Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Duża łazienka – jak ją zaaranżować?

Grudzień 2021, autor: Daniel Czajka, doradca klienta
Duża łazienkaŁazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Muszą znaleźć się w niej odpowiednie sprzęty i ważne jest ich rozmieszczenie. O ile przy niewielkim pomieszczeniu trzeba się czasem nagimnastykować, by stworzyć aranżację łączącą walory funkcjonalne i estetyczne, o tyle przy przestronnych wnętrzach nie ma ograniczeń. Dużą łazienkę można zaaranżować w taki sposób, aby nie tylko służyła podczas porannej czy wieczornej toalety, ale stanowiła przestrzeń do relaksu.

Podczas planowania wykończenia łazienki trzeba pamiętać o tym, że jest ona pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Przede wszystkim ma zapewniać wygodę podczas czynności higienicznych. Liczy się więc wielkość sprzętów i ich dostosowanie do potrzeb domowników, a także odpowiednie oświetlenie, bez którego golenie bądź robienie makijażu byłoby trudne. Jeżeli do dyspozycji jest duża łazienka, to aranżacje mogą być bardzo różnorodne i dają wiele możliwości. Można w niej wydzielić strefę do relaksu lub wręcz stworzyć pokój kąpielowy. W ten sposób łazienka nie tylko stanie się miejscem, w którym domownicy będą z chęcią odpoczywać, ale będzie zachwycać swoim wystrojem.

Spis treści
  1. Aranżacja dużej łazienki
  2. Jak urządzić dużą łazienkę? Zacznij od projektu!
  3. Rozmieszczenie urządzeń sanitarnych w dużej łazience
  4. Duża łazienka z wanną i prysznicem – tu nie ma miejsca na dylematy
  5. Wyposażenie dużej łazienki – co jeszcze można dodać?
  6. Co z kolorami i materiałami?
  7. Magia dodatków w dużej łazience

Aranżacja dużej łazienki

Większa przestrzeń zachęca do eksperymentowania z wystrojem i wydaje się prostsza w wykończeniu niż mniejsze pomieszczenie. W pewnym sensie tak jest, ale warto zachować ostrożność. Aranżacja dużej łazienki powinna być spójna z tym, jak urządzone są pozostałe pomieszczenia w domu. Jeśli całe mieszkanie lub dom jest w stylu nowoczesnym, to styl rustykalny w łazience nie będzie pasował.

Podczas tworzenia aranżacji większego pomieszczenia można wpaść w pewną pułapkę. Chociaż miejsca jest dużo, należy uważać, by sprzętów i dekoracji nie było w nadmiarze. Nawet przy przestronnej łazience można doprowadzić do tego, że wystrój będzie sprawiać wrażenie przeładowanego i przytłaczającego. Warto zadbać, by zachować przestronność, jaką oferuje większa łazienka.

Nowoczesna duża łazienka cechuje się łagodnym podziałem pomieszczenia na strefy użytkowe. Unika się budowania ścianek, zamiast tego można postawić na zmianę wzoru na płytkach bądź taflę szkła.
Duża łazienka – jak ją zaaranżować?

Jak urządzić dużą łazienkę? Zacznij od projektu!

Pierwszą rzeczą, od jakiej należałoby zacząć, jest projekt. Bez niego nie da się w pełni wykorzystać potencjału wnętrza. Plan działania jest podstawą. Co taki projekt powinien uwzględniać? Najpierw trzeba dobrze wymierzyć pomieszczenie i rozrysować je na kartce lub w programie komputerowym, a następnie można dorysować kolejne elementy. Rysowanie rozpoczyna się od wydzielania stref użytkowych. Musi być przestrzeń toaletowa, w której będzie miska WC i umywalka. Drugą strefą będzie strefa kąpielowa. Na tym etapie można sprecyzować, czy będzie to duża łazienka z wanną i prysznicem, czy zmieści się tylko kabina albo wanna. Jeżeli jest jeszcze sporo miejsca, można rozważyć stworzenie strefy wypoczynkowej.
Mając na planie podstawowe sprzęty sanitarne, widać, jak dużo miejsca zostało na meble. Warto je też od razu nanieść w tych miejscach, w których będą stały. Przy przestronnych łazienkach można wyjść poza utarte schematy i nie trzeba ograniczać się do zwykłych regałów łazienkowych. Dobrą propozycją jest zabudowa na wymiar zajmująca całą ścianę. Taki system zabudowy może skrywać mnóstwo półek i szafek, a przez to w łazience nie muszą stać już żadne inne meble do przechowywania.

Kolejnym punktem takiego projektu będzie sprecyzowanie, jakie materiały wykończeniowe będą na podłodze i na ścianach. Większość osób w dalszym ciągu decyduje się na płytki ceramiczne, ale dobrze sprawdza się wodoodporna tapeta bądź drewno egzotyczne. Planując wystrój, od razu należałoby też rozważyć kwestię oświetlenia. Duża łazienka z oknem zapewni dużo naturalnego światła w ciągu dnia. Mimo to, okolice lustra nad umywalką warto dodatkowo doświetlić. Poza tym w strefie wypoczynkowej przyda się oświetlenie subtelne i sprzyjające relaksowi. Ciepłe światło punktowe pozwoli szybciej zregenerować siły.

Rozmieszczenie urządzeń sanitarnych w dużej łazience

Duża łazienka zachęca do tego, by nieco bardziej eksperymentować. Dotyczy to również rozmieszczenia poszczególnych urządzeń sanitarnych. Można wannę czy kabinę prysznicową ustawić przy ścianie, przy drugiej może być umywalka. Jednak jeśli metraż jest duży, to mogłoby się okazać, że na środku jest zbyt dużo wolnej przestrzeni. W przypadku kiedy łazienka ma więcej niż 10 m2, warto na nią spojrzeć jako na pokój kąpielowy.

W przypadku pokoju kąpielowego do aranżacji podchodzi się inaczej, niż w przypadku zwykłej łazienki. Poza podstawowymi sprzętami i meblami może być miejsce na szezlong czy duże rośliny. Efekt będzie lepszy, kiedy w pomieszczeniu jest okno z ładnym widokiem. Jeżeli w grę wchodzi duża łazienka na poddaszu, to również warto wykorzystać potencjał, jaki tkwi w oknie.

We wnętrzu aranżowanym na pokój kąpielowy urządzenia sanitarne mogą być w centralnym punkcie. Piękna wolnostojąca wanna będzie prawdziwą ozdobą. Może stać na środku sama albo być oddzielona ścianką od stylowej kabiny prysznicowej. Nie będzie tutaj sztywnego podziału na strefy, ale jeśli dobrze przemyśli się rozmieszczenie wyposażenia, to łazienka może sprawiać wrażenie jeszcze większej.

Duża łazienka z wanną i prysznicem – tu nie ma miejsca na dylematy

Najczęściej wśród domowników są zwolennicy długiej kąpieli w wannie i szybkiego prysznica. Przy małych łazienkach nie ma miejsca na oba sprzęty, chyba że inwestorzy decydują się na wannę z parawanem nawannowym. Czasem przestrzeni jest tak niewiele, że mieści się tylko mniejsza kabina prysznicowa. Mając do dyspozycji dużą łazienkę, nie ma tego typu problemów. Dlatego najlepszym wyjściem jest duża łazienka z prysznicem i z wanną. Rano, kiedy domownicy spieszą się do pracy, mogą wziąć orzeźwiający prysznic, natomiast wieczorem, gdy ciało jest spięte, mogą delektować się długą i relaksującą kąpielą.
Duża łazienka – jak ją zaaranżować?

Wyposażenie dużej łazienki – co jeszcze można dodać?

Pytania dotyczące tego, jak urządzić dużą łazienkę, wiążą się również z tym, co może się w niej pojawić oprócz standardowego wyposażenia. Wiadomo już, że przy przestrzeniach przekraczających 10 m2 warto pomyśleć o pokoju kąpielowym. W taką łazienkę idealnie wkomponuje się wolnostojąca wanna i kabina prysznicowa typu walk in. Jest też miejsce, aby zamiast jednej umywalki były dwie. Obok miski WC może stać bidet. Co oprócz tego?
Wiele tak naprawdę zależy od tego, ile pozostało miejsca i jakie są oczekiwania domowników względem funkcji, jakie ma pełnić to pomieszczenie. Poza wspomnianym już szezlongiem może być toaletka, stylowy stolik, półki ze świeczkami i kadzidełkami. Część osób decyduje się na kabinę łaźni parowej lub montaż sauny Infrared.

Co z kolorami i materiałami?

Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie się aranżuje, trzeba pamiętać o tym, że dobór kolorów ma ogromny wpływ na to, jak takie wnętrze będzie postrzegane. W przypadku dużych łazienek nie trzeba się obawiać kolorów, które mogłyby optycznie zmniejszyć przestrzeń. Oznacza to, że można postawić zarówno na jasne jak i na ciemniejsze odcienie. Mało tego, zyskuje się duże pole do manewru, jeśli chodzi o materiały wykończeniowe. Sprawdzą się płytki gładkie, wzorzyste, z ciekawą fakturą. Ładnie będą się prezentować modele matowe i z połyskiem.

Po tym, jak strefy użytkowe będą rozplanowane, można pomyśleć o tym, jak je subtelnie wydzielić. Pomóc w tym mogą różne materiały wykończeniowe. Przykładowo w strefie wypoczynkowej dominującym materiałem może być drewno nadające wnętrzu przytulności. Natomiast przy strefie kąpielowej może pojawić się kamień lub płytki ceramiczne.

Magia dodatków w dużej łazience

Duże i przestronne wnętrza mogłyby wydać się zimne i puste, gdyby nie dodatki. To właśnie ozdoby sprawiają, że aranżacja zyskuje swój unikalny charakter. Poleca się, by na podłodze i ścianach nie było zbyt dużo mocnych barw, za to dodatki powinny mieć wyraźniejszy akcent kolorystyczny. Żywy kolor sprawi, że łazienka zyska nieco energii i świeżości. Kolorowymi akcentami mogą być świeczki, wazony, figurki, doniczki roślin, ręczniki, bądź dywan w strefie wypoczynkowej. Wybór jest więc spory. Zaletą dodatków jest to, że w przyszłości, kiedy domownicy będą chcieli zmienić wystrój, nie będą musieli decydować się na duży remont. Wystarczy, że wymienią dodatki, a inny kolor, inny wzór od razu sprawi, że łazienka będzie prezentować się zupełnie inaczej.

Oświetlenie kropką nad „i” w dużej łazience

Jak już było wcześniej, bardzo ważne jest oświetlenie i podobnie jak w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej warto o nim myśleć na etapie budowy domu lub podczas gruntownego remontu. Oświetlenie dzieli się na kilka kategorii – oświetlenie ogólne, dodatkowe i dekoracyjne. W łazienkach z oknem do wnętrza wpada oświetlenie naturalne, co zwiększa komfort użytkowania i pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Jednak wieczorami lub w pochmurne dni do korzystania z łazienki potrzebne jest oświetlenie ogólne, czyli sufitowe. Jest ono podstawowym źródłem światła. Oprócz tego poszczególne strefy warto doświetlić. I tak światło dodatkowe musi być przy łazienkowym lustrze, ale może również doświetlać strefę kąpielową lub wypoczynkową. Ponadto jeżeli są ciekawe ozdoby na półkach, nietuzinkowo zaaranżowane wnęki lub inne interesujące miejsca, warto je delikatnie doświetlić poprzez instalację oświetlenia dekoracyjnego.
Zobacz podobne artykuły
  1. Sypialnia z łazienką - jak urządzić łazienkę w sypialni?
Zobacz wszystkie artykuły