Cookies
Potwierdzenie moich wyborów
Zezwolenie na wszystkie

Odrzucenie wszystkich

Czarna łazienka - Czy jest praktyczna?

Październik 2023
Czarna łazienkaZarówno projektanci, jak i prywatni inwestorzy coraz śmielej wprowadzają do wnętrz oryginalne i mniej oczywiste kolory. W przypadku łazienki może być to kolor czarny. Czy rozwiązanie to jest dobrą i praktyczną opcją, a czarna łazienka to same zalety?

Obojętnie, czy wnętrze będzie w całości utrzymane w czarnym kolorze, czy będą w nim tylko akcesoria do łazienki czarny mat, dobrze przemyślany wystrój prezentuje się znakomicie. Czy to jedyny powód, dla którego warto o tym pomyśleć?

Spis treści
  1. Wprowadzenie
  2. Zalety i wady czarnej łazienki
  3. Jak zaprojektować praktyczną czarną łazienkę?
  4. Praktyczne porady odnośnie utrzymania czarnej łazienki

Wprowadzenie

Jeszcze niedawno bazową barwą w łazience była biel. Białe urządzenia sanitarne wraz z chromowaną armaturą to prawdziwa klasyka, ponadczasowa i uniwersalna. Do tego białe lub pastelowe płytki. Wybór ten nie jest przypadkowy. Jasne barwy powiększają wnętrza, co w wielu łazienkach jest pożądane. Jednocześnie kojarzą się ze świeżością i czystością. Mimo to wielość dostępnych materiałów budowlanych i wykończeniowych zachęca do tego, by nieco bardziej eksperymentować z wystrojem. Przeglądając najnowsze trendy, często znajdują się propozycje na całe czarne łazienki lub na łazienki, których same płytki, armatura lub dodatki są w tym kolorze.

Trendy w projektowaniu łazienek

Czerń jest jednym z elementarnych kolorów w kilku stylach aranżacyjnych, jakie w ostatnich latach cieszą się szczególną popularnością. Przede wszystkim łazienki z czarną armaturą i płytkami są świetną propozycją do wnętrz, w których ma być styl glamour. W tym przypadku rewelacyjnie sprawdza się czerń z połyskiem. Glamour jest trendem, w którym liczy się szyk i wytworność, a nie ma drugiej równie eleganckiej barwy jak czerń. Łazienka z czarnymi płytkami doskonale wpisuje się również w styl nowoczesny bądź industrialny. Fenomenalny efekt można uzyskać, kiedy połysk zastąpi się elementami matowymi. Mat dobrze prezentuje się na płytkach, armaturze i dodatkach.
Czarna łazienka - Czy jest praktyczna?

Po co wybierać czarną łazienkę?

Powodów, dla których łazienki z czarnymi płytkami i armaturą cieszą się takim powodzeniem, jest co najmniej kilka. Z pewnością utrzymana w tej kolorystyce aranżacja jest oryginalna i niepowtarzalna. Jest przy tym nowoczesna, luksusowa i elegancka. W połączeniu z doskonale zaplanowanym oświetleniem i lustrami można stworzyć wyjątkową grę świateł, która kojarzyć się będzie z wytwornymi hotelami bądź spa. Pomimo tego, że łazienka z czarną podłogą lub ścianami jest oryginalnym wyborem, to czerń jest neutralną i uniwersalną barwą, przez co może stanowić dobrą bazę dla wszystkich innych barw.

Zalety i wady czarnej łazienki

Kolor czarny we wnętrzach występuje coraz powszechniej, a inspiracji dotyczących tego, jak zastosować go w różnych pomieszczeniach, w tym w łazience, nie brakuje. Wydaje się idealnym pomysłem dla osób poszukujących czegoś oryginalnego. Jednocześnie pojawiają się w związku z tym wątpliwości i dylematy. Szczególnie gdy w grę wchodzi mała czarna łazienka – nie jest tajemnicą, że ciemne odcienie optycznie zmniejszają przestrzeń, a łazienka jest z reguły pomieszczeniem o niewielkim metrażu. Jakie są inne zalety i wady tego rozwiązania?

Elegancja i wyrafinowanie

Jak już było wyżej, czerń to kwintesencja elegancji. Czerń w każdym wydaniu jest gustowna i niezwykle elegancka. Jeśli więc inwestorom zależy na tym, by ich łazienka zachwycała wyrafinowaniem i szykiem, czerń sprawdzi się doskonale. Nie bez powodu jest przewodnim kolorem w stylu glamour.

Problemy z utrzymaniem czystości

O ile niepowtarzalna elegancja należy do największych zalet stylu glamour, o tyle tym, co budzi największe obawy, jest kłopot z utrzymaniem czystości. Wiele osób jest przekonanych, że czarne płytki do łazienki lub armatura w tym kolorze brudzą się szybciej aniżeli ich odpowiedniki w innych kolorach. Prawda jest jednak taka, że brudzą się w tym samym tempie, ale przez charakter zabrudzeń, są one szybciej widoczne niż na przykład na kolorze białym. Zacieki i osady z wody są w jasnym kolorze, naturalne więc, że są wyraźniejsze na czarnym tle.

Jak zaprojektować praktyczną czarną łazienkę?

Czarna łazienka może być efektowna i praktyczna. Ważne jednak, by stawiać na przemyślany projekt i odpowiednie materiały wykończeniowe. O czym pamiętać, żeby aranżacja zachwycała, a czyszczenie wnętrza nie było uciążliwe?

Wybór odpowiednich materiałów

Jedną z kluczowych kwestii jest dobór materiałów. Najlepiej postawić na takie, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a zabrudzenia łatwo można usunąć. Dobrze sprawdzają się płytki ceramiczne, gres albo dobrze zaimpregnowany naturalny kamień. Częstym wyborem są wzory z obecnymi żyłkami, nierównościami, czy przetarciami. Delikatne zabrudzenia nie będą się tak bardzo rzucały w oczy, jak w przypadku materiałów o gładkiej i jednolitej powierzchni. Warto wiedzieć, że płytki z połyskiem lepiej odbijają światło, przez co wydają się jaśniejsze, natomiast płytki matowe będą mieć głębszą barwę i sprawiają wrażenie ciemniejszych.

Oświetlenie w ciemnej łazience

Oświetlenie jest istotne w każdym wnętrzu. Jest nie tylko praktyczne, ale znacząco wpływa na prezencję i odbiór całej przestrzeni. W przypadku pomieszczeń utrzymanych w ciemniejszej kolorystyce jest to szczególnie ważne. Podstawą jest oświetlenie ogólne sufitowe, które równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Oprócz niego nie może zabraknąć miejsca na oświetlenie punktowe dodatkowe, które doświetli poszczególne strefy użytkowe. W przypadku łazienki takim miejscem są okolice lustra, przy którym wykonuje się makijaż i inne czynności wymagające precyzji. Dobrze sprawdzi się czarny kinkiet do łazienki, a jeszcze lepiej, kiedy będą to dwa kinkiety po obu stronach lustra. Warto też uwzględnić oświetlenie dekoracyjne, które subtelnie podkreśli elementy dekoracyjne. Może być na przykład przy półkach lub wnękach.

Kombinacja z innymi kolorami

Czerń jest uniwersalną barwą, jaka dobrze komponuje się ze wszystkimi innymi kolorami. Oznacza to, że cała łazienka nie musi być czarna. Łatwo ją rozjaśnić poprzez dodanie bieli lub akcesoriów w energetycznych kolorach. Chcąc ocieplić wnętrze, warto w aranżację włączyć drewno lub płytki je imitujące. Armatura też nie musi być czarna. Zamiast tego przy wystroju glamour może być złocona, w stylu loftowym miedziana, a nowoczesnym srebrna.
Czarna łazienka - Czy jest praktyczna?
Ponadto na czerń można spojrzeć także z innej strony, kiedy to ona będzie dodatkiem do wystroju, a nie kolorem bazowym. Wtedy dobre będą akcesoria do łazienki czarne, kabiny prysznicowe lub kabiny walk-in z czarnymi profilami. Czarne dodatki do łazienki są równie eleganckie jak zdobiące ścianę i podłogę płytki. Pasować będą do aranżacji utrzymanych w jasnych i ciemniejszych kolorach.

Praktyczne porady odnośnie utrzymania czarnej łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem wymagającym częstego czyszczenia. W przypadku koloru czarnego jest to jeszcze ważniejsze, bo wszelkie zabrudzenia widoczne są szybciej. Najlepiej pomyśleć o tym od razu już podczas wyboru materiałów. Płytki bądź kamień muszą być zabezpieczone przed wilgocią, a ich powierzchnia pozwalać na szybkie pozbycie się brudu i osadu. Mając w domu dzieci, łatwo o palcowanie powierzchni płytek, które bardziej widoczne jest na płytkach z połyskiem. Chcąc tego uniknąć, lepiej postawić na płytki czarny mat.

O czyszczeniu trzeba pomyśleć także przy wyborze urządzeń sanitarnych. Często kłopotliwe jest czyszczenie powierzchni szklanych w kabinach prysznicowych, na których widać zacieki. I chociażby z tego względu warto na przykład wziąć pod uwagę moduł – kabiny modułowe lub parawany nawannowe marki SansSwiss, które posiadają powłokę hydrofobową AQUAPERLE.

Regularne czyszczenie i pielęgnacja

Niezależnie od wybranych elementów wyposażenia podstawą jest regularne czyszczenie. Podłogę należy często odkurzać z kurzu, piasku, nieraz rozsypanego proszku do prania. Zamiatanie lub odkurzanie każdorazowo powinno poprzedzać mycie, co zapobiegnie przyklejaniu się brudu w zakamarkach i rysowania powierzchni. Do mycia podłóg i ścian wystarczy woda z płynem do naczyń lub innym łagodnym detergentem. Nie wolno używać ścierających mleczek, szorstkich gąbek i szczotek. Szmatka z mikrofibry będzie idealna. Tak samo delikatnie czyści się brodziki. Jeśli szyby kabiny są z powłoką hydrofobową, to najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczny preparat. Produkty z tej kategorii można znaleźć, przeglądając akcesoria i części na stronie SanSwiss.

Unikanie powszechnych błędów

Wśród najczęstszych błędów jest zbyt rzadkie czyszczenie lub używanie złych narzędzi i środków. Należy postępować według tego, co było wcześniej. Na skutek mycia nieodpowiednimi preparatami mogą pojawić się rysy, a powłoka hydrofobowa przestanie spełniać swoją funkcję. Oprócz tego należy pamiętać o regularnym wietrzeniu, w przeciwnym razie może pojawić się wilgoć, a w jej efekcie pleśń.

Podsumowanie

Łazienka z czarnym WC, umywalką, ścianami i podłogą wygląda imponująco. To ciekawa propozycja, jaka przypadnie do gustu wielu osobom. Stawiając na wyposażenie i zestaw do łazienki czarny dobrej jakości, a przy tym systematycznie czyszcząc wnętrze, zyskuje się gwarancję, że aranżacja będzie pięknie prezentować się przez długi czas.
Zobacz podobne artykuły
  1. Kabiny prysznicowe z czarnymi profilami
  2. Łazienka w stylu boho
  3. Zielona łazienka zgodnie z trendami z 2022 roku
Zobacz wszystkie artykuły