Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Ergonomia w łazience: zasady, które trzeba znać

Kwiecień 2020, autor: Michał Swoboda, doradca klienta
ANNEAMimo że każda łazienka jest inna, to jest kilka zasad, których warto się trzymać, projektując wnętrze. Architekci i biura projektowe znają je na wylot, ale jeśli lubisz samodzielnie rozplanować układ łazienki, polecamy nasz poradnik.

Spis treści
  1. Ergonomia w łazience: oceń potrzeby
  2. Ergonomia w łazience: oblicz przestrzeń
  3. Ergonomia w łazience: lokalizacja

Ergonomia w łazience: oceń potrzeby

Inaczej projektuje się łazienkę dla singla, inaczej dla rodziny z jednym dzieckiem, inaczej dla trzech pokoleń. Zastanów się, jak wygląda poranek w Twoim domu, kto i kiedy korzysta z łazienki. To pozwoli ustalić, czy tak modne dwie umywalki są potrzebne, czy wystarczy jedna, ale z większym blatem. Kolejna sprawa to WC – może można wydzielić osobne pomieszczenie? Dochodzi też kwestia wyboru między wanną a prysznicem. Pisaliśmy o tym w naszym poradniku: Prysznic czy wanna – jak dobrze wybrać.
Ergonomia w łazience: zasady, które trzeba znać

Ergonomia w łazience: oblicz przestrzeń

Kiedy mówimy o przestrzeni, mamy na myśli nie tylko to, czy łazienka jest duża czy mała (polecamy nasz poradnik: Mała łazienka – sprawdzone pomysły), ale też konieczność zachowania pewnych ustalonych odległości. Warto pamiętać np. że umywalka powinna mieć górną krawędź 80-85 cm od podłogi. Do tego dochodzi kwestia lustra nad umywalką. Jeśli nie zdecydujesz się na wysokie lustro, a jest duża różnica wzrostu między domownikami, rozwiązaniem może być lustro ruchome. W kabinie prysznicowej można założyć baterię prysznicową – tutaj optymalna wysokość to 110-130 cm od podłogi. Jeśli wybierzesz deszczownicę, powinna znajdować się na około 200-220 cm nad dnem brodzika. Inna metoda oszacowania tej wysokości to dodanie 30 cm do wzrostu najwyższego domownika.
Trzeba też wygospodarować miejsce na otwieranie drzwi kabiny prysznicowej – chyba, że wybierzesz wariant z drzwiami przesuwnymi. Polecamy nasz poradnik o kabinie prysznicowej przesuwnej.

Ergonomia w łazience: lokalizacja

Duża, widna łazienka z oknem to marzenie, ale nie zawsze udaje się tak ustawić wnętrze domu czy mieszkania, zwłaszcza w blokach. Poza tym, nawet w takiej łazience konieczne jest doświetlenie dodatkowe, szczególnie przy lustrze nad umywalką. O tym, jak zaprojektować łazienkę bez okna, pisaliśmy w naszym poradniku. Poza oświetleniem, pamiętaj też o dobrej wentylacji – inaczej wilgoć uszkodzi ściany i meble.

Ergonomia w łazience: niezbędne dodatki

Mamy już łazienkę rozrysowaną, wszystko się zmieściło, kabina prysznicowa jest duża i wygodna... Ale gdzie miejsce na ręcznik? I gdzie włączyć suszarkę? To ważne szczegóły, o których nie zawsze się myśli. Zaplanuj haczyki na ubrania, półki czy szafki na zapasowe ręczniki i koniecznie co najmniej dwa gniazdka elektryczne, zabezpieczone przed zachlapaniem. Pamiętaj: łazienka musi być przede wszystkim wygodna. Dla wszystkich domowników.
Zobacz wszystkie artykuły