Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Hotelowa łazienka - jak ją wyposażyć

Styczeń 2023, autor: Paweł Kołakowski, doradca klienta
Hotelowa łazienkaHotelowe wnętrza powinny być wykończone w taki sposób, by korzystanie z nich było dla gości w jak najwyższym stopniu wygodne. Szczególną uwagę należy poświecić łazience. Komfort użytkowania może przełożyć się opinie o całym obiekcie. Trzeba na nią spojrzeć jako na hotelową wizytówkę.

W zależności od standardu hotelu, czy jest to mały pensjonat, czy hotel 5-gwiazdkowy, wymagania w związku z wyposażeniem łazienki będą nieco inne. Są takie elementy wyposażenia, których obecność jest niezbędna w każdej łazience hotelowej, ale nie brakuje też takich akcesoriów, które podkreślają standard premium. O czym trzeba pamiętać, remontując to pomieszczenie?

Spis treści
  1. Na czym nie oszczędzać przy wykonywaniu łazienki hotelowej?
  2. Dostosowanie łazienki hotelowej dla osób niepełnosprawnych
  3. Wanna czy prysznic w hotelu?
  4. Jak dobrać lustro do łazienki hotelowej?
  5. Wybór WC
  6. Rodzaje umywalek często stosowane w hotelach
  7. Oświetlenie w łazience hotelowej
  8. Wykończenie ścian

Na czym nie oszczędzać przy wykonywaniu łazienki hotelowej?

Przede wszystkim projektując łazienkę w hotelu, należy zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi. To pierwszy zbiór wytycznych, jakie się uwzględnia. Jest to szereg zaleceń, jakie pomieszczenie musi spełnić, niezależnie od standardu hotelu. Obowiązkowo musi być kabina prysznicowa lub wanna. Należy w tym miejscu zadbać o bezpieczeństwo gości, a więc zainwestować w maty, dywaniki lub płytki antypoślizgowe, które będą chronić przed poślizgnięciem się i upadkiem. Następna na liście jest umywalka z blatem bądź półką na kosmetyki. Nie może zabraknąć miski WC, lustra podświetlanego oraz gniazdka elektrycznego z osłoną. Na koniec musi być wydzielona przestrzeń na takie akcesoria jak kosz na śmieci, wieszaki i mydelniczka bądź dozownik na mydło.

Projektując wnętrze, najlepiej od razu spojrzeć na nie pod kątem tego, by było ergonomiczne w użytkowaniu. Warto też usprawnić proces przygotowania i uprzątnięcia pokoju dla kolejnych gości, a tym samym zadbać o to, by sprzątanie łazienki w hotelu było szybkie. Tutaj ważny jest rodzaj materiałów wykończeniowych, czy liczba trudno dostępnych zakamarków.

Dostosowanie łazienki hotelowej dla osób niepełnosprawnych

O tym, że łazienka hotelowa ma być przystosowana dla osób niepełnosprawnych, należałoby przemyśleć już na etapie jej projektowania. Nie zawsze da się przerobić gotowe wnętrze tak, by było wygodne w użytkowaniu dla osób o specjalnych potrzebach. Błędy aranżacyjne mogą nie tylko znacząco zmniejszać komfort, ale też narażać użytkownika na przykład na upadek. W łazience dla niepełnosprawnych miska WC ma znajdować się na wysokości 40 cm i być wyposażona w specjalną deskę. Kabina prysznicowa powinna posiadać bezprogowe wejście. Pod prysznicem musi znaleźć się siedzisko i uchwyty. Te ostatnie należy zamontować też w innych częściach łazienki. Wodę użytkowania wpływ ma również umywalka z baterią bezdotykową bądź czasową, a także uchylne lustro.

Wanna czy prysznic w hotelu?

Na to pytanie również należy odpowiedzieć sobie wcześniej. Najczęściej do aranżacji jest mała łazienka hotelowa, a tym samym potrzebne są rozwiązania, które nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie zapewniają wygodę użytkowania. Kabina prysznicowa wydaje się wtedy idealna. Jej atutem jest nie tylko to, że nie zajmuje dużo przestrzeni, ale jest funkcjonalna, wygodna w użytkowaniu dla gości i wiąże się z mniejszym zużyciem wody. W przemyślanej i ergonomicznej łazience nie ma zbyt wielu zakamarków, w których może gromadzić się brud, a przez to trudniej byłoby je utrzymać w czystości. Skutecznym rozwiązaniem będą kabiny z płaskimi brodzikami lub odpływem liniowym.

Łazienka hotelowa, zamiast prysznica może mieć wannę. Jednak goście zazwyczaj preferują pierwszą opcję. Sama wanna zajmuje sporo miejsca, więc lepsza będzie przy większym metrażu. Aby połączyć funkcje wanny i kabiny prysznicowej można zastosować parawan nawannowy.
Hotelowa łazienka - jak ją wyposażyć

Jak dobrać lustro do łazienki hotelowej?


Jednym z podstawowych elementów każdej łazienki, także wtedy, kiedy jest to łazienka w stylu hotelowym, jest lustro. Będzie nie tylko zwiększać funkcjonalność pomieszczenia, ale wpłynie na to, że wyda się ono optycznie większe i zyska głębi. Ponadto, jeśli dobierze się lustro pod kątem zastosowanego stylu aranżacyjnego, będzie jedną z ozdób.
Wielkość idealnego lustra jest zależna m.in. od szerokości umywalki. Kiedy umywalka jest duża, lustro nad nim nie może być wąskie. Wedle uniwersalnej zasady powinno mieć taką samą szerokość jak umywalka. Dobrze sprawdzają się tutaj lustra okrągłe, owalne i prostokątne. Są projektanci, którzy od tego odchodzą i chętnie wieszają lustra większe niż umywalka. Ta propozycja jest godna uwagi w sytuacji, kiedy sama umywalka jest niewielkich rozmiarów. Nie można zapominać, że lustro ma być w pierwszej kolejności funkcjonalne. Jeśli łazienka hotelowa ma też na innej ścianie niż umywalka lustro, to te znajdujące się nad umywalką może być mniejsze. Jednak ta opcja jest rzadko spotykana.

Wybór WC

Kolejną kwestią, nad jaką należy się zastanowić, jest wybór miski WC. Podczas wyboru spogląda się na praktyczność i estetykę. Uniwersalnym rozwiązaniem jest WC kompakt, w którym miska jest połączona ze zbiornikiem na wodę i spłuczką. Niewątpliwym atutem tej opcji jest szybki montaż. Jednak jeśli łazienka hotelowa ma niewielkie wymiary i jest urządzona nowocześnie, to dobrą propozycją będzie miska zawieszana. Zbiornik ze spłuczką znajduje się wtedy w ścianie, a sama miska jest na stelażu ukrywającym instalację. To przekłada się na oszczędność miejsca, większą estetykę i łatwe sprzątanie.

Rodzaje umywalek często stosowane w hotelach

Ze względu na intensywność eksploatacji znajdujące się w hotelowej łazience wszystkie elementy muszą być z wytrzymałych i odpornych materiałów. Stąd najczęściej instaluje się umywalki ceramiczne. Mogą być nieszkliwione albo szkliwione, te drugie mają powierzchnię zapobiegającą osadzaniu się zabrudzeń, ale jednocześnie są kosztowniejsze. Do wyboru są także umywalki szklane. Wyglądają oryginalnie, często mają finezyjne kształty i są kolorowe. Jednak łatwo się tłuką i wymagają częstej pielęgnacji. Do wyboru są też konglomeraty kamienne, które raczej w hotelach spotyka się rzadko.

Umywalki nie różnią się tylko pod względem materiału wykonania. Inny jest też sposób montażu. Dużą popularnością w łazienkach hotelowych cieszą się umywalki meblowe. Są dopasowane wielkością do konkretnych modeli szafek. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy zamykaną szafkę, co z pewnością goście docenią. Innymi popularnym rodzajem są umywalki nablatowe, które w zależności od wizji mogą być ustawione na blacie lub w niego wpuszczone.
Hotelowa łazienka - jak ją wyposażyć

Oświetlenie w łazience hotelowej

Nie można pominąć kwestii oświetlenia. Podstawą jest oświetlenie ogólne znajdujące się na suficie. Plafony, lampy sufitowe, oprawy halogenowe będą odpowiednie. To, która opcja będzie tą najlepszą, jest zależne od stylu aranżacyjnego. Jednak oświetlenie sufitowe jest za słabe do tego, by wykonywać takie czynności jak golenie twarzy czy makijaż. Stąd przy lustrze powinno znaleźć się oświetlenie dodatkowe punktowe. Dobrze sprawdzają się symetryczne oprawy znajdujące się z obu stron lustra. Inną propozycją jest oprawa zamontowana nad nim. Ważne, by postawić na oświetlenie, które nie powoduje cieni ani nie oślepia.

Wykończenie ścian

Urządzenia sanitarne, lustro i oświetlenie to nie wszystko, z czym trzeba się zmierzyć. Jeszcze zanim umieści się je w łazience, trzeba będzie wykończyć ściany i podłogi. Łazienka jest pomieszczeniem, w jakim panuje wysoki poziom wilgotności, a tym samym materiały wykończeniowe muszą być odporne na działanie wody. Dostępne są różne opcje, dlatego można wybrać coś, co łączy funkcjonalność z estetyką. Co wykorzystuje się najczęściej?

Płytki łazienkowe

Od lat w łazience stosowane są najczęściej. Ceni się je za odporność i trwałość. Stawiając na płytki dobrej klasy, można mieć pewność, że łazienka w hotelu będzie służyć przez długi czas bez konieczności wykonania remontu. Chociaż nadal płytki kojarzy się z prostokątami i kwadratami, to możliwości, jakie się z nimi wiążą, są znacznie większe. Do wyboru są heksagony, arabeski, jodełka i kilka innych typów. Dzięki nim w łazience zagości niepowtarzalny design.

Farba

Często w nowoczesnych łazienkach odchodzi się od układania płytek na wszystkich powierzchniach i zamiast tego, część z nich pokrywa się farbą. Jest to dobra opcja pod warunkiem, że będzie to przystosowana do warunków panujących w łazience mieszanka. Trzeba się koncentrować na farbach dedykowanych łazienkom. Powinny być hydrofobowe i nieprzepuszczające wody. Mają przy tym być odporne na ścieranie i plamy. Dobrze, by skład farby posiadał składniki, które będą przeciwdziałać rozwojowi grzybów i pleśni.

Tapeta w łazience hotelowej

Część hotelarzy poprzez oryginalny wystrój wnętrz chce zapisać się w pamięci gości. W przypadku łazienki pomocna może być tapeta. Nie chodzi jednak o zwykłą tapetę, jaką układa się w pokojach, bo ta szybko przestanie wyglądać dobrze. Sprawdzają się tapety winylowe, tapety z włókna szklanego i inne wodoodporne fototapety. Nie są tak trwałe, jak płytki, ale ich koszt nie jest bardzo duży, można je przecierać na mokro i wyglądają efektownie.

Akcesoria łazienkowe do hoteli – o co warto zadbać

Kropką nad „i” w każdej aranżacji są różnego rodzaju dodatki i akcesoria. Ułatwiają korzystanie z pomieszczenia i podkreślają ich charakter. W łazience w stylu hotelowym też nie może ich zabraknąć. Goście powinni mieć do dyspozycji ręczniki w kilku rozmiarach. Dobrze, by pojawiły się przybory kosmetyczne. Wiele producentów kosmetyków oferuje linie dla hoteli, dzięki czemu na opakowaniach może być logo obiektu. Inne przydatne akcesoria łazienkowe do hoteli to na przykład suszarka do włosów, czy przyjemny w dotyku szlafrok. W renomowanych ośrodkach można znaleźć czepki, rękawice kąpielowe albo maseczki. Goście bardzo sobie cenią wszystkie dodatkowe akcesoria, które dodatkowo ułatwiają zabiegi pielęgnacyjne. Dlatego warto zainwestować na przykład w specjalne lustra do makijażu. Koszt nie jest wysoki, a pozytywnie wpłynie na ocenę hotelu.
Zobacz wszystkie artykuły