Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Marmur w łazience - dla kogo, z czym zestawić i jak dbać?

Sierpień 2022, autor: Kolobius Ewelina, doradca klienta
Marmur w łazienceDekoracyjne właściwości marmuru są doceniane od wieków. Od zawsze jego obecność we wnętrzach utożsamiana była z bogactwem i wytwornością. Kiedyś marmur był obecny w pałacach i bogatych dworkach. Pomimo upływu czasu, jego postrzeganie się nie zmienia, a marmurowa łazienka prezentuje się wyjątkowo luksusowo i bardzo elegancko.

Marmur jest skałą, która powstając w specyficznych warunkach zyskuje charakterystyczny, niepowtarzalny wygląd. We wnętrzach kamień ten bywa dość wymagający, ale przy tym jest tak elegancki, że decyduje się na niego wiele osób. Jak wprowadzić marmur do łazienki i jak o niego dbać, by przez lata wyglądał imponująco?

Spis treści
  1. Łazienka à la marmur – do wyboru nie tylko naturalny kamień
  2. Łazienka inspiracje – marmur
  3. Marmur nie zawsze w tym samym kolorze
  4. Z jakimi kolorami dobrze wygląda marmur?
  5. Na jakich powierzchniach może być marmur?

Łazienka à la marmur – do wyboru nie tylko naturalny kamień

Remont łazienki zawsze jest kosztowny, a jeśli do tego mają być w nim takie materiały jak marmur, który jest drogi, wydatek będzie jeszcze większy. Jednak obok naturalnego marmuru jest szereg innych interesujących propozycji, które pod względem wizualnym bardzo go przypominają, a są przy tym znacznie tańsze. Pierwszą propozycją jest gres imitujący marmur. Jedną z cech charakterystycznych gresu jest jego duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jest twardy i odporne na ścieranie, a to czyni z niego idealny materiał do wykończenia podłogi, która nawet po latach będzie wyglądać świetnie.

Innym popularnym rozwiązaniem są płytki imitujące marmur. One także będą prezentować się fenomenalnie. Mało tego, są dostępne w tylu kształtach, że dzięki nim można podkreślić unikalny charakter łazienki. Heksagony, rybia łuska, cegiełka, arabeska to zaledwie kilka przykładów tego, co jest do wyboru. Płytki marmurowe podobnie jak gres są trwałe, odporne na wilgoć, a przy tym w atrakcyjnej cenie. Jednak w zależności od tego, czy mają zdobić fragment, całą ścianę albo podłogę, wybiera się inny typ płytek. Płytki marmur na podłogę nie mogą być z połyskiem, a najlepiej, by były antypoślizgowe. Dzięki temu wychodzenie z kabiny prysznicowej lub wanny nie będzie groziło upadkiem na mokrej i śliskiej podłodze.

Łazienka inspiracje – marmur

Nie ulega wątpliwości, łazienka mająca marmur w swojej aranżacji będzie przyciągać swoim przepychem i elegancją. Pojawia się jednak pytanie o to, czy materiał ten pasuje do każdego wystroju? Prawda jest taka, że marmur jest uniwersalny i w zależności od tego, z czym się go połączy, zyska zupełnie inny wymiar. Będzie więc pasować zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i tych nowoczesnych.

Szczególnie efektownie będzie prezentować się łazienka glamour. Marmur podkreśli luksusowy klimat aranżacji. W projektach glamour stawia się w pierwszej kolejności na przepych i bogactwo. Nie brakuje złota, srebra, miedzi, pluszu, weluru i takich kolorów jak biel i czerń. W tradycyjnej wersji glamour ma nawiązywać do barokowych wnętrz. Wtedy w łazience są na przykład lustra w wielkiej masywnej złotej ramie, bądź duża wolnostojąca wanna. Marmur w łazience tego typu będzie prawdziwą wisienką na torcie. Jednak glamour to nie tylko wnętrza kojarzące się z dworkami. Coraz częściej inwestorzy podążają w kierunku łazienki nowoczesnej, w której co prawda w dalszym ciągu jest miejsce na złoto czy kryształy, ale już formy i design poszczególnych sprzętów i dekoracji są nieco oszczędniejsze i nowocześniejsze.
Marmur w łazience - dla kogo, z czym zestawić i jak dbać?
Marmur można dodać także do łazienki tradycyjnej i nowoczesnej. W tej pierwszej warto połączyć go z drewnem. W każdym pomieszczeniu, w którym się ono pojawi, jest nieco cieplej i przyjemniej. Marmur jako kamień jest materiałem zimnym, ale już łazienka marmurowa z drewnem będzie klimatyczna i ciepła. To modne i oryginalne połączenie materiałów. Z kolei we wnętrzu nowoczesnym lub industrialnym marmur dobrze skomponuje się z betonem. Marmur pozwala na łączenie starego z nowym i przepychu z minimalizmu. Planując remont łazienki, warto o tym pamiętać, bo efekt może być imponujący.

Marmur nie zawsze w tym samym kolorze

Jak widać, marmur ma szerokie zastosowanie, ale nie zawsze jest w tym kolorze, z jakim go wszyscy kojarzą. Obojętnie, czy inwestorzy zdecydują się na naturalny kamień, czy płytki imitujące marmur do łazienki, do wyboru jest szeroka gama kolorystyczna. Nadal powszechny jest klasyczny szary marmur, ale nie brakuje odcieni czerni, bieli, turkusu, zieleni, beżu lub różu. Taka różnorodność barw zachęca do tego, by bawić się jego formą, eksperymentować i postawić na coś, co idealnie wpisze się w klimat aranżacji. Biała łazienka mająca marmur będzie jasna, przestronna i przyjemna dla oka. Z kolei czarny marmur w łazience jest wyjątkowo szykowny i zachęca swoją głębią. Jak widać, wybór jest naprawdę duży i bez względu na to, na jaki kolor zdecyduje się inwestor, może mieć pewność, że kamień ten jest niepowtarzalny i nie ma dwóch takich samych wzorów.

Z jakimi kolorami dobrze wygląda marmur?

Ze względu na szeroką gamę kolorystyczną marmur może dobrze współgrać z różnymi barwami. Jedną z najbardziej uniwersalnych propozycji jest połączenie marmuru z bielą. Takie zestawienie poleca się szczególnie przy mniejszej łazience. Klasycznie i elegancko, a przy tym optycznie przestrzeni będzie więcej. Inną propozycją jest marmur z czernią. Taka kombinacja będzie bardzo wyrazista, zwłaszcza jeśli kamień będzie jasny, a elementy wyposażenia lub dodatki czarne.

Nie można zapomnieć o wspomnianym połączeniu marmuru i złota. To wyrafinowane zestawienie dodające prestiżu. Złoto będzie pasować i do białego i do czarnego marmuru, przy czym mała łazienka uzupełniona o czarny marmur może wydawać się jeszcze mniejsza, więc trzeba na to uważać.

Na jakich powierzchniach może być marmur?

W zależności od tego, jaki ma być efekt końcowy, marmur może być dominującym materiałem we wnętrzu albo uzupełniać wystrój poprzez marmurowe dodatki do łazienki. W pierwszym przypadku można postawić na płytki ścienne i podłogowe. Marmur użyty na fragmencie ściany pozwala na wyodrębnienie strefy użytkowej, na przykład przy kabinie prysznicowej. Równie dobrze marmurowe mogą być całe ściany. Fantastycznie prezentuje się też marmurowa podłoga i blaty, a jeśli z marmuru będą wszystkie wymienione powierzchnie, to łazienka będzie wyglądać, jakby ją wykuto w skale, a to bez wątpienia zrobi wrażenie!

Jeśli jednak inwestor nie jest przekonany, czy marmur jest materiałem dla niego, może podążyć w stronę dodatków. Jak w łazience jest okno, to sprawdzą się na przykład marmurowe parapety. W wielu firmach można zamówić parapety marmurowe na wymiar. Dobrą propozycją będą także zestawy łazienkowe z marmuru.

Jak dbać o marmur w łazience?

Marmur jest wyjątkowo trwałym i wytrzymałym kamieniem, jednak trzeba o niego odpowiednio dbać. Nie wszystkie preparaty czyszczące można stosować. Jeżeli środek będzie zbyt mocny, to łazienka szybko przestanie wyglądać ładnie. Czyszcząc marmur, należy unikać wszelkich odkamieniaczy i wybielaczy. Mogą one łatwo uszkodzić powierzchnię kamienia i z czasem pojawiają się wżery. Unikać należy wszystkich preparatów z mikrogranulkami. One z kolei rysują powierzchnię, przez co płytki marmurowe stracą swój połysk. Ostatnią grupą preparatów, jakich się unika, są środki zawierające kwasy. Podobnie jak poprzednie wpływają na zmatowienie poleru. A co w takim razie stosować można?

Każdy inwestor chce, by jego nowoczesna łazienka mająca marmur zachwycała blaskiem, stąd tak ważne jest utrzymanie kamienia w czystości i stosowanie łagodnych metod czyszczenia. Sprawdzą się płyny do naczyń z naturalnym pH i mop parowy. Warto też przejrzeć specjalne środki do pielęgnacji marmuru.

Istotną kwestią jest impregnacja, którą najlepiej zrobić od razu po ułożeniu marmurowych płytek. Wystarczy zakupić preparat impregnujący i zabezpieczyć powierzchnię marmuru raz na rok w przypadku intensywnie eksploatowanych powierzchni i raz na dwa lata w miejscach, które są mniej narażone na plamy. Zadaniem takiego środka jest zabezpieczenie kamienia przed wnikaniem wilgoci i powstawaniu trudnych do usunięcia plam.
Zobacz podobne artykuły
  1. Beton w łazience
  2. Kamień naturalny w łazienkach - jak go wkomponować?
  3. Beton w łazience - z czym zestawić i jak urządzić
  4. Granit w łazience
Zobacz wszystkie artykuły