Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Kabina prysznicowa otwarta czy zamknięta

Maj 2022, autor: Daniel Czajka, doradca klienta
Czarna ścianka walk-inKabina prysznicowa niejedno ma imię. Do wyboru są zarówno modele, które zajmują dużą powierzchnię, a tym samym są centralnym punktem i ozdobą przestronnej łazienki, jak i takie, których niewielkie rozmiary pozwalają na montaż w kawalerce. Ponadto kabina może być zamknięta lub otwarta, czyli bez drzwi. Która z tych dwóch opcji jest lepsza?

Przeglądając najnowsze trendy łazienkowe, można łatwo zauważyć, że w większości przypadków na dopracowanych projektach znajduje się kabina walk in. W odróżnieniu od tradycyjnej nie ma drzwi, a tym samym jest oszczędna w formie i zachęca, by włączyć ją w minimalistyczny wystrój. Jednocześnie brak drzwi budzi kontrowersje i obawy w związku z zachlapaniem łazienki. Czy warto w takim razie wziąć to rozwiązanie pod uwagę? Czy może jest to jedynie chwilowa moda?

Spis treści
  1. Kabina otwarta, co to takiego?
  2. Największe zalety kabin prysznicowych otwartych
  3. Czy kabina walk in ma jakieś wady?
Kabina prysznicowa otwarta czy zamknięta

Kabina otwarta, co to takiego?

W dalszym ciągu wiele osób utożsamia kabinę prysznicową z pewną zamkniętą bryłą, ale przy modelach typu walk in od tego się odchodzi. W zależności od tego, gdzie kabina ma stać i jakie są oczekiwania inwestorów, ma jedną, dwie bądź trzy tafle szkła stanowiące ścianki i to tyle. Żadnych ruchomych elementów jak drzwi tutaj nie ma. Kabina prysznicowa otwarta jest dobrą propozycją dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych mających problemy z mobilnością, a także dla wszystkich osób ceniących sobie wygodę użytkowania i nowoczesny design.

Największe zalety kabin prysznicowych otwartych

Przede wszystkim kabina otwarta to nieprzeciętny i nowoczesny design. Decydując się na nią, można całkowicie odmienić charakter wnętrza. Szkło jest powszechnie stosowane przez projektantów i architektów, stąd jego obecność w łazience jest bardzo pożądana. Nada jej lekkości, świeżości, rozjaśni i powiększy wnętrze.

Na uwagę zasługuje komfort jej użytkowania. Nie trzeba otwierać drzwi, zamiast tego po prostu wchodzi się do wnętrza kabiny. Takie kabiny mają albo wyjątkowo płaski i niski brodzik, albo są z odpływem liniowym, więc nie trzeba podnosić nóg, co też zwiększa wygodę. Więcej o odpowiednich brodzikach jest w artykule „Rodzaje brodzików prysznicowych”. W przeciwieństwie do gotowych kabin zamkniętych model typu walk in można dopasować do indywidualnych potrzeb i wymiarów łazienki. Oznacza to, że wbrew obawom części inwestorów rozwiązanie to można zastosować nie tylko w przestronnych pomieszczeniach, ale także tych o mniejszym metrażu.

Zaletą jest również prosty montaż. Szklaną ściankę ze wspornikiem można ustawić właściwie w dowolnym miejscu. Poza tym niewielka ilość elementów sprawia, że kabinę łatwo utrzymać w czystości. Nie będzie drzwi, klamek i załamań, a tym samym nie ma trudno dostępnych miejsc, w których gromadzi się brud. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie codzienne czyszczenie, wystarczy wziąć pod uwagę kabiny SanSwiss, z których każda posiada powłokę AQUAPERLE chroniącą przed zaciekami i osadzaniem się kamienia.

Czy kabina walk in ma jakieś wady?

Trudno o urządzenia, które w ogóle ich nie posiadają i nie chodzi tylko o wyposażenie łazienki. Jak więc to wygląda w przypadku kabiny otwartej? Największym minusem tego rozwiązania jest to, że przez brak drzwi ciepło łatwiej ucieka.

Jedną z wad mogą się okazać także kłopoty z wentylacją. Podczas brania prysznica, para wodna będzie wydostawać się poza kabinę i unosić w całej łazience. Stąd bardzo ważne jest przyjrzenie się wcześniej pomieszczeniu pod kątem wentylacji, aby nie zaczęła gromadzić się wilgoć i pleśń. Jeżeli w łazience jest okno, to po każdym prysznicu, należy je otworzyć i przewietrzyć pomieszczenie. Część osób obawia się, że brak drzwi przyczynia się do chlapania wodą na całą łazienkę. Jednak przy założeniu, że całość jest dobrze wymierzona, dopasowana i zamontowana, to problem chlapania wcale nie musi być większy niż wtedy, gdyby w łazience byłaby wanna.
Kabina prysznicowa otwarta czy zamknięta

Kabina zamknięta – zalety i wady

Kabina zamknięta w odróżnieniu od otwartej posiada drzwi. Wśród zalet wymienia się zatrzymywanie ciepła wewnątrz kabiny, co doceniają osoby wrażliwe na zimno. Jest to ważne zwłaszcza zimą, kiedy łatwo o przeziębienie, a prysznic nie raz bierze się po to, by rozgrzać ciało po całym dniu. Obecność drzwi pozwala zachować wilgoć wewnątrz kabiny, więc jeśli łazienka nie ma dobrej wentylacji, to jest to lepsza opcja. Jest jeszcze kwestia chlapania, która tak często budzi obawy przy kabinach otwartych. Przy założeniu, że w łazience będzie dobrej jakości kabina, jej drzwi będą szczelne, a woda nie będzie wydostawać się poza kabinę, to nie trzeba się tym martwić.
Wśród wad z pewnością trzeba zwrócić uwagę na ograniczony komfort użytkowania z powodu drzwi oraz konstrukcji w wypadkach gdzie kabina posiada masywny profil dolny. Kłopotliwe może być również utrzymanie ich w czystości. Jest mnóstwo zakamarków, do których trudno się dostać i trzeba sięgnąć po małą szczoteczkę. Czyszczenie w tym przypadku może się więc okazać czasochłonne i uciążliwe.

Jak widać zarówno kabiny otwarte, jak i zamknięte mają swoje zalety. Oznacza to, że przed zakupem należałoby przyjrzeć się swoim potrzebom i sprecyzować, co jest dla domowników najważniejsze, by wybrać tę kabinę, z której wszyscy będą zadowoleni.
Zobacz podobne artykuły
  1. Kabiny prysznicowe – czym różnią się między sobą
  2. Jak zaaranżować łazienkę? Przegląd styli oraz porady
Zobacz wszystkie artykuły