Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Łazienka na poddaszu – jak to zrobić dobrze?

Listopad 2019, autor: Michał Swoboda, doradca klienta
Kabina ze skosamiInstagram pełen jest inspirujących zdjęć (przy okazji: polecamy profil SanSwiss: https://www.instagram.com/sanswiss_official/), ale nie zawsze mamy do dyspozycji ogromną przestrzeń o regularnym kształcie. Łazienka na poddaszu to częste rozwiązanie w wielopoziomowych segmentach, ale też w mieszkaniach w starszych budynkach wielorodzinnych. Stworzenie takiej przestrzeni wymaga trochę więcej cierpliwości, ale efekt może być zachwycający!

Spis treści
  1. Łazienka na poddaszu: jak czytać projekt?
  2. Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
  3. Prysznic w łazience na poddaszu

Łazienka na poddaszu: jak czytać projekt?

Jeśli kupujesz mieszkanie albo dom z poddaszem użytkowym, poza planem ogólnym musisz też przyjrzeć się uważnie przekrojom. To przekrój poddasza powie Ci, jak projektować rozkład wnętrza. Pamiętaj, że minimalna wysokość wnętrza to 190 cm i cokolwiek poniżej tego możesz zagospodarować albo jako niskie szafki, albo ustawić tam pralkę.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

W zależności od tego, jaką powierzchnią dysponujesz, możesz zaaranżować przestrzeń zgodnie z własnymi potrzebami. Jeśli uda Ci się wynieść pralkę czy suszarkę poza łazienkę, to ogromny plus – dzięki temu nie będzie Ci przeszkadzać ich hałas.

Postaraj się zaplanować wygodne przejście z jednego końca łazienki w drugi – ukośny dach może to utrudniać, a nikt nie lubi chodzić schylony. Najniższe miejsca możesz zabudować szafkami, półkami albo kombinacją tych dwóch sposobów przechowywania.

Częstym motywem w łazienkach na poddaszu są odsłonięte belki stropowe – połączenie bieli i drewna to dobry, neutralny zestaw, który oprze się upływowi czasu i będzie cieszyć oko przez długi czas. Możesz też wyeksponować cegły na jednej ze ścian albo, jeśli pomieszczenie jest niewielkie, optycznie je powiększyć lustrzaną ścianą.

Prysznic w łazience na poddaszu

Jak wiemy, minimalne wymiary kabiny prysznicowej to 80x80 cm, a rozsądny wybór to co najmniej 90x90 cm. Inaczej jest ciasno. Trzeba też doliczyć miejsce przed kabiną – takie, które pozwoli swobodnie wyjść spod prysznica.

Zamówienie kabiny prysznicowej na wymiar, z jedną ścianą ściętą, nie stanowi zwykle problemu, ale prysznic to miejsce, które warto zaprojektować z zapasem. Jeśli tylko masz taką możliwość, rozważ prysznic typu walk-in – jedna lekka tafla hartowanego szkła tworzy uczucie przestrzeni nawet w mniejszych pomieszczeniach.

Oświetlenie łazienki na poddaszu

Zwykle na poddaszu montowane są okna w dachu – to doskonałe źródło światła dziennego i warto je wykorzystać. Nie ma potrzeby zasłaniania ich roletami czy żaluzjami, jeśli sąsiednie budynki nie są wyższe.

Weź też pod uwagę czyszczenie – okno nad wanną to świetny pomysł, bo można podziwiać błękit nieba czy blask gwiazd podczas kąpieli, ale mycie tego okna będzie wymagało wejścia do wanny – i w efekcie pewnie osobnego wymycia jej potem.

Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe nie wymagają dużych żyrandoli ani kinkietów. Jeśli przestrzeń jest ograniczona, pomyśl nad poprowadzeniem listew świetlnych – także na ścianach ze skosami.

Łazienka na poddaszu to na pewno wyzwania, ale kiedy dopasujesz ją do swoich potrzeb, będzie Twoim miejscem relaksu.
Zobacz podobne artykuły
  1. Mała łazienka: sprawdzone pomysły
Zobacz wszystkie artykuły