Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Domowe sposoby na czystą łazienkę

Styczeń 2024
Domowe sposoby na czystą łazienkęJak każdy wie utrzymanie czystości w łazience jest istotne z co najmniej kilku powodów. Celem uzyskania zadowalającego efektu, trzeba pomieszczenie myć regularnie, dokładnie i odpowiednimi preparatami. Nie znaczy to jednak, że sprawdzą się tylko silne chemiczne preparaty. Jest kilka produktów spożywczych, które są ekologiczne, ekonomiczne i najpewniej większość z nich można znaleźć w każdej kuchni. Jakie są domowe sposoby na czyszczenie łazienki i czym myć płytki łazienkowe?

Przez podwyższony poziom wilgotności, jaki panuje w łazience, powstaje środowisko sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów. Zachowanie czystości w łazience pozwala uniknąć  drobnoustrojów lubiących wilgoć. To z kolei znacząco wpływa na zdrowie domowników, dłuższą żywotność fug i mebli oraz rozwiązanie problemu z nieprzyjemnym zapachem. Czym wyczyścić kafelki łazienkowe i jak zlikwidować przykry zapach z brodzika? Wystarczy stosować kilka prostych domowych sposobów.

Spis treści
  1. Jak usunąć nagromadzony kamień?
  2. Systematyczność to podstawa
  3. Jak wyczyścić szklane kabiny z osadów?
  4. Jak szybko wyczyścić fugi?
  5. Jak udrożnić rury i pozbyć się brzydkiego zapachu?

Jak usunąć nagromadzony kamień?

Jednym z najbardziej uciążliwych problemów w łazience jest obecność kamienia. Zbiera się w miejscach kontaktu z wodą – na armaturze łazienkowej, na płytkach i w muszli klozetowej. Chociaż kamień pojawia się właściwie w każdej łazience, to nie wszędzie stanowi równie poważny kłopot. Wiele zależy od tego, jaki jest poziom twardości wody. Jak usunąć kamień z płytek łazienkowych i innych powierzchni? Z pewnością można sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Jednak domowy środek do czyszczenia łazienki znajduje się na kuchennym blacie lub w szafce. Co to takiego i co jeszcze sprawdzi się, kiedy domownicy zastanawiają się, czym umyć między innymi płytki w łazience?
Domowe sposoby na czystą łazienkę

Kwasek cytrynowy na uporczywy kamień i rdzę

Z odsieczą w walce z kamieniem przychodzi dobrze znany kwasek cytrynowy. Jest ekologiczny, ekonomiczny i skuteczny. Działa podobnie jak naturalne kwasy. Oznacza to, że po kontakcie z kamieniem i rdzą wchodzi z nimi w reakcję i rozpuszcza. Sam sposób użycia jest prosty. Wystarczy przekroić cytrynę i przecierać powierzchnię pokrytą kamieniem lub rdzą. Po chwili zaczną się one rozpuszczać. Można też sięgnąć po kwasek cytrynowy w proszku. Dodając do niego wodę, uzyska się roztwór, który zadziała równie efektywnie. Przygotowany środek nakłada się na pokryte kamieniem miejsce i zostawia jakiś czas. Później wystarczy umyć powierzchnię miękką szmatką i wodą. To skuteczny domowy sposób na czyste fugi i armatury. Większy problem stanowi kamień, który gromadził się przez dłuższy czas. Tutaj dochodzi kolejna kwestia, czyli częstotliwość mycia. Czyszczenie płytek łazienkowych domowymi sposobami to jedno, ale liczy się też regularność.

Systematyczność to podstawa

Aby zabrudzenia nie były uporczywe, to czyszczenie płytek łazienkowych, i innych powierzchni oraz sprzętów należy robić systematycznie. Nawet jeśli domownicy posiadają profesjonalne środki i wiedzą, czym myć łazienkę, to w przypadku kiedy myją ją rzadko, mogą okazać się mało skuteczne i zabrudzeń będzie ciężko się pozbyć. Znacznie łatwiej usunąć świeży brud i kamień, niż taki, który gromadził się przez tygodnie, jeśli nie miesiące. Niewielki, ale regularny wysiłek podejmowany w związku z przecieraniem i myciem łazienki pomoże utrzymać ją w czystości i wbrew pozorom pozwoli zaoszczędzić dużo czasu. Wracając do tematu głównego, w zależności od tego, gdzie pojawia się zabrudzenie i jak jest ono głębokie, traktuje się je inaczej. Co sprawdzi się przy czyszczeniu szklanych powierzchni w kabinie?

Jak wyczyścić szklane kabiny z osadów?

Na szybach kabiny prysznicowej zacieki z mydła i kamienia mogą być prawdziwą zmorą. Szkło eksponuje wszelkie niedoskonałości i zabrudzenia, stąd nawet niewielkie zabrudzenie jest bardzo widoczne. Doskonale sprawdza się wspomniana cytryna. Nie uszkodzi powierzchni szkła, a przy tym pomoże rozprawić się z brudem. Innym sposobem jest wykorzystanie delikatnego płynu do naczyń i gąbki lub szmatki.

Żeby zaoszczędzić czas na czyszczeniu szyb kabiny prysznicowej, najlepiej od razu skoncentrować się na modelach z szybami pokrytymi powłoką hydrofobową. Dzięki niej woda nie spływa strumieniami a kroplami, przez co nie powstają nieestetyczne zacieki. Rozwiązanie to stosuje producent kabin prysznicowych i brodzików SanSwiss. Ważne jednak, że do mycia kabin z powłoką hydrofobową wykorzystuje się specjalne środki. Nieodpowiednie preparaty mogłyby uszkodzić powłokę, która straciłaby swoje właściwości. Odpowiednie preparaty z oferty SanSwiss to Glass Cleaner, Power Cleaner i Protect Cleaner.

Często używanym do czyszczenia środkiem jest soda oczyszczona, ale w przypadku takich materiałów jak szkło, należy z niej zrezygnować. Ma ona silne właściwości ścierne, dlatego może przyczyniać się do powstawania rys. A czy sprawdzi się w takim razie jako domowy sposób na czyszczenie fug?
Domowe sposoby na czystą łazienkę

Jak szybko wyczyścić fugi?

W zakamarkach zawsze gromadzi się najwięcej uciążliwych zabrudzeń, z którymi później trudno się uporać. W przypadku łazienki takimi zakamarkami będą fugi pomiędzy płytkami. Stanowią idealne miejsce dla rozwoju pleśni i grzybów, a osady z kamienia są trudne do usunięcia. Niekoniecznie to, czym można czyścić kafelki łazienkowe, będzie wystarczające w przypadku fug. Oczywiście można sięgnąć po ocet bądź cytrynę, ale w tym przypadku lepiej postawić na coś mocniejszego. Tutaj sprawdzi się wspomniana wcześniej soda oczyszczona. A jeszcze lepiej, kiedy zrobi się mieszankę z sody oczyszczonej, wody i octu. Taki preparat wystarczy nanieść na fugi szczoteczką do zębów i przecierać, a później zmyć wodą. Innym skutecznym sposobem jest zastosowanie pasty do zębów. Ona także ma właściwości ścierne. Innym powszechnym łazienkowym kłopotem bywa nieprzyjemny zapach.

Jak udrożnić rury i pozbyć się brzydkiego zapachu?

W brodziku istotne jest nie tylko mycie jego widocznej części, ale także odpływu. W tym celu należy odsłonić pokrywę odpływu i wyczyścić sitko. Jeżeli jest taka możliwość, to warto wyjąć i przepłukać również syfon.

W przypadku brodzika i rur skuteczna w walce z nieprzyjemnym zapachem ponownie okazuje się cytryna. Można ją wykorzystać zarówno przy czyszczeniu brodzika, jak i wtedy, kiedy potrzebne jest mycie odpływu. Ma właściwości dezynfekujące i świetnie neutralizuje zapachy. Tak samo dobrym sposobem jest zastosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać ją do rury, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Podsumowanie

Zastanawiając się nad tym, czym myć płytki i inne elementy łazienki, w pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby, a jest ich całkiem sporo. W większości przypadków wystarczy zastosować preparaty obecne w każdym domu. Cytryna, ocet, soda oczyszczona, pasta do zębów i delikatne detergenty z reguły są wystarczające. Myjąc łazienkę regularnie, na przykład raz na tydzień, nie trzeba będzie sięgać po bardziej inwazyjne metody lub – co gorsza – przyspieszać remontu.
Zobacz wszystkie artykuły