Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Łazienka w stylu japońskim – co trzeba wiedzieć

Listopad 2019, autor: Kolobius Ewelina, doradca klienta
Drzwi do wnękiJaponia to dla wielu podróżników miejsce magiczne, inne niż wszystkie. Chociaż często okazuje się, że Japończycy mieszkają w domach w stylu europejskim, a nie we wnętrzach, które wyobrażamy sobie, przeglądając japońskie dzieła sztuki czy oglądając klasyczne filmy japońskich reżyserów, to łazienka w stylu japońskim jest czymś, co jak najbardziej istnieje i warto taki styl rozważyć.

Spis treści
  1. Rozmiar łazienki w stylu japońskim
  2. Urządzenia w łazience w stylu japońskim
  3. Kolorystyka łazienki w stylu japońskim

Rozmiar łazienki w stylu japońskim

Japońskie łazienki to nie zawsze obszerne, wielopoziomowe pokoje kąpielowe – do wielu poziomów wrócimy za chwilę. Często jest tak, że do dyspozycji jest niewielka przestrzeń, która musi spełnić potrzeby domowników. Nawet w niedużej łazience w mieszkaniu można stworzyć odpowiedni nastrój. Ważne, żeby optycznie oddzielić część z WC od tej z prysznicem. W kulturze japońskiej spotyka się przesuwane drewniane drzwi wyłożone papierem. To umiarkowanie trafione rozwiązanie do pomieszczenia, gdzie łatwo o zalanie wodą, dlatego proponujemy raczej nawiązanie do klasycznego shoji, niż próby umieszczenia go w pomieszczeniu. Lepszym wyjściem będzie półprzejrzysta tafla szklana albo ułożone w ściankę luksfery. To przywoła na myśl wodę, a woda jest najważniejszym żywiołem w łazience w stylu japońskim.

Podobnie jest z prysznicem – jeśli tylko możliwe, wybierzmy model walk-in, oddzielony od reszty pomieszczenia taflą hartowanego szkła, z deszczownicą. Japończycy są zwolennikami takiego rozwiązania – wanna nie służy do mycia ciała, jest miejscem relaksu.

Urządzenia w łazience w stylu japońskim

Jeśli jednak miejsce na to pozwala, warto wybrać poza prysznicem także wannę – inaczej niż często się widuje w pokojach kąpielowych, nie wysoką, wolno stojącą, ale niską, zlicowaną z podłogą, okrągłą lub owalną. Tutaj przydaje się różnica poziomów w pomieszczeniu – dzięki temu wannę łatwiej schować. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie odpowiednie tylko w domu, gdzie nie ma małych dzieci.

Japończycy ogromną wagę przykładają do higieny – w sieci można znaleźć wiele zdjęć toalet z udogodnieniami w rodzaju dyskretnego dźwięku, strumienia ciepłej wody czy kilku wariantów zapachu do rozpylenia. Takie urządzenie też warto przemyśleć, ale prostszym do osiągnięcia wyborem będzie bidet. Koniecznie osłonięty od części kąpielowej!

Kolorystyka łazienki w stylu japońskim

Zwolennicy neutralnych barw będą zachwyceni, bo w łazience w stylu japońskim próżno szukać zdecydowanych kolorów ścian czy mebli. Im prościej, tym lepiej. Preferowane odcienie to biały, beżowy, kolory drewna. Jeśli chcesz ożywić wnętrze, lepiej zagrać dodatkami.

Łazienka w stylu japońskim: dodatki

Najważniejszym dodatkiem jest lustro – koniecznie duże i prostokątne. Jeśli masz taką możliwość, niech to będzie osobne lustro od tego nad umywalką. To pozwoli Ci nie tylko przejrzeć się w całości przed wyjściem z łazienki, ale też optycznie powiększy pomieszczenie.

Popularne pędy bambusa to bardzo popularny element wystroju wnętrz. Jeśli zależy Ci na czymś nietypowym, wybierz drzewko bonsai, ale pamiętaj, że utrzymanie jego eleganckiego kształtu wymaga sporo pracy.

Jeśli nie masz ręki do roślin, polecamy przywołanie nastroju łazienki w stylu japońskim przy pomocy lampionów albo plakatów z reprodukcjami japońskich rycin.

Nie zapomnij też o lekkim regale, gdzie ułożysz zapasy miękkich, jednokolorowych ręczników.
Zobacz podobne artykuły
  1. Łazienka w stylu nowojorskim
  2. Łazienka w stylu rustykalnym - wszystko, co musisz wiedzieć
Zobacz wszystkie artykuły