Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Grudzień 2021, autor: Adrian Swoboda, doradca klienta
Ogrzewanie podłogowe w łazienceW łazience musi być ciepło. Tylko wtedy korzystanie z niej będzie w pełni komfortowe. Jednym z rozwiązań, na które decyduje się zdecydowana większość inwestorów, jest ogrzewanie podłogowe. Docenia się je zwłaszcza zimą, kiedy stąpanie po ciepłej podłodze to czysta przyjemność. Jednak są też osoby mające wątpliwości, czy takie rozwiązanie jest dla nich dobrą propozycją. Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Podczas planowania remontu łazienki jednym z podstawowych pytań, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, jest to, jakie ogrzewanie do łazienki sprawdzi się najlepiej. Wiadomo, że na ścianie pojawi się grzejnik łazienkowy, ale wcale nie trzeba się do tego ograniczać. Warto wziąć pod uwagę wykonanie ogrzewania podłogowego.

Spis treści
  1. Ogrzewanie podłogowe - podstawowe informacje
  2. Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
  3. Zaplanuj wystrój, zanim zainstalujesz ogrzewanie podłogowe
  4. Zalety ogrzewania podłogowego
  5. Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe - podstawowe informacje

Analizując temperaturę, jaka panuje w domu, to w łazience powinna być ona o 4 stopnie wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu będzie można to osiągnąć łatwiej, poza tym jest to rozwiązanie dosyć ekonomiczne. Trzeba przy tym pamiętać, że temperatura przy podłodze nie może przekroczyć 34 stopni. To optymalny poziom, by chodzenie boso po podłodze było przyjemne, a ręczniki szybko wysychały. W zależności od tego, jakie oczekiwania względem ogrzewania ma inwestor, ogrzewanie podłogowe w łazience może stanowić zarówno główne źródło ciepła, jak i być uzupełnieniem grzejnika. Poza tym może być wykonane według różnych technologii. Do wyboru ma się ogrzewanie wodne albo elektryczne. Czym się one różnią i który wariant wybiera się częściej?

Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

Istotne jest to, że niezależnie od tego, którą opcję się wybierze, to wszystkie elementy systemu będą ukryte pod podłogą. Przy ogrzewaniu podłogowym wodnym układa się rury z polipropylenu, polietylenu sieciowanego albo z polibutylenu. Są przymocowane do podłoża w równych odstępach i układa się je w pętle przypominające  spiralę. W przypadku łazienki rury ogrzewania podłogowego wodnego układa się co 5-10 cm. Niewątpliwą zaletą jest niski koszt zarówno samej instalacji jak i późniejszego użytkowania. Ogrzewanie współpracuje z urządzeniami centralnego ogrzewania, temperatura rozkłada się równomiernie, a w pomieszczeniu jest ciepło.

Alternatywą dla ogrzewania podłogowego wodnego jest ogrzewanie elektryczne. Podczas montażu takiej instalacji wykorzystuje się kable, folie grzewcze i maty grzejne. W porównaniu z poprzednim rozwiązaniem zaletą tej technologii jest możliwość montażu tam, gdzie instalacja wodna jest w danej chwili niemożliwa, czyli na przykład w domach będących w stanie deweloperskim. Łatwo też można je zainstalować podczas remontu łazienki. Ponieważ system jest bezpośrednio pod podłogą, po uruchomieniu ogrzewania, podłoga nagrzewa się bardzo szybko. Ponadto w porównaniu z ogrzewaniem wodnym, koszt eksploatacji może być niższy jeśli ogrzewanie elektryczne będzie używane jedynie podczas korzystania z pomieszczenia. Wśród zalet jest więc uniwersalność, ekonomia, ale też niska awaryjność.

Zaplanuj wystrój, zanim zainstalujesz ogrzewanie podłogowe

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, trzeba wcześniej dobrze zastanowić się nad tym, jaki będzie wystrój, gdzie będzie prysznic lub wanna, umywalka i miska WC. Instalacja grzewcza nie powinna przebiegać pod żadnymi sprzętami. Pętle należy układać w taki sposób, by były obok tych urządzeń, ale nie pod nimi. Ma to zabezpieczyć przed kolizją instalacji. Podłogowe ogrzewanie łazienki wiąże się z ingerencją w podłogę, więc wykonuje się je najczęściej w nowym budownictwie. W większości przypadków lepszą propozycją może być ogrzewanie elektryczne. Wtedy też poziom ingerencji w podłogę i instalacje budowlane  jest znacznie mniejszy.

Zalety ogrzewania podłogowego

Na podstawie wcześniejszych informacji można łatwo zauważyć, że ogrzewanie podłogowe w łazience wiąże się z wieloma zaletami. W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na komfort użytkowania, ale nie jest to jedyny aspekt, który powinien skłaniać do zastosowania tego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe jest co prawda droższe podczas instalacji aniżeli montaż grzejnika, ale wiąże się przy tym z małymi kosztami eksploatacyjnymi. Ciepłe powietrze zawsze wędruje w pomieszczeniu do góry. Kiedy w łazience jest tylko grzejnik, to przy podłodze jest zimno i trzeba ustawiać wyższą temperaturę. W przypadku ogrzewania podłogowego tego problemu nie ma, bo ciepło jest wyczuwalne już na podłodze.

Wygoda użytkowania takiej instalacji to również możliwość precyzyjnej regulacji temperatury. Ciepło nie ucieka pod sufit i można cieszyć się taką temperaturą, jaka będzie ustawiona.  Jeśli potraktujemy ogrzewanie podłogowe jako główne źródło ciepła możemy zaoszczędzić sporo miejsca w pomieszczeniu, różnica będzie szczególnie odczuwalna, gdy łazienka jest mała.

Po kąpieli lub prysznicu w pomieszczeniu robi się wilgotno. Para osadza się na ścianach i podłodze, trzeba wysuszyć ręczniki. Z pomocą ponownie przychodzi ogrzewanie podłogowe, dzięki któremu wszystkie powierzchnie będą wysychać znacznie szybciej. Jest to więc jeden ze sposobów na eliminację nadmiaru wilgoci. Nie można także pominąć kwestii estetyki. W przypadku ogrzewania podłogowego cała instalacja jest ukryta pod podłogą, więc w żaden sposób nie będzie zaburzać wystroju.

Wady ogrzewania podłogowego

Chociaż większość osób jest zadowolonych z użytkowania ogrzewania podłogowego, to pojawiają się głosy sceptyczne. W większości przypadków wynika to albo z mitów, jakie narosły wokół zastosowania tej technologii, albo z nieprawidłowego montażu. Z pewnością trzeba się liczyć z wyższym kosztem początkowym inwestycji, o czym już była mowa. Do tego w przypadku, kiedy dojdzie do jakiejś usterki (przy dobrze wykonanych instalacjach zdarza się to bardzo rzadko), dostęp do rur i kabli jest utrudniony i konieczna będzie ingerencja w podłogę.

Jaka podłoga pod ogrzewanie podłogowe?

W związku z instalacją ogrzewania podłogowego rodzi się jeszcze jedno pytanie – czy można ją zastosować dla każdej podłogi? Najczęściej w łazience stosuje się płytki ceramiczne i w ich przypadku nie trzeba się obawiać o to, że ciepło pochodzące z instalacji wpłynie na nie negatywnie. Do tego płytki dobrze przewodzą ciepło, więc jak najbardziej będą trafnym wyborem. Jednak sprawdzą się również inne materiały, jak gres, terakota, marmur albo granit.

Dylematy pojawiają się w przypadku drewnianych parkietów lub paneli, gdzie rzeczywiście może pojawić się problem. Z pewnością nie można wykorzystać wszystkich modeli. Materiał musi być odporny na wahania temperatur, wilgoć, mieć dobry współczynnik skurczu. Jeżeli instalacja ma być pod drewnem, to tylko pod tym twardego gatunku, jak drewno egzotyczne, dąb lub akacja. Nie należy jednak montować podłogówki, jeśli na podłodze ma być lite drewno i gatunki miękkie.
Zobacz podobne artykuły
  1. Jaki grzejnik do łazienki?
Zobacz wszystkie artykuły