każdy rodzaj lameli nadaje się do łazienki. Oto opcje, jakie wykorzystuje się w tym pomieszczeniu najczęściej.

Lamele drewniane

To najpowszechniejszy i najbardziej oczywisty wybór. To właśnie z drewnem kojarzy się lamele. O ile w innych pomieszczeniach nie ma to dużego znaczenia, o tyle w łazience trzeba koncentrować się na tym, co jest odporne na wilgoć. Lamele premium są z drewna dębowego lub egzotycznego, ale będą kosztowne i konieczna jest ich okresowa impregnacja.

Lamele ceramiczne

Inną interesującą propozycją są lamele ceramiczne. Występują w różnych kolorach, więc z łatwością można je dobrać do wystroju i dominujących kolorów. Dla przykładu w przypadku, gdy łazienka jest urządzona w stylu glamour, w którym liczy szyk i elegancja, dobrą propozycją będzie lamel czarny. Kiedy natomiast urządzono ją w stylu skandynawskim lub jest niewielka, a inwestor chciałby ją optycznie powiększyć, to sprawdzą się lamele białe. Poza drewnem i ceramiką, w sklepach z materiałami wykończeniowymi są też lamele z innych materiałów oraz tapety imitujące lamele.

Ile kosztują lamele?

Wiedząc już, gdzie i jakie lamele można ułożyć, pozostaje pytanie, ile będą kosztowały. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ w znacznej mierze zależna jest od materiału, z jakiego lamele są wykonane. Ceny za lamele kompozytowe czy lamele gipsowe, będą kompletnie inne niż za produkty premium czy drewno egzotyczne. Najlepiej od razu ustalić budżet i zweryfikować, jakie opcje będą się w nim mieścić.
Zobacz podobne artykuły
  1. Drewno w łazience: jak to zrobić dobrze
  2. Drewno egzotyczne w łazience - to musisz wiedzieć
Zobacz wszystkie artykuły