Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Łazienka z bidetem - jak ją zaprojektować?

Grudzień 2021, autor: Michał Swoboda, doradca klienta
Bidet w łazienceW większości polskich łazienek nie montuje się bidetu, co najczęściej wynika z ograniczonej przestrzeni. Są jednak takie kraje jak Hiszpania i Włochy, gdzie rozwiązanie to można spotkać w większości gospodarstw. Do czego służy bidet i jak włączyć go w aranżację łazienki?

Bidet nie jest nowym wynalazkiem, bo pierwszy raz korzystano z niego już w XVII wieku we Francji. Co ciekawe, w tamtych czasach był jednym z elementów wyposażenia sypialni. Dopiero z biegiem lat spojrzano na niego jako na urządzenie sanitarne, które powinno stać w łazience. Do czego służy bidet dzisiaj i jak zaaranżować przestrzeń, by korzystanie z niego było wygodne?

Do czego służy bidet?

W porównaniu z tym, jak z bidetu korzystano kiedyś, zastosowanie tego urządzenia bardzo się zmieniło. Dawni arystokraci mający do dyspozycji stojący w sypialni bidet używali go do mycia wąsów i brody. Trudno sobie wyobrazić, by takie zastosowanie bidetu sprawdziło się teraz. Obecnie służy on przede wszystkim do podmywania tuż po skorzystaniu z toalety i odświeżenia się w ciągu dnia, kiedy na prysznic brakuje czasu. To wygodne urządzenie, które docenią także osoby mające problem z poruszaniem się, czy kobiety w ciąży.

Bidet może się przydać także w sytuacji, kiedy w domu są maluchy. Bidet dla dzieci może mieć specjalną nakładkę, dzięki której będzie pełnić funkcję nisko zamontowanej umywalki. Dzięki temu maluch nie musi się wspinać, by umyć rączki. Poza tym dzięki bidetowi można szybko przemyć skórę dziecka przy zmianie pieluszki.

Projekt łazienki z bidetem - o tym pamiętaj

Łazienka z bidetem może być niezwykle stylowa, a przy tym funkcjonalna pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na kilka podstawowych kwestii. Ważne jest przede wszystkim to, by bidet był na odpowiedniej wysokości. Ponieważ bidet w łazience z reguły montuje się obok miski WC, należy pamiętać o zachowanie odpowiedniej odległości między tymi elementami. Aby korzystanie z sanitariatów było w pełni komfortowe, między bidetem i miską WC musi być przestrzeń 30 cm. Jeżeli bidet znajduje się przy innych sprzętach jak kabina prysznicowa albo umywalka, to odległość od nich również ma wynosić co najmniej 30 cm. Na wygodę użytkowania wpływa też ilość miejsca, jaką się ma przed bidetem. Zdaniem specjalistów powinno to być przynajmniej 60 cm. Bidet montuje się na tej samej wysokości, co miskę WC. Zaleca się, by standardowo było to mniej więcej 40 cm od podłogi, a jeśli jest to łazienka, z której ma korzystać osoba niepełnosprawna, to wysokość montażu powinna oscylować w granicach między 45 a 50 cm.

Nie można też zapominać o aspekcie wizualnym. Miska WC i bidet muszą stanowić pewną stylistyczną całość. Muszą reprezentować ten sam wzór i mieć ten sam kształt. Przeglądając różne zestawy, łatwo zauważyć, że większość z nich będzie dobrze pasować do wnętrz nowoczesnych, glamour lub industrialnych, ale nie brakuje też modeli reprezentujących wzornictwo idealnie komponujące się z łazienkami retro. Niektóre bidety mają specjalną powłokę, dzięki której czyszczenie jest prostsze. Jeśli inwestorzy nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na sprzątanie, taka propozycja z pewnością jest warta uwagi.

Bidet nie zawsze taki sam

Bidety różnią się między sobą nie tylko wielkością, kolorem i stylistyką. Inny może być także sposób montażu. Do wyboru jest bidet stojący i bidet wiszący. Kiedy który wariant zastosować? Większą popularnością cieszą się bidety wiszące. Posadzka jest odkryta, przez co bidet wydaje się lżejszy. Poza tym ten wariat sprawia, że pomieszczenie jest optycznie większe, więc jest idealne również do mniejszych łazienek. Montuje się go na dwa sposoby. Można albo przykręcić go bezpośrednio do ściany, albo posłużyć się stelażem podtynkowym. Poleca się drugi wariant, który jest bezpieczniejszy. Pierwszą opcję bierze się pod uwagę tylko przy trwałych ścianach.

Jeżeli natomiast łazienka jest przestronna, to ciekawą propozycją będzie bidet stojący. Jest on też odpowiedni do wnętrz urządzonych w stylu retro i klasycznym. W tym przypadku bidet przykręca się do ściany albo podłogi śrubami mocującymi.

Chociaż możliwość zainstalowania bidetu może być kusząca, to wiele łazienek w polskich mieszkaniach to pomieszczenia o niewielkim metrażu. Często kłopotliwe jest umiejscowienie w nich nawet tak podstawowych sanitariatów jak kabina prysznicowa, toteż montaż bidetu wydaje się wręcz niemożliwy. W pewnym sensie tak jest, a przynajmniej, kiedy bierze się pod uwagę zwykły bidet. Można natomiast rozważyć inwestycję w baterię typu bidetta. To specjalna słuchawka natryskowa znajdująca się w okolicy miski WC. Aby ją zamontować nie potrzeba dużo miejsca ani dodatkowego ujścia do kanalizacji. Wystarczy dopływ z ciepłą wodą i bateria. Przy tym rozwiązaniu miska WC pełni dwie funkcje – toalety i bidetu – wystarczy użyć bidetty, by móc się natychmiast odświeżyć.
Zobacz podobne artykuły
  1. Projekt łazienki od projektanta
  2. Jak zaaranżować łazienkę? Przegląd styli oraz porady
  3. Jak właściwie rozmieścić elementy wyposażenia łazienki?
Zobacz wszystkie artykuły