Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Łazienka śródziemnomorska – wakacyjny klimat

Czerwiec 2020, autor: Kolobius Ewelina, doradca klienta
Łazienka śródziemnomorskaŁazienka w stylu śródziemnomorskim to sposób na stworzenie we własnym domu oazy dobrych, wakacyjnych wibracji. Naturalne kolory i materiały, biel kontrastująca z błękitem lub kobaltem, mozaiki z płytek i odrobina hotelowego luksusu w postaci rozpieszczającej zmysły, idealnej kabiny prysznicowej – dzięki śródziemnomorskiej łazience wakacje trwają cały rok!

Styl śródziemnomorski to połączenie rozmaitych inspiracji zaczerpniętych z rustykalnych tradycji w krajach należących do basenu Morza Śródziemnego, który dodatkowo podlega rozmaitym modyfikacjom oraz twórczym przekształceniom. Styl śródziemnomorski ma wiele twarzy – od greckich klimatów, przez wnętrza prowansalskie, toskańskie, greckie oraz inspirowane Orientem.  Decydując się na stworzenie łazienki w tym stylu mamy duże pole do popisu!

Styl śródziemnomorski w łazience – co wybrać?

Łazienka śródziemnomorska to bardzo szerokie pojęcie. Urządzając ją możemy korzystać z szerokiego katalogu inspiracji – dowolnie je miksując lub starając się utrzymać jednorodny wpływ: toskański, prowansalski, grecki czy orientalny. Oto krótkie charakterystyki poszczególnych wpływów:

Łazienka śródziemnomorska – styl grecki: tutaj powinno znaleźć się miejsce dla błękitnych lub kobaltowych płytek, geometrycznie zdobionych ścian oraz dużej ilości białego światła.

Łazienka śródziemnomorska – styl toskański: kamień lub terakota na podłodze, bielone ściany i naturalne drewno – to podstawa. Dodatkowo urządzając łazienkę, nie stronimy od bibelotów i finezyjnie giętych metalowych półeczkach oraz regałach.

Łazienka śródziemnomorska – styl prowansalski: w jego palecie dominuje kremowa biel, pastelowe fiolety, rozbielone żółcie. Uroku dodają elementy drewniane i ceramiczne. Wykorzystywane są w nich subtelne wzory dekoracyjne inspirowane lokalną roślinnością, przedstawiają lawendę, winorośl czy gałązki oliwne.

Łazienka śródziemnomorska – styl orientalny: głównym motywem jest marokańska koniczyna, znana również jako marokańska róża, która świetnie odnajduje się nawet we wnętrzach nowoczesnych. Na rynku królują tapety z tym motywem, a także płytki podłogowe i ścienne.
Łazienka śródziemnomorska – wakacyjny klimat

Łazienka śródziemnomorska – jak urządzić?

Łazienka śródziemnomorska jest połączeniem naturalności, romantyzmu i stylu rustykalnego. Możemy postawić na wyraziste połączenie kolorystyczne śnieżnej bieli z mocno nasyconym kobaltem, utrzymanie całości w kolorach ziemi lub prowansalski shabby chic. W tego typu łazience mile widziane są mozaiki z motywami śródziemnomorskimi. Podłoga może być wykonana z płytek imitujących piasek lub jasny kamień. Ważne by wnętrze było jasne, tchnące optymizmem. Ciekawym dodatkiem mogą być duże, gliniane wazony albo umywalka z postumentem stylizowanym na starożytną kolumnę.
Jeśli chodzi o meble w śródziemnomorskich łazienkach, powinna charakteryzować je prostota i wysoki komfort użytkowania. Ławki, szafy i krzesła z naturalnego drewna, często malowane na typowe kolory śródziemnomorskie, takie jak rdza, szarości, żółty i jasnoniebieski, mogą nadać projektowi łazienki nieco wyrazistości.

Całość wnętrza powinna być wykonana z naturalnych elementów: drewna, kamienia, gliny, porcelany. Wyjątkiem może być – i powinna – kabina prysznicowa, która wniesie do rustykalnego wnętrza powiew hotelowego luksusu i nowoczesności. Ciekawym wyborem będzie kabina z półokrągłymi drzwiami, które kojarzą się z rozwiązaniami greckiej architektury – na przykład model PUR.

Łazienka w stylu śródziemnomorskim urzeka swoją naturalnością, subtelną elegancją, a przede wszystkim ciepłem. W polskim klimacie, w którym lata są krótkie, a zimy dość mroźne, warto zaaranżować łazienkę, w której niezależnie od pory roku można przez moment poczuć się jak w skąpanym słońcem śródziemnomorskim miasteczku.
Zobacz podobne artykuły
  1. Łazienka w stylu prowansalskim
  2. Łazienka w stylu rustykalnym - wszystko, co musisz wiedzieć
Zobacz wszystkie artykuły