Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Koszt remontu łazienki - co trzeba uwzględnić?

Styczeń 2022, autor: Adrian Swoboda, doradca klienta
Koszt remontu łazienkiNie jest tajemnicą, że łazienka jest tym pomieszczeniem w domu, którego remont jest wyjątkowo kosztowny. Przed przystąpieniem do prac warto zweryfikować, ile kosztują materiały budowlane, robocizna i wszystkie urządzenia sanitarne. Dzięki temu łatwiej będzie doprecyzować, jaki budżet na ten cel należałoby przeznaczyć.

W większości przypadków łazienka jest najmniejszym pomieszczeniem w domu. Nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w kosztach remontu, który może okazać się bardzo dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem remontu i skuwaniem płytek przemyśleć, jaki ma być zakres prac. W zależności od tego, jak poważny ma być remont łazienki, inna będzie jego cena, choć nie jest to jedyny czynnik wpływający na koszt inwestycji.

Spis treści
  1. Co wchodzi w koszt remontu łazienki?
  2. Koszt remontu w 2021 roku – na jaki wydatek się przygotować?
  3. Cena montażu kabiny prysznicowej
  4. Ile kosztuje położenie płytek w łazience?
  5. Ile kosztuje remont małej łazienki?
  6. Tani remont łazienki – czy to możliwe?

Co wchodzi w koszt remontu łazienki?

W zależności od tego, czy chodzi o generalny remont, czy raczej odświeżenie wystroju, koszt inwestycji rozpatruje się w innych kategoriach. Jest jednak kilka elementów, które w kosztorysie pojawić się muszą. Remont jest doskonałym momentem na to, by zweryfikować stan instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Ewentualną wymianę lub naprawę najlepiej zrobić jeszcze przed wykończeniem ścian i podłogi. Remont łazienki – co obejmuje jego koszt?

Projekt łazienki

Łazienki różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale i standardem. Są inwestorzy planujący samodzielnie cały wystrój. Jednak są i tacy, którzy decydują się na współpracę z projektantem mającym na tym polu znacznie większe doświadczenie. Wtedy też można liczyć na to, że łazienka będzie efektowna, oryginalna, a przy tym maksymalnie funkcjonalna. Oczywiście taki projekt to także koszt, który w zależności od specjalisty będzie inny, ale już to, co znajdzie w łazience, będzie dostosowane do oczekiwań i budżetu inwestora.

Materiały budowlane

Mając przed sobą projekt łazienki, a tym samym jasny plan, co w niej będzie, wiadomo, jakie należy kupić materiały budowlane. Z pewnością trzeba zaopatrzyć się w płytki ceramiczne, najlepiej kilka w zapasie, fugi, gips, gładzie, farby. Jeśli projekt zakłada użycie gresu lub drewna egzotycznego, to o tym warto pomyśleć już na tym etapie. W tym miejscu warto podkreślić, że łazienka jest pomieszczeniem bardzo wymagającym, panuje w niej specyficzny mikroklimat, a materiały budowlane będą mieć częsty kontakt z wilgocią. Oznacza to, że będą kosztowały więcej niż te, które można zastosować na przykład w sypialni albo salonie. W ostatnich miesiącach ich ceny bardzo wzrosły, a tym samym remont łazienki, który już do tej pory był sporym wydatkiem, stał się jeszcze droższy. Oprócz materiałów budowlanych trzeba kupić urządzenia sanitarne, oświetlenie i meble.

Prace wstępne i wykończeniowe

Trudno będzie uniknąć kosztów robocizny, którą można podzielić na kilka etapów. Pierwsze będą prace wstępne. Obejmują one takie czynności jak skuwanie płytek podłogowych lub ściennych, gruntowanie ścian, naprawa pęknięć czy wykonanie wylewki samopoziomującej. Następne na liście są prace wykończeniowe, czyli na przykład układanie płytek ściennych i podłogowych czy malowanie ścian i sufitu.
Koszt remontu łazienki - co trzeba uwzględnić?

Montaż urządzeń sanitarnych

Ponieważ łazienka to również urządzenia sanitarne, ich instalację też włącza się w zakres remontu. Mowa wtedy o białym montażu obejmującym instalację miski WC, bidetu, wanny, kabiny prysznicowej, umywalki i wanny. Ponieważ mają służyć przez wiele lat, warto skupić się na modelach dostosowanych do potrzeb domowników, a ich instalację powierzyć specjalistom.

Koszt remontu w 2021 roku – na jaki wydatek się przygotować?

Wiadomo już, że na koszt remontu wpływa szereg czynników. Poza tymi podstawowymi, o których była mowa wyżej, duże znaczenie ma także miejsce zamieszkania. Są województwa, w których ceny są znacznie niższe niż w innych. Wiąże się to z tym, jak wygląda sytuacja ekonomiczna regionu i mieszkańców. Najwięcej płaci się w województwach małopolskim i mazowieckim, najmniej natomiast w podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. Ponadto remont łazienki w bloku to koszt niższy niż w przypadku, gdy chodzi o przestronny pokój kąpielowy. Mimo to niektóre elementy kosztorysu można z łatwością przeliczyć.

Jeszcze zanim wpuści się ekipę remontową, trzeba przygotować całą przestrzeń, a to znaczy, usunąć wszystkie stare sprzęty. Dlatego też trzeba zamówić kontener, a koszt jego wywozu uwzględnić w kosztorysie prac. Następne jest skuwanie płytek, a jeżeli okaże się, że konieczna jest ingerencja w elektrykę i hydraulikę, to dochodzi kolejna opłata. Każde przyłącze wody i prądu to kolejne wydatki do uwzględnienia przy remoncie łazienki. Poza powyższymi należy uwzględnić jeszcze wylewkę, gruntowanie ścian, oraz układanie płytek, których koszt zależy od wielkości i skomplikowania wzoru. Ponadto w budżecie uwzględnione powinno być także malowanie powierzchni oraz wykonywany na końcu biały montaż, czyli instalacja wanny, umywalki i kabiny prysznicowej.

Orientacyjne ceny będą bardzo różne w zależności od panującej sytuacji ekonomicznej, miejsca zamieszkania. Nawet jeśli początkowe kwoty nie wydają się znaczne to nietrudno zauważyć, że po przeliczeniu na powierzchnię łazienki ceny za samą robociznę są duże, a do tego przecież dochodzi zakup materiałów, sprzętów i ewentualnego projektu aranżacji wnętrza. Ponadto może dojść koszt projektu, zakupu i instalacji ogrzewania podłogowego. Ile kosztuje remont łazienki? Szacuje się, że całkowity wydatek, jaki się poniesie przy generalnym remoncie, rozpoczyna się na kwocie kilku tysięcy złotych, a kończy na kilkudziesięciu tysiącach złotych.

Cena montażu kabiny prysznicowej

Obecnie większość osób decydujących się na remont łazienki, zamiast wanny wybiera kabinę prysznicową. Wiąże się ona z oszczędnością miejsca, czasu podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i pieniędzy wynikających z zużycia wody. Chociaż remontując łazienkę, wielu inwestorów poszukuje możliwości zaoszczędzenia nieco środków, w przypadku montażu kabiny prysznicowej, tego się nie poleca. Aby mieć pewność, że jest dobrze ustawiona i nigdzie nie będzie przeciekać, warto jej montaż powierzyć specjalistom. W zależności od tego, gdzie mieszkamy, koszt instalacji kabiny prysznicowej będzie się różnił. Niższa kwota dotyczy montaży w województwie lubuskim, natomiast najwyższą cenę zapłacimy, mieszkając w województwie mazowieckim.
Koszt remontu łazienki - co trzeba uwzględnić?

Ile kosztuje położenie płytek w łazience?

Kolejną kwestią jest układanie płytek. Jeżeli ma się na tym polu pewne doświadczenie, to można spróbować swoich sił i ułożyć płytki samemu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wszelkie nierówności będą bardzo rzucać się w oczy. Ponadto podłoże musi być dobrze przygotowane, jeśliby pojawiły się pod płytkami puste przestrzenie, to w przyszłości wystarczy, by spadł cięższy przedmiot, a płytki pękną. Oprócz tego, że prace tego typu wymagają pewnej wiedzy i doświadczenia, są też czasochłonne.
Jak już wspomniano wcześniej, koszt płytek jest bardzo zróżnicowany. Zależy od tego, czy chodzi o płytki małe, czy duże. Ponieważ ułożenie małych elementów zajmuje więcej czasu, cena będzie wyższa. Tak samo, kiedy w grę wchodzi stworzenie finezyjnego wzoru na przykład z mozaiki. Z jakim wydatkiem należy się tutaj liczyć? Z reguły układanie płytek ściennych kosztuje inaczej przy podstawowych i standardowych rozwiązaniach, a może znacznie wzrosnąć przy większych wymaganiach. Do tego dochodzi koszt układania płytek podłogowych gdzie cena również zależy od projektowanych rozwiązań - te niestandardowe i oryginalne są droższe.

Ile kosztuje remont małej łazienki?

Jak widać na podstawie powyższych rozważań kosztorys na remont może być bardzo zróżnicowany. Zastanawiając się nad tym, ile kosztuje remont małej łazienki, wystarczy pomnożyć cenę wymienionych wyżej prac przez powierzchnię, dodać koszt materiałów budowlanych i urządzeń sanitarnych. Przy założeniu, że łazienka ma powierzchnię około 5 m2 to całkowity wydatek, razem z robocizną, może nie przekroczyć nawet kilku tysięcy złotych. Chociaż remont nie będzie tak drogi, jak w przypadku dużych łazienek, trzeba go dobrze przemyśleć. W tak małej łazience trudniej umieścić wszystkie sprzęty, a jednocześnie zadbać o maksymalne wykorzystanie jej możliwości. Wtedy też współpraca z projektantem jest dobrym pomysłem.

Tani remont łazienki – czy to możliwe?

Od podjęcia decyzji o zrobieniu remontu, aż do jego ukończenia jest daleka droga. Bywa tak, że pomimo chęci budżet jest niewystarczający i pojawia się kłopot. Wtedy też należy dokładnie prześledzić przygotowany kosztorys i zastanowić się, czy są w nim takie punkty, których koszt można obniżyć. Przykładem jest wykonanie prostszych prac remontowych samodzielnie. Do takich zaliczyć można rozkręcanie starych mebli i skręcanie nowych. Tak samo większość osób poradzi sobie z malowaniem sufitu lub ścian. Być może po głębszej analizie okaże się, że nie ma konieczności skuwania płytek do cegły, a wystarczy je pomalować albo wymienić urządzenia sanitarne na nowsze. Koszt takiego remontu będzie znacznie niższy, a jednocześnie łazienka będzie odświeżona. Jeszcze więcej inspiracji dotyczących sposobów na redukcję kosztów można znaleźć w naszym artykule „Jak tanio wyremontować łazienkę?

Ile trwa remont łazienki?

Remont łazienki jest nie tylko bardzo kosztowny, ale i uciążliwy. Przez pewien czas łazienka będzie całkowicie wyłączona z użytku. Inwestorzy nie raz przenoszą się w tym czasie do bliskich bądź proszą o wsparcie i udostępnienie łazienki sąsiadów. Jak długo będzie to trwało? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od zakresu prac. Nie chodzi jedynie o bezpośrednie wykonanie poszczególnych czynności. Trzeba również doliczyć czas schnięcia wylewki i płytek. W przypadku, kiedy remont jest pobieżny, całość może zamknąć się w kilku dniach. Nie da się być jednak takim optymistą przy remoncie ze skuwaniem do cegły. Wtedy też remont trwa zazwyczaj kilka tygodni. W skrajnych przypadkach, przy dużych powierzchniach trwać może jeszcze dłużej.
Zobacz podobne artykuły
  1. Projekt łazienki: 3 rzeczy
  2. Jak tanio wyremontować łazienkę?
  3. Projekt łazienki od projektanta
  4. Ile kosztuje remont łazienki?
  5. 5 prostych sposobów jak odnowić łazienkę - to proste
Zobacz wszystkie artykuły